رسانه خبری این تیتر

تا ۳ ساعت بعد از خوردن غذا ورزش نکنید

پزشک هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه گفت: فاصله غذا خوردن تا شروع تمرینات ورزشی نباید کمتر از سه ساعت باشد تا هضم و جذب مواد غذایی به خوبی انجام گرفته و خون به مقدار کافی در دسترس ماهیچه‌ها باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، دکتر تورج خدیری، بااشاره به نامگذاری دومین روز هفته سلامت با عنوان “ورزش و بهداشت” از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی، اظهارکرد: همه ورزشکاران باید در نظر بگیرند که فعالیت های ورزشی مستلزم رعایت موارد بهداشتی است که شامل بهداشت ورزشی و بهداشت روانی می شود و به سلامت جسمی و روانی آنها کمک شایانی می کند.

وی به نقش و اهمیت رعایت بهداشت ورزشی در ایام شیوع کرونا پرداخت و گفت: باتوجه به ادامه دار بودن شیوع بیماری کرونا، امکان قطع فعالیت های ورزشی برای بلند مدت وجود ندارد، چرا که می تواند عوارضی برای ورزرشکاران بدنبال داشته باشد، بنابراین در چنین شرایطی که ادامه تمرینات ورزشی ضروری است، ورزشکاران باید نکات بهداشتی را مورد توجه قرار دهند تا بدون مشکل به تمریناتشان ادامه دهند.

پزشک هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه با تاکید براینکه شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون و ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی و سطوح مطابق با پروتکل های بهداشتی باید در دستور کار ورزشکاران قرارگیرد، افزود: همچنین به همه ورزشکاران توصیه می کنیم که حتی الامکان تمرینات ورزشی خود را در خانه و یا فضای باز با رعایت فاصله یک تا دو متری از افراد انجام دهند.

وی تاکید کرد: درصورتی که ورزشکار امکان انجام تمرینات ورزشی را در خانه و یا فضای باز ندارد و باید باشگاه برود، حتما به باشگاه هایی مراجعه کند که تهویه مناسبی داشته باشند و حین ورزش هم به دلیل بسته بودن فضا از ماسک استفاده کند.

خدیری در ادامه با تاکید براینکه ورزشکاران باید برخی نکات بهداشت ورزشی را نه تنها در ایام کرونا بلکه باید همواره رعایت کنند، گفت: توصیه می شود ورزشکاران پس از اتمام تمرین و بازی، لباسهای ورزشی خود را شسته و زیر نور آفتاب خشک کنند، چراکه لباس‎های ورزشی آغشته به عرق بدن، محیط مناسبی برای رشد قارچ های بیماری زایی است که در صورت عدم شستشوی آنها می‌توانند انسان را مبتلا نمایند.

وی گرفتن دوش آب گرم پس از پایان تمرینات ورزشی را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: همچنین بهتر است فاصله غذا خوردن تا شروع تمرینات ورزشی، کمتر از سه ساعت نباشد تا هضم و جذب مواد غذایی به خوبی انجام گرفته و خون به مقدار کافی در دسترس ماهیچه‌ها باشد.

پزشک هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه اضافه کرد: نیم ساعت قبل از تمرین و یک ربع بعد از آن، از آشامیدن نوشیدنی‌های خیلی سرد باید خودداری نمود.

وی توجه به موانع و خطرات در زمین و سالن ها موقع ورزش کردن، انجام ورزش و تمرینات مناسب با فصل، جلوگیری از ورزش کردن در هوای آلوده، استفاده از کفش های مناسب، استفاده از بطری های یکبار مصرف برای نوشیدن آب حین تمرین، ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی و خودداری از رفتن به باشگاه های شلوغ را از دیگر نکاتی دانست که ورزشکاران باید آنها را مورد توجه قرار دهند.

خدیری در بخش دیگری از این گفت و گو به نقش بهداشت و سلامت روانی روی ارتقاء علمکرد ورزشکاران اشاره کرد و گفت: اگر سلامت روانی را به معنای احساس راحتی نسبت به خود و دیگران تعریف کنیم، معیارهای آن موفقیت، تعادل هیجانی، سازگاری با محیط، واقع بینی، احساس ارزشمندی و اجتماعی بودن خواهد بود، بنابراین ورزش با فعالسازی چنین معیارهایی نه تنها به بهداشت جسم، بلکه به بهداشت روانی هم کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه اضطراب افراد با پرداختن به ورزش به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد، اضافه کرد: ورزش می‌تواند یکی از آرامش بخش‌ترین فعالیت‌هایی باشد که به کاهش استرس کمک می‌کند، برای بدن و ذهن بسیار آرامش بخش است، تمرینات مغز را برای ترشح هورمون‌های احساس خوب که به نام اندورفین شناخته می‌شوند، تحریک می‌کند و این شرایط استرس را کاهش داده ( موجب کاهش ترشح هورمون کورتیزو ل می گردد ) و موجب شکل گیری احساس خوب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.