رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

به بهانه ۱۲ اردیبهشت و روز معلم

امروز دوازدهم اردیبهشت به عنوان روز معلم در ایران شناخته می شود.

اینتیتر – سحر سادات زمانی؛ ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ بود که معلمان برای احقاق حقشان در میدان بهارستان تهران دست به دامن تحصن شدند.

آنها ابتدا قصد ورود به وزارت فرهنگ در خیابان اکباتان را داشتند اما از ورود آنها جلوگیری شد. معلمان به رهبری محمد درخشش، رییس جامعه معلمان ایران به میدان بهارستان رفتند و روبروی مجلس تحصن کردند. در آنجا درگیری های بین معلمان و نیروی پلیس وقت رخ داد و دکتر خانعلی دبیر ۲۹ ساله دبیرستان جامی در جریان این درگیری به ضرب گلوله کشته شد.

به دنبال این اتفاق محمد درخشش نیز دستگیر شد و به زندان افتاد. تحصن معلمان در روز ۱۲ اردیبهشت باعث شد تا اعتصابات بیشتری از جانب معلمان شکل بگیرد. این اعتصاب منجر به سقوط دولت شریف امامی، مجازات قاتل خانعلی، آزادی درخشش و ترمیم حقوق معلمان شد.

دو سال بعد از این این اتفاق قرار بر این شد که روز ۱۲ اردیبهشت به عنوان روز معلم نامگذاری شود اما به دست فراموشی سپرده شد. پس از انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۵۸ معلمان تصمیم گرفتند تا روز معلم را نامگذاری کنند.

در شامگاه ۱۱ اردیبهشت بود که آیت الله مطهری به دست اعضای گروه فرقان ترور شدند و به شهادت رسیدند. به دنبال این واقعه و واقعه سال ۱۳۴۰ دولت وقت روز دوازدهم اردیبهشت را به عنوان روز معلم نامگذاری کرد.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.