آخرین خبر از سامانه موشکی اس ۳۰۰ در ایران +تصاویر

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی گفت: هنوز اس ۳۰۰ در هیچ نقطه‌ای کار گذاشته نشده است.

 ایران، در سال ۲۰۰۷ قرارداد خرید سامانه موشکی S300-PMU1 را با روس‌ها امضا کرده بود که با عدم تحویل آن به ایران و گذشت سالیان دراز، خط تولید این سامانه در روسیه، کلا متوقف شد و ایران هم دیگر خواهان آن مدل از اس ۳۰۰ نبود، لذا ایران و روسیه توافق کردند که قرارداد را به‌روز کنند که این اتفاق سال گذشته رخ داد و تهران – مسکو، قرارداد جدیدی برای فروش اس ۳۰۰ به ایران امضا کردند اما مدل سامانه‌ای که قرار بود به ایران تحویل داده شود، هیچ وقت اعلام نشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، اما با ورود ادوات مربوط به اس ۳۰۰ و "موشک‌ها"، مشخص شد که ایران سامانه S300-PMU2 که یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی و پدافندی حال حاضر جهان است را تحویل گرفته است.

 امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) شامگاه جمعه در یادواره شهید جانباز عباسعلی باباخانی در حسینیه مرکزی نطنز، گفته است: قرارداد خرید اس ۳۰۰ برای ۸ سال قبل و قبل از تشکیل قرارگاه پدافند هوایی است باید قرارداد نهایی می‌شد تا طرف فروشنده آن را تحویل دهد.

وی افزوده است: هنوز اس ۳۰۰ در هیچ نقطه‌ای کار گذاشته نشده است.

در حال حاضر ۳۷۰۰ نقطه کشور تحت پوشش قرارگاه پدافند هوایی قرار دارد که حاصل زحمات شبانه‌روزی قرارگاه پدافندی هوایی است، به‌طوری که ایکائو یا همان سازمان بین‌المللی هوانوردی نیز امنیت بالای آسمان ایران را ستوده است.

اس۳۰۰ در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس۳۰۰ پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس۳۰۰ شناخته می‌شود. آن‌ طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود ۵ دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس۳۰۰ پی‌ام‌یو به شمار می‌رود.

یکی از بهترین مدل‌های سری P سامانه موشکی اس۳۰۰، سامانه‌های پی‌ام‌یو۲ هستند که رادار کشف هدف این سامانه ۶۴N6E2 Big Bird نام دارد و می‌تواند حدود ۲۰۰ هدف را کشف کند. رادار رهگیری این سامانه می‌تواند در شرایط رزمی به‌طور قطعی، همزمان ۱۲ هدف را رهگیری کرده و اطلاعات به‌دست آمده را به رادار کنترل آتش یا همان رادار درگیری سامانه موشکی منتقل کند ولی با ادوات و تجهیزات به‌روزشده و جدید، طبق اعلام شرکت آلماز ــ آنتی (تولیدکننده این سامانه موشکی) همین سامانه می‌تواند با ۳۶ هدف به‌طور همزمان درگیر شود.

سامانه موشکی اس ۳۰۰، اولین بار به طور یک جا در ۷ شهریور ماه سال جاری به نمایش درآمد. در ذیل می‌توانید تصاویری از این سامانه را مشاهد کنید:

اس 300
اس 300

لانچرهای سامانه موشکی اس ۳۰۰ در ایران

 


رادار پرنده بزرگ (Big Bird) در ایران

 

خودرو کِشنده

 

سامانه UNIVERSAL

 

پست فرماندهی سامانه موشکی اس ۳۰۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.