بارِ بازار نشر بر دوش ۲۰ هزار ناشر نیست

مدیر مسئول نشر هزاره ققنوس گفت: اگرچه نزدیک به ۲۰ هزار ناشر وجود دارد، ولی بارِ نشر به دوش تعداد کمی از ناشران است.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رضا حاجی‌آبادی، مدیر مسئول نشر هزاره ققنوس در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو درباره رکود در بازار نشر گفت: طبق آمار از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ سیر صعودی عناوین را شاهد هستیم و سیر سقوطی تیراژ را داریم. اگرچه دوستان اعلام می‌کنند که الان نزدیک به ۲۰ هزار ناشر وجود دارد، ولی خیلی از این اعداد و ارقام نمایشی است و بارِ نشر به دوش تعداد کمی از ناشران است.

حاجی‌آبادی ادامه داد: اگر دوستان دولتی قدیمی باشند، انتهای فرایند کتاب را چاپ می‌دانند. اگر بخواهند کمی جلوتر به فرایند کتاب نگاه کنند، تعداد تیراژ است یا انتهای کتاب را در فروش آن می‌بینند. اما از نظر من تعداد کتابی را باید مدنظر قرار داد که باعث تغییر رفتار و رویکرد شود. یعنی انتهای فرایند کتاب و کتاب‌خوانی این باشد که فرد نگاهش به زندگی متفاوت شود.

در ادامه، افشین شحنه‌تبار، مدیر و موسس انتشارات شمع و مهر درباره اعداد و آمار فروش کتاب و تعداد ناشران گفت: بار‌ها در ایران گفتیم که نه تعداد ناشران ما و نه تعداد کتاب‌ها واقعی هستند. در ایران چند قانون وجود دارد که باید اصلاح شود و ربطی به این دوره هم ندارد. یک بحث درباره تمدید مجوز نشر است که ناشر نیاز دارد وقتی سه سالش تمام می‌شود، به کتابسازی اقدام کند.

شحنه‌تبار ادامه داد: از طرفی، قشر بزرگتری که بر روی این آمار عجیب و غریب تاثیرگذار هستند، به کاغذ و کتاب برمی‌گردد. ما حواله کاغذ می‌دهیم و این حواله براساس تیراژ کتاب است. ناشرانی که هیچ ردی از آن‌ها در قفسه‌های کتاب فروشی نیست، آمار‌های سنگینی را می‌دهند و براساس آن کاغذ دریافت می‌کنند. این‌ها باعث می‌شود که آمار جعلی داده شود که برای یک مدیر دولتی بسیار خوشایند است. اما برای کسی که در این حوزه کار می‌کند، باعث سرافکندگی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.