با معاینه شکم می توان به بیماری کبدی پی برد؟

در حالت عادی لبه کبد را می توان در هنگام دم عمیق لمس نمون. البته ذکر این نکته ضروری است که بجز در مراحل انتهایی و دیررس بیماری، با لمس کبد و معاینه شکم به تنهایی نمی توان به بیماری کبدی پی برد.

به گزارش اینتیتر به نقل از بهداشت نیوز، آیا با معاینه شکم و لمس کبد می‎توان به بیماری کبدی پی برد؟ خیر. در حالت عادی لبه کبد را می توان در هنگام دم عمیق لمس نمون. البته ذکر این نکته ضروری است که بجز در مراحل انتهایی و دیررس بیماری، با لمس کبد و معاینه شکم به تنهایی نمی توان به بیماری کبدی پی برد. باید توجه داشت که حتی با سونوگرافی شکم در همه موارد، وجود بیماری کبدی را نمی توان تشخیص داد و انجام آزمایش خون و بررسی های تکمیلی دیگر ضروری است.

نقش کبد در خنثی کردن سموم بدن یکی از موادی که در واکنش های شیمیایی بدن و همچنین توسط باکتری های موجود در روده تولید می شود،آمونیاک(NH3) است. این ماده به میزان زیاد تولید شده و جذب خون می شود.

آمونیاک برای بسیاری از سلولهای بدن از جمله سلول های مغزی مضر است و کبد این ماده را از خون گرفته و طی یک سری واکنش های شیمیایی به اوره تبدیل می نماید. اوره از طریق کلیه ها از بدن دفع می شود.

البته عمل دفع سموم بدن توسط کبد فقط به آمونیاک منحصر نمی شود. بسیاری از مواد مضر برای بدن و همچنین داروها توسط کبد از بدن دفع می شوند.
در صورت اختلال در فعالیت کبد،سموم بدن از جمله آمونیاک افزایش یافته و بر تمام اجزای بدن اثرات مخربی را بر جای می گذارند.

بنابر گزارش پژوهشکده گیاهان دارویی، آسیب های کبدی سبب آزاد شدن رادیکالهای آزاد پیش اکسیدان می شوندکه خارمریم با اثر محافظتی خود در آسیب اکسیداتیو می تواند مانع ضرر و زیان به کبد شود.

منابع: علویان،س م.۱۳۹۳. راهنمای جامع کبد چرب. انتشارات شرکت تعاونی پزشکان سلامت پژوهان کوثر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.