تکنیک تنفس شکمی هنگام اجابت مزاج

بسیاری از افراد فشار آوردن به خود هنگام اجابت مزاج را طبیعی می‌دانند و فکر می‌کنند که این کار جزئی از روند تخلیه است. در حالی که این امر باید بسیار راحت و روان اتفاق بیفتد و هرچه سخت‌تر و طولانی‌تر و با فشار بیشتر باشد، صدمات بیشتری به ساختارهای لگن و انتهای روده وارد می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از جام جم ، مثل هر اندام دیگری در بدن، ناحیه کف لگن هم از عضلات ظریف و حساسی تشکیل شده که وظیفه کنترل و تخلیه ادرار و مدفوع را به عهده دارد.از آنجا که شناخت و کنترل افراد بر این عضلات نسبت به سایر عضلات بدن سخت‌تر است، بسیار اتفاق می‌افتد که عملکرد آنها دچار اختلال می‌شود. سفتی و انقباض بیش از حد این عضلات یا ضعف و شلی آنها باعث نداشتن کارایی و اختلال در دفع ادرار یا مدفوع می‌شود.

یبوست هم از جمله این اختلالات است که شیوع بالایی دارد. ۸۵ درصد یبوست‌ها به علت انقباض بیش از حد عضلات کف لگن و نداشتن توانایی افراد در شل‌ کردن این عضلات هنگام اجابت مزاج اتفاق می‌افتد.در این نوع شایع یبوست، بیمار باید بتواند هنگام نشستن روی توالت مانع از انقباض شدید این عضلات شود و با راحت نگه داشتن آنها اجازه دهد فشار از روی انتهای روده برداشته‌شده و روده تخلیه شود.

روش‌های مختلف فیزیوتراپی از جمله تحریکات الکتریکی، بیوفیدبک، درمان‌های دستی، مگنت‌تراپی و تمرین‌درمانی در فیزیوتراپی به برگرداندن عملکرد طبیعی این عضلات کمک می‌کند.روش ساده‌ای که در این نوع یبوست می‌تواند جایگزین فشار آوردن هنگام اجابت مزاج شود و تخلیه مدفوع را تسهیل کند، تنفس شکمی است.

هنگامی که روی توالت فرنگی نشسته‌اید، یک چهارپایه کوچک زیر پاهای خود روی زمین بگذارید تا زانوها کمی خم شود و این عضلات در وضعیت کوتاه و شل قرار گیرد. سپس قبل از هر فشار، تنفس شکمی انجام دهید؛ به این صورت که از بینی نفس عمیق بکشید، در حالی که شکم بیرون بیاید و نفستان را نگه دارید تا شبیه بادکنکی که باد آن کم‌کم خالی می‌شود، عضلات کف لگن شل شده و مدفوع تخلیه شود.

اگر این اتفاق نیفتاد شکم را داخل دهید و با انجام بازدم از دهان، هوا را از ریه‌ها خارج کنید و مجددا با بیرون ‌دادن شکم و نگه‌داشتن حجم بالای هوا در ریه‌ها یک دم عمیق انجام دهید و همزمان سعی در اجابت مزاج کنید. سه تا چهار مرتبه تکرار این تکنیک، روند دفع را کامل کرده و بدون اعمال فشار و آسیب به ساختارهای مذکور باعث انجام این عملکرد مهم دستگاه گوارش می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.