آیا لبنیات پرچرب می‌تواند برای قلب مفید باشد؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که برای محافظت از قلب خود نیازی به خوردن لبنیات کم‌چرب و بدون چربی ندارید زیرا لبنیات پرچرب نیز ممکن است بی‌ضرر باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از فرارو، توصیه‌های قدیمی برای سلامت قلب و عروق این است که لبنیات کم‌چرب انتخاب کنید، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که برخی گزینه‌ها با چربی بالاتر ممکن است خطرات قلبی را کاهش دهد. ازآنجاکه مصرف لبنیات در سراسر جهان در حال افزایش است، نتایج چنین تحقیقاتی حائز اهمیت است. این تحقیقات نشان می‌دهد که چربی اشباع‌شده ممکن است آن‌قدر که قبلاً تصور می‌شد بد نباشد، به شرطی که نوع مناسبی را انتخاب کنید.

برای سلامت قلب، معمولاً مصرف لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی توصیه می‌شود. حتی انجمن قلب آمریکا پیشنهاد می‌کند که این امر در مورد دسرها و بستنی نیز باید رعایت گردد.

این پیشنهاد‌ها ریشه در این باور دیرینه دارند که چون این انتخاب‌ها سرشار از چربی‌های اشباع هستند که با افزایش سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) مرتبط است، مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. بااین‌حال یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مسئله آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد قطعی نیست.

محققان در این مطالعه تعداد ۴۱۵۰ مرد و زن سوئدی را در اوایل دهه ۶۰ زندگی خود موردبررسی قراردادند، گروه سنی که در مورد سلامت قلب و عروق در معرض خطر بالاتری قرار دارند. آن‌ها سوئد را انتخاب کردند زیرا مصرف لبنیات در آنجا در مقایسه با سایر نقاط جهان بالاست. این مطالعه یک بازه زمانی ۱۶ ساله را دربرمی گرفت که تعداد افراد مبتلا به سکته مغزی، حمله قلبی و مرگ را در آن دوره تحت نظر داشت.

برای کاهش محدودیت‌ها درنتیجه محققان به‌جای درخواست از شرکت‌کنندگان برای اعلام آنچه می‌خوردند و برای کاهش محدودیت‌های ناشی از آن، به اندازه‌گیری سطح اسیدهای چرب موجود در خون تکیه کردند که بینش بیشتری در مورد چربی لبنیات و اثرات آن می‌دهد. آن‌ها همچنین یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز بر روی ۱۸ مطالعه انجام دادند تا داده‌های مربوط به جمعیت‌هایی با میانگین مصرف لبنیات بالاتر و پایین‌تر را شامل شود.

آن‌ها دریافتند که برخلاف توصیه‌های رایج، افرادی که بالاترین میزان مصرف لبنیات چرب را داشتند با کمترین خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مواجه شدند. اگرچه آن‌ها به این نتیجه رسیدند که برای تأیید این یافته‌ها باید تحقیقات بیشتری انجام شود، اما به نظر می‌رسد نتایج نشان می‌دهد اگر می‌خواهید قلب سالمی داشته باشید، ممکن است نیازی نباشد خود را محدود به استفاده از لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی کنید.

انتخاب‌های مهم!

به گفته نویسنده اصلی این تحقیق، یکی از هشدارها در مورد یافته‌های جدید این است که همه محصولات لبنی پرچرب نباید به یک اندازه بی‌ضرر در نظر گرفته شوند.

به‌طور فزاینده‌ای با شواهدی روبرو هستیم که نشان می‌دهد تأثیر غذاهای لبنی بر سلامتی ممکن است بیشتر به نوع آن بستگی داشته باشد تا محتوای چربی. این موضوع در مطالعه اخیر نیز منعکس‌شده زیرا نشان می‌دهد که کاهش چربی لبنیات یا اجتناب از لبنیات به‌طور کامل ممکن است بهترین انتخاب برای سلامت قلب نباشد.

از انواع بسیار مفید این نوع لبنیات، انواع تخمیر شده مانند ماست یا کفیر ممکن است بسیار مقوی باشند زیرا می‌توانند به‌سلامت روده کمک کنند که مطالعات قبلی نشان داده سلامت روده با عملکرد بهتر قلب و عروق مرتبط است.

برای مثال مطالعه‌ای در مجله آمریکایی فشارخون نشان داد مردان مبتلا به فشارخون که حداقل دو وعده ماست در هفته می‌خورند، ۲۱ درصد کمتر و زنان مبتلا به فشارخون ۱۷ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

متخصصان همچنین توصیه می‌کنند از مصرف محصولاتی که به‌شدت با قندهای افزوده شیرین شده‌اند خودداری کنید، زیرا ممکن است مزایایی که محصول برای سلامت قلب دارد را از بین ببرد. برای مثال مطالعه دیگری نشان داده که مصرف بیش‌ازحد افزودنی‌های شیرین با خطر بیماری قلبی عروقی، ازجمله مرگ‌ومیر زودهنگام ناشی از این بیماری مرتبط است.

نقش چربی اشباع‌شده

مطالعه فوق همچنین این سؤال را مطرح می‌کند که آیا همه چربی‌های اشباع‌شده یکسان هستند یا خیر، اما این اولین مطالعه موردی نیست که رویکرد کاهش چربی‌ها را زیر سؤال می‌برد.

تحقیقات قبلی نشان داده انواع مختلف چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند به شکل متفاوتی بر سطوح لیپید خون، مانند کلسترول LDL و نسبت کلسترول کل به کلسترول HDL تأثیر بگذارند. این نسبت‌ها عامل خطرزای مهمی است که لازم است بررسی گردد چگونه انواع مختلف چربی‌های اشباع‌شده بر آن تأثیر می‌گذارد.

طبق تحقیقات منتشرشده در مجله بین‌المللی قلب و عروق، این نوع چربی‌های اشباع‌شده‌ای که می‌خوریم می‌تواند خطر حمله قلبی را افزایش دهد. محققان داده‌های حدود ۷۵۰۰۰ نفر در بریتانیا و دانمارک را با تمرکز بر مصرف چربی اشباع‌شده و بروز انفارکتوس میوکاردیال در یک دوره ۱۳ تا ۱۸ ساله بررسی کردند.

آن‌ها دریافتند خطر بیشتر متوجه افرادی است که در رژیم غذایی خود چربی‌های اشباع‌شده با زنجیره طولانی‌تر مصرف می‌کنند که معمولاً این نوع چربی‌ها در گوشت‌ها یافت می‌شود و افرادی که چربی‌های اشباع‌شده با زنجیره کوتاه که اغلب در محصولات لبنی دیده می‌شود، مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر قرار دارند.

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، جایگزینی مصرف فراوان‌ترین چربی‌های اشباع‌شده – اسیدهای پالمیتیک و استئاریک – با جایگزین‌های دیگر به‌ویژه انواع گیاهی می‌تواند بیشترین فایده را به همراه داشته باشد.

به‌طورکلی این بدان معناست که می‌توانید لبنیات پرچرب مصرف کنید، اما مطمئن شوید که گزینه‌های سالم دیگری ازجمله غلات کامل، میوه‌ها، سبزی‌ها و آجیل را نیز به ترکیب رژیم غذایی خود اضافه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.