رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

انتخاب اسم «اوزوم» و «بهار» برای پلنگ‌های جاجرم

مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان جاجرم گفت: بررسی‌های اولیه نشان از حضور ۴ قلاده پلنگ در این منطقه دارد و ۲ گونه که دارای کلید شناسایی بودند به نام‌های «اوزوم» (پلنگ نر) و «بهار» (پلنگ ماده) نامگذاری شدند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، احمد صفرزاده در این خصوص اظهار کرد: «اوزوم» و «بهار» نام کوه هایی در شهرستان جاجرم است که در سال‌های اخیر در وضعیت مناسب زیستگاهی برای پلنگ ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه افزایش جمعیت وحوش با تلاش محیط‌بانان محقق شده است، افزود: با افزایش جمعیت قوچ، میش، کل و بز، جمعیت گوشتخواران از جمله پلنگ نیز در این کوه ها افزایش یافته و در سال‌های اخیر، دوربین همیاران و تله‌ای ده‌ها مرتبه پلنگ‌های این زیستگاه‌ را ثبت کردند.

مدیر حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی خاطرنشان کرد: به منظور کاهش تعارضات این گونه نادر و مهم که در راس هرم غذایی قرار دارد پروژه شناسایی، نامگذاری و تهیه نقشه پراکنش و ظرفیت‌های زیستگاهی در دستور کار این اداره قرار گرفته است و با دریافت تصاویر بهتر تمام پلنگ های این منطقه با نام های محلی نامگذاری خواهند شد.

خراسان شمالی، به لحاظ جمعیت پلنگ، وضعیت خوبی در میان استان های کشور دارد و بیشتر کوهستان‌های این منطقه، زیستگاه این گربه‌سان است.

شهرستان جاجرم با جمعیت حدود ۴۲ هزار نفر در جنوب غربی استان خراسان شمالی واقع شده و این شهرستان از ۳ بخش مرکزی، سنخواست و شوقان تشکیل شده است.

پلنگ ایرانی یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ و بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.

خراسان شمالی زیستگاه ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور است و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، ۴ گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و ۸ گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور در استان زیست می کنند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم که محل زیست پلنگ ها است را با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.