رسانه خبری این تیتر

باید‌ها و نباید‌های بعد از تزریق واکسن کرونا

بعد از تزریق واکسن کرونا باید کار‌هایی انجام دهید و همچنین از انجام برخی کار‌ها اجتناب کنید.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ممکن است بعد از تزریق واکسن کرونا هیچ علامتی نداشته باشید یا بالعکس عوارضی را از تزریق واکسن تجربه کنید. توصیه می‌شود بعد از تزریق واکسن کرونا به موارد توصیه شده در ادامه توجه کنید.

بعد از تزریق واکسن کرونا بدن خود را هیدراته نگه دارید و به میزان کافی آب بنوشید همچنین مصرف میوه و سبزیجات تازه را جدی بگیرید. استراحت بعد از تزریق واکسن کرونا بسیار حائز اهمیت است. در واقع به این نکته توجه داشته باشید تا ۷۲ ساعت بعد از تزریق واکسن کرونا، فعالیت ورزشی و بدنی شدید نداشته باشید.

به یاد داشته باشید حداقل دو هفته بعد از دریافت واکسن، هیچ واکسن دیگری تزریق نکنید.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بعد از تزریق واکسن؟

افرادی که واکسن تزریق می‌کنند باید در اماکن عمومی و دیدار با فرد واکسینه نشده که احتمال زیادی برای ابتلا دارند؛ دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت و از حضور در مکان‌های شلوغ که تهویه مناسب ندارند خودداری کنند. در واقع واکسن مصونیت ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی‌کند اما موجب کاهش شدت بیماری، کاهش زمان بستری در بیمارستان و کاهش مرگ و میر خواهد شد.

از رایج‌ترین عوارض جانبی واکسن کرونا می‌توان به مواردی مانند درد، قرمزی و تورم در محل تزریق، احساس خستگی، ضعف عضلانی، سردرد، تب و لرز و حالت تهوع اشاره کرد. این عوارض می‌توانند بر توانایی شما در کار‌های روزانه اثر بگذارند؛ اما باید در چند روز برطرف شوند.

برای کاهش درد و ناراحتی بعد از واکسیناسیون می‌توانید یک حوله تمیز، خیس و خنک روی ناحیه تزریق بگذارید. همچنین بهتر است با دستان خود حرکاتی سبک انجام دهید. در صورتی که تب دارید مایعات زیاد بنوشید، لباس نازک و خنک بپوشید و با نظر پزشک استامینوفن مصرف کنید.

در بیشتر موارد درد و ناراحتی یا تب بعد از واکسیناسیون طبیعی است و نشان می‌دهد بدنتان در حال ایمن سازی شما در برابر ویروس است. در صورت رو به رو شدن با مواردی مانند بدتر شدن قرمزی یا درد ناحیه تزریق بعد از ۲۴ ساعت، عوارض جانبی برای شما نگران کننده است و اگر شواهدی از آمبولی مانند کبودی و تنگی نفس را تجربه کردید؛ بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و موضوع را مطرح کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.