رسانه خبری این تیتر

وقتی بازگشایی تئاتر، پُرزیان‌تر از تعطیلی آن است

رییس انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران می‌گوید: اگر ابهام‌های اجرایی دستورالعمل وزارت ارشاد درباره بازگشایی تئاترها برطرف نشود، شاید تعطیلی سالن‌های نمایشی کم‌ضررتر از بازگشایی آنها باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، پس از انتشار اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بازگشایی سالن‌های تئاتر، سینما و کنسرت‌های موسیقی، بعضی از هنرمندانی که نمایش‌هایشان روی صحنه بود و به دلیل کرونا اجرایشان متوقف شد، اعلام کردند این اطلاعیه مشکلات زیادی دارد از جمله اینکه سلامت گروه اجرایی در آن لحاظ نشده است.

شاهین چگینی – رییس انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران – نیز از زاویه‌ای دیگر به این موضوع می‌نگرد.

او درباره بازگشایی مجموعه‌های خصوصی تئاتر می‌گوید: پس از صدور اطلاعیه وزارت ارشاد، با آقای آشنا، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی صحبت کردم و ایشان اعلام کرد تا یکی دو روز آینده با هماهنگی وزارت ارشاد و وزارت بهداشت، پروتکل‌های بهداشتی، به سالن‌های نمایشی ابلاغ می‌شود.

چگینی ادامه داد: بر اساس این صحبت، قرار است تجهیزات بهداشتی تا دو سه ماه آینده با حمایت دولت در اختیار سالن‌ها قرار بگیرد که این برای ما خبری خوش است؛ زیرا تهیه این اقلام برای تماشاخانه‌های خصوصی، هزینه‌بر خواهد بود.

مدیر تماشاخانه نوفل لوشاتو درباره حمایت مالی از سالن‌های خصوصی تئاتر توضیح داد: همچنان پیگیر دریافت این حمایت‌ها هستیم و به آقای آشنا هم گفته‌ام که بازگشایی سالن‌ها عملا مشکلی را از ما حل نمی‌کند زیرا اگر قرار باشد نیمی از ظرفیت سالن خالی بماند، شاید گروه‌های نمایشی و سالن‌ها تمایلی به فعالیت نداشته باشند چون به هر حال این وضعیت، تبعاتی برای هر دوی ما دارد.

چگینی یادآوری کرد: اگر سالن‌ها باز شوند، بسیاری از کسانی که به‌دنبال مطالبات‌شان هستند، حتما پیگیری خواهند کرد و این در حالی است که ما هنوز هیچ حمایتی دریافت نکرده‌ایم و هیچ چشم‌انداز روشنی هم نداریم که بتوانیم پاسخگوی آنان باشیم.

او اطلاعیه فعلی وزارت ارشاد را مبهم دانست و افزود: باید جزییات این طرح مشخص شود چون اگر قرار است تئاترها از اول تیر بازگشایی شوند، باید در فرصت کوتاه باقی مانده کار کارشناسی انجام دهیم تا دوباره در عمل انجام‌شده قرار نگیریم.

رییس انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از انتشار اطلاعیه وزارت ارشاد، گروه‌های نمایشی تمایلی به اجرا نشان داده‌اند و آیا پیگیر اجرا شده‌اند؟ گفت: سالن‌ها مشغول رایزینی با گروه‌ها هستند ولی آنان نیز همان پرسش‌هایی را که ما درباره ابهامات این اطلاعیه داریم، دارند و سوال همه این است که با زیان ناشی از خالی ماندن نیمی از ظرفیت سالن چه باید کرد. بنابراین اگر شرایط همچنان مبهم بماند، با تعطیلی سالن کمتر ضرر می‌کنیم. در حال حاضر هم گروه‌ها منتظر مشخص شدن وضعیت قراردادها هستند.

چگینی اضافه کرد: با توجه به دستوری بودن این بخش‌نامه، منطقی است که وزارت ارشاد خود پای ضررش بماند و زیان ناشی از ظرفیت خالی سالن را جبران کند. پیش از این هم در جلساتی که با آقای آشنا داشته‌ایم، ایشان هم این مساله را پذیرفته‌اند ولی این موضوع باید به قطعیت برسد تا بعد بتوانیم درباره شکل قرارداد گروه‌ها و دیگر جزییات به نتیجه برسیم.

او همچنین ابراز امیدواری کرد مبلغی که قرار بوده به حمایت از تماشاخانه‌های خصوصی تعلق بگیرد، زودتر پرداخت شود.

چگینی در این زمینه گفت: بارها اعلام شده که انجام این حمایت به تایید همه مسئولان مربوط رسیده و مبلغ آن از نهادی خارج از وزارت ارشاد تامین شده است ولی ظاهرا همچنان در پیچ و خم اداری است که امیدواریم زودتر به دست تماشاخانه‌های خصوصی برسد تا به کار آنها بیاید چون تا به حال هم این پرداخت، خیلی زمان‌بر شده است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.