رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امروز واریز می‌شود

در آغازین روزهای سال قرار بر این بود که مستمری مددجویان ۴۰ درصد افزایش یابد، اما تنها ۲۰ درصد آن اجرا شد که موجب گلایه مددجویان شده بود و اکنون بیشتر از پنج ماه از این موضوع می گذرد، و روز ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ وزیر کار به این انتظار پایان داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از زنهار، سیدصولت مرتضوی با اعلام این خبر اعلام کرد: پیرو دستور آیت‌الله رئیسی ریاست جمهوری و با تأمین اعتبار صورت گرفته از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، مستمری خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از شهریور امسال ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه در ابتدای سال ۲۰ درصد مستمری افزایش یافته بود، اظهار داشت: با افزایش ۲۰ درصد فعلی مجموع مستمری مددجویان نسبت به سال ۱۴۰۱ جمعا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه برنامه‌های دولت مردمی برای تحقق عدالت اجتماعی در کشور دنبال می شود، گفت: خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی نیز در اولویت بودند.

همانگونه که در خبرها گفته شده است مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی که در سال ۱۴۰۲ در یک مرحله ۲۰ درصد افزایش یافت، و با فشارهای تورمی بر مردم به صورت مداوم در حال رشد است، کمک‌های حمایتی از دهک های پایین دیگر کفاف کمک هزینه یک ویزیت را هم نمی‌دهد چه برسد به خرید کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ.

مستمری مددجویان بهزیستی یک نوع حمایت مالی دولت از این قشر است که در برنامه‌های توسعه‌ای پنجم و ششم به اهمیت افزایش آن در کاهش فقر مطلق تاکیدات فراوانی شده بود. برنامه‌های توسعه‌ای که هر کدام اگر به تنهایی به صورت کامل صورت می گرفت، اکنون مردم جامعه ایرانی با افزایش‌ها و فراز و نشیب‌های شوکه کننده روبرو نمی‌شدند. این در حالی است که مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی با افزایش اندک به اجرا در می‌آید که درصد گرانی برخی اقلام و کالاها به ۸۰ درصد هم می‌رسد.

افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان از ابتدای سال ۱۴۰۲ به تصویب رسید که به گفته معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد؛ ۲۰ درصد افزایش مستمری مددجویان انجام شده و افزایش ۲۰ درصدی باقی‌مانده با تلاش مدیران این سازمان‌ها به‌زودی همراه با مابه‌التفاوت آن به مددجویان پرداخت خواهد شد.

علی‌رغم تصویب افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی توسط مجلس شورای اسلامی برای سال ۱۴۰۲ با گذشت ۶ ماه از سال مستمری مددجویان تنها ۲۰ درصد افزایش یافته است و ۲۰ درصدی باقی‌مانده همچنان در بلاتکلیفی قرار داشت که روز گذشته تکلیف این موضوع روشن شد.

در اواخر سال گذشته مجلس شورای اسلامی با افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان دو نهاد حمایتی (کمیته امداد و سازمان بهزیستی) کشور موافقت و آن را در بودجه سنواتی (سال ۱۴۰۲) به تصویب رساند.

براساس خبر ها، سید مرتضی بختیاری؛ رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در تاریخ ۲۳ اسفندماه سال ۱۴۰۱ از افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد برای سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: افزایش ۴۰ درصدی مستمری خانواده‌های تحت حمایت برای سال ۱۴۰۲ با تصویب مجلس شورای اسلامی عملیاتی می‌شود.

علی محمد قادری؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز درباره افزایش مستمری مددجویان این نهاد اظهار کرد: هر ساله مستمری مددجویان با پیشنهاد دولت و تصویب در مجلس شورای اسلامی افزایش می‌یابد که امسال نیز مستمری جامعه مخاطب بهزیستی ۴۰ درصد براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش یافته است که بعد از تصویب هیئت دولت و اطلاع به سازمان بهزیستی اجرا خواهد شد.

علی‌رغم تصویب افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی توسط دولت، تاکنون تنها ۲۰ درصد مستمری مددجویان در سال جاری نسبت به سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است و افزایش ۲۰ درصد باقیمانده همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت حالا باید منتظر بود که در ماه جاری وعده وزیر کار عملیاتی می شود یا خیر؟

پیش از این پیگیری‌های صورت گرفته از کمیته امداد و بهزیستی حکایت از آن داشت که هنوز هیچ برنامه‌ای از سوی دولت برای تامین اعتبار مورد نیاز برای پرداخت ۲۰ درصد باقیمانده از مستمری مددجویان این دو نهاد وجود نداشت و باید منتظر بود.

همچنین عبدالرضا مصری؛ نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی چندی قبل در تذکری خواستار اجرای کامل قانون افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان تحت پوشش نهادی حمایتی شد و افزود: مجلس در جریان تصویب قانون بودجه امسال مصوب کرد تا مستمری مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی افزایش ۴۰ درصدی داشته باشد اما این سازمان سال جاری، تنها ۲۰ درصد حقوق مددجویان را افزایش داده و همچنان با این میزان افزایش در حال پرداخت حقوق آنهاست که خلاف قانون است.

گفتنی است که در مرداد ماه امسال معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد نیز این چنین درباره این موضوع گفته بود:

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در ارتباط با میزان پرداخت مستمری مددجویان این نهاد در سال جاری توضیح داد.

حسین خدرویسی؛ معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی اظهار کرد: یک میلیون و ۱۹۲ هزار خانوار نیازمند روستایی در سراسر کشور تحت حمایت کیمته امداد هستند.

