رسانه خبری این تیتر

خرید سفته از بانک محدودیت دارد؟

سفته را به عنوان یکی از ابزارهای پرداخت می‌توان از دکه‌های روزنامه فروشی تهیه کرد اما به دلیل خطر جعلی بودن یا پرداخت مبلغی گران‌تر از بانک، بهترین و مطمئن‌ترین راه دریافت سفته، مراجعه به بانک است که درخصوص مبلغ خرید و محدودیت‌های احتمالی توضیحاتی ارائه شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، سفته سندی است که به موجب آن امضا کننده تعهد می‌کند مبلغی در موعد معین یا هر وقت که حامل یا شخصی که سفته را در اختیار دارد، پولش را طلب کند بپردازد.

هر سفته یک مبلغ اسمی دارد که روی فرم چاپی آن درج شده و فقط تا همان میزان، می‌توان روی آن مبلغ نوشت. به عبارت دیگر، اگر سفته مورد نظر یک میلیونی باشد، صرفا تا یک میلیون می‌توان سفته داد.

قیمت خرید سفته را مجلس شورای اسلامی تعیین و تصویب می‌کند و از آنجا که هنوز مصوبه جدیدی را در زمینه نرخ سفته در سال ۱۴۰۰ به تصویب نرسانده است، مبلغ سفته در سال جاری نیز مانند مبلغ سفته سال‌های قبل، برای هر یک میلیون تومان سفته، ۵۰۰ تومان است.

درحالیکه می‌توان با مراجعه به دکه‌های روزنامه فروشی سفته خرید اما به دلیل خطر جعلی بودن یا پرداخت مبلغی گران‌تر از بانک، بهترین و مطمئن‌ترین راه دریافت سفته مراجعه به بانک است که با مراجعه به تمامی شعب بانک ملی با همراه داشتن کارت ملی می‌توانید هر تعداد سفته در هر مبلغی دریافت کنید.

در این زمینه، از بانک ملی جویا شدیم که خرید سفته از شعب بانک محدودیتی دارد یا خیر که پاسخ داده شد، با راه‌اندازی سفته الکترونیک هیچ محدودیتی برای مردم در خرید سفته وجود ندارد اما با توجه به اینکه سفته‌های کاغذی بازار سیاهی را ایجاد کرده است، یکسری محدودیت‌ها اعمال می‌شود که این محدودیت‌ها به صورت بخشنامه‌ای ابلاغ نشده است.

براین اساس، با توجه به اینکه چاپ و نشر سفته از سمت اداره نشر اسکناس بانک مرکزی مقداری کم شده است، نمی‌توان به هر مشتری سفته ارائه کرد، زیرا دلال‌هایی هستند که تعداد زیادی سفته به صورت مداوم از بانک می‌خرند و به دکه‌های روزنامه فروشی با قیمت بالا می‌فروشند.

این درحالی است که مردم در طول یک هفته یا یک ماه نیاز چندانی به سفته ندارند و ممکن است در سال طی موارد کمی برای خرید سفته اقدام کنند که محدودیتی برای آن‌ها نیست، اما برخی از افراد چند مرتبه در طول یک هفته با یک کارت ملی سعی می‌کنند تعداد زیادی سفته خریداری کنند که به احتمال زیاد این افراد دلال هستند و بانک به این افراد سفته نمی‌دهد.

بنابراین، شعب بانک ملی در ارائه سفته به مشتریان واقعی هیچ محدودیتی ندارد اما با راه‌اندازی سفته الکترونیک، در اکثر بانک‌ها این امکان وجود دارد از طریق اپلیکیشن‌های مربوط به خدمات الکترونیک آن‌ها به صورت غیرحضوری و در زمانی کوتاه، سفته الکترونیک را تهیه کنید که به راحتی با دریافت کدی از سایت بانک موردنظر نیز از اصالت آن سفته مطمئن می‌شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.