رسانه خبری این تیتر

اوضاع وخیم صنعت موتورسیکلت سازی

صنعت موتورسیکلت‏ سازی‏ و صنایع وابسته به آن از پیش از انقلاب اسلامی فراز و نشیب‏های بسیاری را تجربه کرده اند، اما این روزها سونامی بیکاری که حاصل افزایش شدید نرخ ارز و همچنین عدم‌تخصیص ارز ۴۲۰۰‏تومانی به موتورسیکلت ‏سازان است، گریبان‏گیر این صنعت شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از خودروبانک، موتور‏سیکلت را می توان به عنوان یکی از مهم‏ترین وسایل نقلیه در کاهش ترافیک و ایجاد اشتغال برای اقشار کم‏ درآمد جامعه در نظر گرفت، با این اوصاف تهدید اشتغال ۱۲ هزار نیروی کار در کارخانجات تولید موتورسیکلت که از ابتدای سال جاری تاکنون اتفاق افتاده است، می تواند تبعات جبران‌ناپذیر اجتماعی را به دنبال داشته باشد. در همین راستا ضیامقدم، دبیر انجمن تولیدکنندگان موتورسیکلت در گفت‏وگو با مجله خبری دنیای‏ خودرو توضیح داد: در حال حاضر به‌دلیل مشکلات ارزی به‌وجود آمده و افزایش قیمت تولید، تمام واحدهای تولیدی و کارخانجات موتورسیکلت، مجبور به تعدیل بیش از ۵۰‌درصد از نیروهای خود در خط‌ تولید شده ‏اند که این موضوع به تعطیلی خط تولید این کارخانجات نیز منجر شده است. گفتنی است سهم قابل‌توجهی از تعدیل ۱۲ هزار نفر نیروی کار در بخش‏های تولیدی و خطوط تولید بوده که همین موضوع می‏تواند آسیب هایی جدی به بخش تولیدی این صنعت وارد کند.

علت اصلی این موضوع را می‏توان عدم‌تخصیص مابه‏ التفاوت نرخ ارز قطعات منفصله موتورسیکلت دانست که در پی آن بسیاری از شرکت‏های تولیدکننده، قادر به ترخیص این قطعات از گمرکات کشور نبوده و همین موضوع سبب کاهش شدید قطعات در خطوط تولید شده است. همچنین به‌دلیل افزایش نرخ ارز و بالا رفتن هزینه تولید، قیمت تمام‌شده محصولات رشد چشمگیری داشته که به تبع آن میزان تقاضا از سوی بازار با کاهش شدید همراه شده است. این در حالی است که اخیرا بسیاری از شرکت‏های تولیدکننده موتورسیکلت برای رهایی از مشکلات اقتصادی، دست به دامان افزایش قیمت شده‏اند که این موضوع می‏تواند آسیب جدی به اقتصاد خانواده‏های کم‏درآمد بزند. از طرفی برخی شرکت‏های تولیدکننده با روی آوردن به روش‏های گوناگون فروش ازجمله پیش ‏فروش کردن، سعی در ایجاد تعادل بازار دارند، اما با وجود این، باز هم میزان تقاضا در بازار با کاهش همراه است.

به‌نظر می‏رسد درصورتی‌که این روند تداوم داشته باشد، شاهد توقف فعالیت بسیاری از کارخانجات تولید موتورسیکلت باشیم زیرا همانطور که گفته شد اکنون بیشتر تعدیل نیروها مربوط به کارگران خط تولید بوده و عملا خط تولید کارخانه‏ ها تعطیل شده‏اند. در این صورت آمار بیکاری کارگران این صنایع به یک معضل جبران‌ناپذیر تبدیل خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.