رسانه خبری این تیتر

باقی ماندن ایران در لیست سیاه FATF موضوع مهمی نیست

نماینده کازرون در مجلس یازدهم با بیان این جمله که باقی ماندن ایران در لیست سیاه FATF هیچ مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند، مطرح کرد: گروه ویژه اقدام مالی هر سه ماه یک بار لیست خود را بروز کرده و گزارش جدید ارائه می‌دهد که طبق آن اگر کشوری شروط این گروه را پذیرفته باشد و به آن عمل کرده باشد، از این لیست حذف می‌شود و در غیر این صورت در لیست باقی خواهد ماند.

به گزارش اینتیتر به نقل از برنا، «فریدون عباسی»، نماینده کازرون و عضو کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی «در رابطه با باقی ماندن ایران در لیست سیاه FATF» گفت: FATF حدود ۴۱ بند دارد که ۳۹ مورد آن در جمهوری اسلامی اجرایی می‌شود که بر اساس آن ما می‌توانیم از مزایای شفاف بودن مبادلات بانکی استفاده کنیم تا قاچاق مواد مخدر و پولشوئی و اختلاس در سیستم بانکی کشور انجام نشود. در بحث FATF فقط دو مورد محل اختلاف است، آن هم در تعریف تروریسم است، کشورهایی که برای عضویت ایران در FATF بر جمهوری اسلامی فشار وارد می کنند سپاه را تروریسم معرفی کرده‌اند، با این اوصاف اگر عضویت در FATF را بپذیریم طبق تروریسمی که آنها تعریف می‌کنند نیروی نظامی کشور باید حسابش را ببندد و حقوق پرسنل را نپردازد.

او ادامه داد: همچنین افرادی که در پروژه های راهبردی کار می کردند و مورد تحریم قرار گرفتند، با پذیرفتن FATF تکلیف اینها چه می‌شود؟ فرض کنید طرف استاد دانشگاه است و می‌خواهیم حقوقش را بپردازیم با وجود بحث‌های کنترلی قاعدتا باید اتباع کشور خودمان را تحت فشار قرار دهیم. مثلا از نظر ما حزب‌الله لبنان و انصارالله یمن جزو جبهه مقاومت هستند اما اتحادیه FATF به اینها تروریسم می‌گوید و در مقابل رژیم صهیونستی را یک کشور مثبت تلقی می‌کند در صورتی که بیشترین ترورها را رژیم صهیونستی انجام داده است. بیشترین قاچاقهای مواد مخدر که در دنیا صورت می‌گیرد توسط آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها انجام می‌شود اما می‌بینیم که این کشورها راحت تبادلات مالی خود را انجام می‌دهند اما یک کشوری مانند ایران که می‌خواهد استقلال خودش را حفظ کند و برداشت دیگری از تروریسم دارد را تحت فشار قرار می دهند.

عباسی مطرح کرد: متن FATF به گونه‌ای نوشته شده که شما نمی‌توانید یک جمله به آن اضافه کنید. ایران باید شفاف به مردم بگوید که ملاحظاتی که برابر FATF دارد به چه علت است. اتحادیه FATF می‌خواهد با زورگویی تعاریف خودش را به ما دیکته کند تا ایران دست از اهداف انقلاب و نظام خود بردارد.

این نماینده مجلس گفت: مشی دستگاه اجرایی در دولت یازدهم و دوازدهم این بود که همه چیز را بدون کم و کاست بپذیرد، دیدیم که دولت روحانی برجام را به کشور تحمیل کرد. مقرر شده بود تا دولت قبل برجام را با ۲۸ شرط رعایت و سپس اجرایی کند اما اینگونه نشد و ملاحظات، شروطی که به آنها اعلام شده بود را نکردند.

فریدون عباسی با بیان این جمله که باقی ماندن ایران در لیست سیاه FATF هیچ مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند، مطرح کرد: گروه ویژه اقدام مالی هر سه ماه یک بار لیست خود را بروز کرده و گزارش جدید ارائه می‌دهد که طبق آن اگر کشوری شروط این گروه را پذیرفته باشد و به آن عمل کرده باشد، از این لیست حذف می‌شود و در غیر این صورت مجدد در لیست باقی خواهد ماند. اینکه ایران مجدد نامش در لیست سیاه قرار گرفته است اتفاق تازه ای نیست و تغییری در مراودات کشور رخ نخواهد داد. جمهوری اسلامی فعلا همین روال را ادامه خواهد داد زیرا پذیرفتن FATF مشکلی از کشور حل نمی کند. شلوغ بازی برخی جریانات سیاسی غرب‌گرا در جامعه این موضوع را بزرگ کرده وگرنه اگر ما بر مبنا نظر مقاومت حرکت کنیم، مشکلی ایجاد نمی‌شود. باید به اتحادیه FATF بفهمانیم تروریسم آن چیزی نیست که آنها می گویند، هر کشوری حق دارد حقوق خودش را رعایت کند.

عضو کمیسیون انرژی در پایان افزود: جمهوری اسلامی باید بر اتحادیه FATF فشار بیاورد، باید از ابزار دیپلماتیک خود استفاده کنیم، نباید از موضع خود در برابر FATF کوتاه بیاییم و از ابزار دیپلماتیک استفاده کنیم. برخی کشورها با استفاده از قدرت هسته‌ای و قدرت شیمیایی و میکروبی و قدرتی که در جنگ الکترونیک دارند به جمهوری اسلامی فشار وارد می‌کنند. باید بنیه دفاع خود را قوی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.