رسانه خبری این تیتر

برهوت سینما با ورود پول‌های مشکوک

شب گذشته در برنامه هفت، درباره ورود پول‌های مشکوک به اقتصاد سینما صحبت شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، شب گذشته در برنامه هفت، داریوش باباییان (تهیه کننده) درباره ورود پول‌های مشکوک به سینما گفت: این پول‌ها شالیزار سینما را تبدیل به برهوت کرده است. متاسفانه مدیریت کوتاه مدت ما مشکل دارد؛ یعنی تا مدیران بخواهند کار کنند، دوره کارشان تمام می‌شود. ظرفیت اکران ما هم محدود است. ما تهیه کنندگانی داشتیم که فیلم‌های پرفروشی داشته اند، اما الان نمی‌توانند یک فیلم بسازند. مگر آنکه بازیگر مطرح نیاورند که در این صورت در گیشه شکست خواهند خورد. این وضع باید توسط مدیران سینمایی درست شود. خیلی‌ها با عنوان کار فرهنگی به سینما می‌آیند که مشکلی ندارد؛ اما باید مدیریت شود. بعضی‌ها راحت می‌آیند و با یک کار کل سینما را به هم می‌ریزند؛ آنها یک شبه تجربه آدم‌هایی که چهل سال در سینما بوده اند را نابود و آن‌ها را خانه نشین می‌کنند.

محمد درمنش (تهیه کننده) هم در ادامه افزود: کل پول در گردش سینما زیر ۵۰۰ میلیارد تومان است. موضوع پولشویی به نظر من رد گم کردن است. ارز‌هایی که به عنوان دولتی گرفته می‌شود هیچ وقت به اقتصاد کشور باز نمی‌گردد و یا در خصوصی سازی با قیمت‌های پایین به کسی واگذار می‌شود. سینماگران در کشور حق دارند به دنبال سرمایه گذار باشند. بنیاد سینمایی فارابی دویست تا سیصد میلیون می‌دهد آن هم مشروط. تهیه کننده ناچار است به سراغ سرمایه گذار برود. تهیه کننده وظیفه ندارد منشأ پول را پیگیر شود بلکه مقامات مسئول و نهاد‌های ذی ربط باید این کار را انجام دهند. سینما مثل آکواریوم شفاف است. ما باید ببینیم این پول‌ها قبل از سینما در کجا بوده اند.

میز رسانه برنامه هفت هم به بررسی برخی اخبار مهم سینمایی با حضور ایزد مهرآفرین و آرش فهیم (کارشناسان رسانه) به میزبانی پژمان کریمی پرداخت.

مهرآفرین درباره حضور مجید مجیدی در جشنواره ونیز گفت: درخشش فیلم خورشید در ونیز از ظرفیت‌های سینماست که نشان داد می توان در محافل بزرگتر حرف‌های مهمی زد. صحبت‌های مجید مجیدی را هر انسان آزاده‌ای بیان می‌کند. بحث این است که مجیدی از ظرفیت جهانی جشنواره ونیز استفاده کرد. اگر در این سال ها رفتار آمریکا مثل بقیه کشور‌ها بود، ما هیچ مشکلی نداشتیم.

آرش فهیم هم در ادامه افزود: حضور آقای مجیدی در ونیز می تواند یک الگو برای سینمای ایران باشد؛ هنرمندان نماینده فرهنگ و ملت ایران هستند. وقتی یک هنرمند در خارج از کشور حضور پیدا می‌کند، نماینده ایران است و همه انتظار دارند نماینده تاریخ ایران باشد. اگر همه فیلمسازان در جشنواره جهانی مثل آقای مجیدی حضور پیدا می‌کردند، چه بسا وضعیت ایران بهتر بود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.