رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

آخرین خبر از زلزله در ترکیه | ۳ هزار تن کشته شدند!

براساس اخبار رسمی گاردین تعداد کشته ها در زلزله ترکیه به ۳۰۰۰ نفر رسیده و گمان می رود بیشتر از این شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از رکنا، در پی وقوع دو زمین لرزه قدرتمند در ترکیه و سوریه در طی ۱۲ ساعت، دست کم ۳۰۰۰ نفر کشته شدند. انتظار می‌رود تعداد کشته‌ها افزایش یابد و عملیات جستجو و نجات در سرتاسر منطقه در حال انجام است، زیرا ساختمان‌های زیادی فرو ریخته‌اند و گمان می‌رود افراد زیادی در زیر آوار گرفتار شده‌اند.

به گفته وزیر بهداشت ترکیه، آمار رسمی از ترکیه حاکی از کشته شدن ۱۶۵۱ نفر در ۱۰ استان و مجروح شدن ۱۱ هزار و ۱۱۹ تن دیگر است. بر اساس داده های دولت دمشق و نیروهای امدادی در منطقه شمال غرب سوریه که تحت کنترل شورشیان است، تعداد کشته شدگان در مناطق تحت کنترل دولت سوریه به ۹۶۸ نفر و ۱۲۸۰ زخمی افزایش یافت.

سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: بیش از ۱۰ تیم جستجو و نجات از اتحادیه اروپا در پی زمین لرزه ای که ترکیه را لرزاند، بسیج شده اند.

اولین زمین لرزه زمانی رخ داد که مردم در خواب بودند و بزرگی آن ۷.۸ ریشتر بود که یکی از قوی ترین زمین لرزه های منطقه در حداقل یک قرن اخیر است. دورتر از قبرس و قاهره احساس می شد. مرکز لرزه نگاری مدیترانه اروپا (EMSC) گفت داده های اولیه نشان می دهد که دومین زمین لرزه بزرگ به بزرگی ۷.۷ ریشتر و در ۶۷ کیلومتری (۴۲ مایلی) شمال شرق کوهرامانماراش ترکیه و در عمق ۲ کیلومتری زمین بوده است. بیش از ۱۰۰ پس لرزه کوچکتر توسط زلزله شناسان ثبت شده است.

مرکز زمین لرزه اول در نزدیکی غازیانتپ بود و به قلعه تاریخی آنجا که از زمان رومیان مورد استفاده قرار می گرفت آسیب رساند.

نیروهای مسلح ترکیه یک کریدور هوایی ایجاد کرده اند تا تیم های جستجو و نجات بتوانند به منطقه آسیب دیده برسند.

یکی از مقامات شرکت روسی سازنده این نیروگاه گفت: نیروگاه هسته ای آکویو ترکیه که در حال ساخت است، در اثر زلزله آسیب ندیده است.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.