تصویب برنامه ۵ ساله قوی، ثبات اقتصادی را به کشور باز می‌گرداند

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با تمام سختی ها و مشکلات اقتصادی، ایران آنقدر ظرفیت دارد که در یک دوره ۵ ساله و با تصویب یک برنامه هفتم توسعه خوب و قوی، ثبات اقتصادی به کشور بازگردد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، نشست تقدیر از منتخبان جشنواره شهید مدرس قوه مقننه با حضور محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه ۱۸ آذر ماه) برگزار شد.

رییس مجلس در این نشست گفت: از اینکه در شرایط سخت کرونایی توانستم جلسه ای را در حضور جمعی از کارکنان مجلس باشم، بسیار خوشحالم و بسیار دوست داشتم که این نشست در شرایط بهتری با حضور تمام پرسنل مجلس برگزار می شد.

وی با اشاره به وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی، افزود: بر اساس قانون اساسی، مجلس حوزه اختیارات وسیع، تأثیرگذار و نقش جدی در ساماندهی مجموعه کشور دارد، حال اگر امروز شاهد چنین کارکردی نیستیم، این مسئله به عوامل متعددی بر می گردد. اگر ضعفی در حوزه مجلس وجود دارد، هیچ کسی و هیچ جایی موثرتر از خود مجلس در بروز این مسائل نیست و اگر قرار است که این ضعف ها به قوت تبدیل شود، هیچ جایی بهتر از مجلس برای تحول در این حوزه نخواهد بود.

قالیباف ادامه داد: من هر کجا که توفیق خدمت داشتم این را بیان کردم که مثلا اگر در حوزه شهرداری تهران به دنبال تحول در حوزه بزرگراه ها، مترو، فضای سبز، بخش بهداشت و درمان، خدمات شهری، حوزه اجتماعی و فرهنگی هستیم، این تحول رخ نمی دهد مگر با بروز تحول در درون شهرداری تهران؛ از این رو وقتی این مسئله محقق شود، آن زمان مردم نیز اقدامات و تلاش های مجموعه را می پذیرند.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه مجلس در شرایط کنونی باید به سمت تحول حرکت کند، افزود: اخیرا در زمان بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، یکی از نمایندگان مجلس در صحن علنی اخطار قانون اساسی داد که تصویب این موضوع، از وظایف مجلس نیست که من در جواب این اخطار گفتم که هیچ موضوع و قانونی نیست که مربوط به مجلس نباشد، مجلس شورای اسلامی بر روی تمام بخش ها و سازمان ها با رعایت قانون اساسی و شرع نظارت داشته و ریل گذاری می کند.

قالیباف ادامه داد: مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون دو وظیفه مهم قانون گذاری و نظارت را بر عهده دارد که در شرایط کنونی اولویت مجلس یازدهم بحث نظارت است، همچنین در بحث فعالیت صحن علنی مجلس و کمیسیون های تخصصی، اصالت و اولویت با کمیسیون ها است.

وی با بیان اینکه مجلس در حوزه تحول عملکردی ۴ محور مردمی سازی، هوشمندسازی، شفاف سازی و کارآمدسازی را دنبال می کند، گفت: به طور حتم هر فردی در هر سازمانی به سهم خود در تحقق اهداف تأثیرگذار است و همه وظایف و برنامه ها باید به صورت منظم صورت گیرد، از طرفی باید بدانیم که به صورت کلان در مجلس شورای اسلامی، اصالت با نمایندگان است، از این رو اگر یک برش ساختاری در مجلس زده شود، یک طرف نمایندگان قرار داشته و یک طرف دیگر ستاد اداری قوه مقننه قرار دارد. بنابر این باید بهترین اقدامات و تلاش ها برای تصمیم گیری و تصمیم سازی نمایندگان انجام شود.

رییس مجلس با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، گفت: با تمام سختی ها و مشکلات اقتصادی، ایران آنقدر ظرفیت دارد که در یک دوره ۵ ساله و با تصویب برنامه هفتم توسعه خوب و قوی، ثبات اقتصادی به کشور بازگردد، این ظرفیت کاملا وجود داشته و اگر ما در کنار هم باشیم، این مسئله محقق می شود.

در پایان این نشست، با حضور قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و معاونان اجرایی، قوانین و نظارت و برخی از مدیران کل و روسای ادارات مجلس از کارمندان نمونه و منتخبان جشنواره شهید مدرس تقدیر شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.