رسانه خبری این تیتر

به بهانه تولد ناصر تقوایی

ناصر تقوایی کارگردان فاخر سینمای ایران هشتاد ساله شد.

اینتیتر – سحر زمانی؛ ناصر تقوایی به عنوان یکی از شاخص ترین و تاثیرگذارترین فیلمسازان سینما شناخته می شود. وی در میان پیشگامان جنبش موج نو سینمای ایران قرار دارد. تقوایی از معدود سینماگرانی است که ادبیات را به خوبی می شناسند و از آن در ساخت فیلم هایش بسیار بهره برده است. به گونه ای که در آثارش می توان اقتباس های بسیار درخشان و حرفه ای را از داستان های ادبی مشاهده کرد.

تقوایی نوزدهم تیر ماه سال ۱۳۲۰ در آبادان چشم به جهان گشود. وی از همان سال های نوجوانی به سینما و ادبیات علاقه مند می شود و بعدها به فیلمسازی روی می آورد. تقوایی علاوه بر کارگردانی فیلم های سینمایی و مستند، دستی در نویسندگی و عکاسی نیز دارد.

تقوایی از جمله فیلمسازان پر افتخار سینمای ایران به شمار می رود و آثار وی در سطح جهانی نیز دیده شده و مورد توجه بسیاری از مخاطبان سینما قرار گرفته است. ناخدا خورشید یکی از آثار درخشان اوست که در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی جوایز بسیاری از جمله سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشنواره فیلم فجر و یوزپلنگ برنزی چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو   را از آن خود کرده است.

به بهانه تولد ناصر تقوایی به مرور آثار این کارگردان هنرمند می پردازیم.

آرامش در حضور دیگران، صادق کرده، نفرین، ناخدا خورشید، ای ایران، قصه های کیش و کاغذ بی خط از آثار فاخر سینمایی ناصر تقوایی به شمار می روند.

وی مستندهای نانخورهای بی سواد، آرایشگاه آفتاب، تاکسی متر، باد جن، نخل، پنجشنبه بازار میناب، موسیقی جنوب، اربعین، مشهد قالی، فروغ فرخزاد و تمرین آخر – تعزیه حر دلاور را کارگردانی کرده است. سریال دایی جان ناپلئون نیز اثر معروف تقوایی است.

تحریریه این تیتر، زادروز ناصر تقوایی، کارگردان پر افتخار سینمای ایران را به ایشان و اهالی محترم سینما تبریک می گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.