وی ادامه داد: همچنین یک میلیون و ۷۵ هزار خانوار شهری نیز از خدمات کمیته امداد برخوردار هستند.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد خاطرنشان کرد: از مجموع خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد یک میلیون و ۲۱۸ هزار خانوار سرپرست زن و یک میلیون و ۵۷ هزار خانوار سرپرست مرد هستند.

همانگونه که در این خبر اشاره کردیم به گفته مسئول نامبرده شده، ۲۰ درصد افزایش مستمری مددجویان انجام شده و افزایش ۲۰ درصدی باقی‌مانده با تلاش مدیران این سازمان‌ها به‌زودی همراه با مابه‌التفاوت آن به مددجویان پرداخت خواهد شد این در حالی است که نیمی از سال گذشت اما هنوز خبری از مابقی این افزایش نیست!

امیدواریم مسئولین بزودی برنامه ای برای حل این دغدغه مددجویان ارائه کنند و آنها در این اوضاع نابسامان کمتر آسیب ببینند.

مستمری جدید مددجویان کمیته امداد در سال ۱۴۰۲

گفتنی است در صورت اعلام مبالغ جدید اعمال افزایش ۴۰ درصدی مستمری، مبالغ جدید آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد

همچنین براساس آخرین آمار در رسانه ها اینگونه آمده است: ۲ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۲۸ خانوار در سطح کشور تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که ۵۳ درصد از این میزان در روستاها و ۴۷ درصد در شهرها ساکن هستند. حدود ۹۰ درصد خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در دهک‌های یک تا سه درآمدی قرار دارند که ۵۲ درصد این رقم را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند و با پرداخت مستمری حمایت می‌شوند. سایر اقشار نیازمند نیز با توجه به نوع احتیاجات خود، از خدمات موردی کمیته امداد بهر‌ه‌مند می‌شوند./صفحه اقتصاد

آخرین جدول مستمری مددجویان کمیته امداد در سال ۱۴۰۲

تعداد اعضای خانوار تحت پوشش مبلغ مستمری در سال ۱۴۰۲

تک نفره ۶۶۰/۰۰۰ تومان

دونفره ۹۳۶/۰۰۰ تومان

سه نفره ۱/۳۰۸/۰۰۰ تومان

چهارنفره ۱/۶۸۰/۰۰۰ تومان

پنج نفره ۲/۰۶۵/۰۰۰ تومان

خدرویسی تاکید کرده است: در حال حاضر خانوار تک نفره ۶۶۰ هزار تومان، خانواده دو نفره ۹۳۶ هزار تومان، خانواده سه نفره یک میلیون و ۳۰۸ هزار تومان، چهار نفره یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و خانواده پنج نفر و بیشتر، ۲ میلیون و ۶۵ هزار تومان مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
11 نظر
 1. Sahar می گوید

  خخخخ همش دروغ

 2. Sahar می گوید

  با ضامن میری آدم رو میبرن تا سمت مرگ رو میارن باور نکنید

 3. میلان می گوید

  نه تنهابه فرمان امام ورئیس جمهورمبنی بررایگان کردن آب وبرق افرادزیرپوشش کمیته امدادعمل نشدبلکه مسئولین ذیربط فراترازان حقوق کامل انهارانیزپایمال وددجیب مبارک خودشان واریزکردنداینهابایدپاسخگوباشند

 4. ناشناس می گوید

  سلام چرا انقدت کم من که طلاق گرفتم یک بچه هم دارم ۶۶۰ تومان به بچه ام نمیدن

 5. ن می گوید

  همش اخبار تکراری اخه پس کی بع فکر ما میخواین باشید همسرم بیمار اعصاب روان داروهاش گرون آزاد هم نمیدن پول ویزیت هم که قربونش برم سربه فلک کشیده این پول خرج دارو ویزیت همسرم کنم یاخرج زندگی کنم یه دختر سه ساله دارم چرا الکی دل مردم خوش میکنید یه کم به فکر ماهم باشید

 6. ناشناس می گوید

  من با دخترم زندگی می کنم بدون در آمد نهصدو بیست تومان واریز میکنند. چرا دورغ میگین

 7. ایوب زیار می گوید

  بیست و چهارساعت خبر افزایش مستمری رومیدن هرروزم میگه امشب حسابتون وچک کنین واریز میشه چرا آزار روحی روانی و عصبی میکنین من یه بچه ۱۲ساله اوتیسم شدید ذهنی زبانی دارم اخه این ۶۶۰تومن چندتاازهزارمشکل ماروحل می‌کنه من وهمسرم جفتمون شدیم پرستار این بچه زیرخط فقر هم هستیم چه خاکی تو سرمون بکنیم

 8. میرزاگل می گوید

  دو صد گفته چون نیم کردار نیست بجای اینهمه تبلیغات و منت گذاشتن دوزار به حساب واریز کنید! اینهمه مناسبت های مقدس آمد و رفت یه تکه نان خشک کف دست فقرا نگذاشتید

 9. سامان می گوید

  این خانواده‌های تحت پوشش کمیته امام (ره)به معنای واقعی مظلومن آخه ۴۰درصدافزایش که باز هم معلوم نیست اجرا بشه یانه دردی ازاین خانواده‌ها دوا نمیکنه،باید این خانواده‌ها حداقل حقوق اداره کار رو دریافت کنن که خرج نون خالیه ماهانشون بشه

 10. یک ناشنوا می گوید

  بیست درصد شش ماه قبل رو که خوردین اون رو کی واریز میکنین درضمن این لیست چول مستمری که گفتی جدید نیست مال برج یک هستیش

 11. ناشناس می گوید

  خبرواریز ک شنیدم ازخوشحالی نیمه سکته زدم ک چه کنم خونه بخرم باماشین یا پیازوگرجه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.