رسانه خبری این تیتر

خرید و سفارش انواع تابلو برق در تهران

در دنیای مدرن و تکنولوژیک امروزی، دیگر جایی برای خطرهای ناشی از عوامل محیطی، مشکل‌های ناشی از نصب تجهیزات برقی و پدیده‌هایی مانند اتصال کوتاه در تجهیزات الکتریکی وجود ندارد.

به گزارش اینتیتر،‌ با شعار اول ایمنی بعد کار، به دلیل ضرورت افزایش ایمنی و اهمیت جان و سلامت انسان‌ها، اختراعی به نام تابلو برق طراحی، تولید و روانه بازار شد. در این مقاله راجع به خرید تابلو برق در تهران و همچنین قیمت تابلو برق صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تابلو برق چیست؟

اگر بخواهیم در یک جمله مفهوم را بگوییم: تابلوبرق یعنی محفظه‌ای که تجهیزات برقی را به‌صورت مجتمع در خود جای‌داده و از خطرات حفظ می‌کند. تابلو برق مجموعه‌ای از تجهیزات قطع و وصل، فرمان و حفاظت است که به هم متصل شده و برای تضمین ایمنی در محفظه‌ای دربسته به‌دوراز دسترس عموم قرار می‌گیرند.

تابلوبرق باهدف کنترل و توزیع انرژی الکتریکی، یک محفظه برای نصب و سیم‌کشی تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی است که کلیدها، قطعات کنترلی، حفاظتی و نمایشگرهای ولتاژ، جریان، فرکانس و توان را در خود جای می‌دهد. امروزه تقریباً در هر مکان و صنعتی، برای افزایش ضریب ایمنی کارکنان و دستگاه‌ها، از انواع تابلوبرق‌ها استفاده می‌شود.

اجزای سازنده یک تابلو برق

 • بدنه: از پلاستیک، آهن یا مواد کامپوزیتی
 • کلیدها: برای قطع و وصل جریان و از جنس آلیاژهایی که اثر حرارتی و دینامیکی ایجاد نکنند
 • شینه و هادی‌ها: برای اتصال و ارتباط الکتریکی تجهیزات داخل تابلو به حالت سیم یا شینه. معمولاً از جنس مس و آلومینیوم
 • تجهیزات اندازه‌گیری: پارامترهای مختلفی مانند جریان، ولتاژ، توان، فرکانس، دما و غیره را اندازه‌گیری می‌کنند
 • تجهیزات حفاظتی: تجهیزاتی مانند رله و فیوز که باری محافظت از شبکه در برابر آسیب‌های احتمالی مانند اضافه‌بار، اتصال کوتاه و خطای فاز
 • سیستم زمین (ارتینگ): برای جلوگیری از برقرار شدن قسمت‌های فلزی و بدنه
 • سیستم اینترلاک: برای جلوگیری از تداخل عملکردی قطعات روی یکدیگر در ۲ مدل مکانیکی و الکتریکی
 • مقره: یک مقاومت بی‌نهایت باری جلوگیری از برق‌دزدی و عایق کردن تابلو

انواع تابلو برق

برای دسته‌بندی تابلوبرق‌ها معیارهای مختلفی دارد. تابلو برق‌ها را می‌شود بر اساس کاربرد، شکل و ساختار، محل نصب، ازلحاظ ایستایی و همچنین سطح ولتاژ کار طبقه‌بندی کرد.

انواع تابلوبرق ازنظر شکل و ساختار

محفظه‌های فلزی که به‌صورت تمام‌بسته طراحی‌شده و تمام تجهیزات به‌کاررفته را در درون خود جای می‌دهند. این نوع تابلوبرق در انواع تابلوی ایستاده چندمنظوره، سلولی یا قفسه‌ای، تمام بسته دیواری (خود به دودسته تابلوهای روکار (On Surface) و تابلوهای توکار (Flush Mounting) تقسیم می‌شوند)، تمام بسته کشویی (این تابلوها به‌صورت کشویی و برای کنترل موتورها ساخته می‌شوند) و مدولار (هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو نصب‌شده و به‌وسیله یک صفحه فلزی از فیدر بالایی و پایینی خود جدا می‌شود) ساخته‌شده و خود شامل دو مدل مختلف تابلوهای Metal Clad و تابلوهای Compartment Type می‌شود.

 • تابلوهای Metal Clad: محفظه‌های مختلف داخل آن از یکدیگر تفکیک شده‌اند، محفظه باسبار، محفظه سرکابل، محفظه کلید و محفظه LV که تجهیزات اندازه‌گیری، حفاظتی و کنترلی در آن قرار می‌گیرند. اگر خطایی در یکی از محفظه‌ها رخ دهد، به محفظه‌های دیگر سرایت نکرده و به سایر قسمت‌ها آسیب وارد نمی‌شود
 • تابلوهای Compartment Type: محفظه‌های مختلف از یکدیگر تفکیک نشده‌اند

انواع تابلوبرق ازنظر محل نصب

Indoor: تابلو در فضای بسته مانند داخل سالن یا سوله نصب می‌شود

Outdoor: تابلو در فضای باز نصب می‌شود

انواع تابلو برق بر اساس ایستایی

Self Standing / Free Standing: تابلو به‌صورت مستقل ایستاده و برای مهار آن به دیوار یا هر وسیله دیگری نیاز نیست

Wall Mounted: برای مهار آن‌ها به یک دیوار نیاز است. این تابلوها دو حالت توکار یا روکار دارند

انواع تابلوبرق بر اساس سطح ولتاژ

تابلوهای فشار ضعیف: تا ۱۰۰۰ ولت. این تابلوها معمولاً در کاربردهایی مانند استارتر موتور، مرکز کنترل موتور، سوئیچینگ مدار ورودی، باس کوپلر و تغذیه مصرف‌کننده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. تابلوهای برق فشار ضعیف را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • تابلوهای فرمان موتوری جهت کنترل موتورهای سه فاز
 • تابلوهای توزیع صنعتی جهت توزیع جریان در یک واحد صنعتی
 • تابلوهای بانک خازنی جهت اصلاح ضریب توان
 • تابلوهای توزیع مسکونی برای توزیع جریان در یک واحد مسکونی
 • تابلوهای کنترل صنعتی یا تابلوهای PLC جهت کنترل اتوماتیک فرایندهای صنعتی
 • تابلوهای مارشالینگ جهت ایجاد ارتباط بین تابلوهای برق و سیستم کنترل مرکزی

تابلوهای فشار متوسط: از ۱۰۰۰ تا ۶۳۰۰۰ ولت. تابلوهای فشار متوسط عمدتاً در پست‌های برق مورداستفاده قرارگرفته و از خروجی ژنراتور یا ترانسفورماتور تغذیه می‌شوند.

تابلوهای فشار قوی: از ۶۳۰۰۰ ولت تا ۴۰۰.۰۰۰ ولت.

خرید و سفارش انواع تابلو برق در تهران

انواع تابلو برق ازنظر کاربرد

اصلی: اغلب در پست برق نصب‌شده و به قسمت کم‌فشار ترانس متصل می‌شود

نیمه‌اصلی: زیرمجموعه تابلوهای اصلی که قادر به تغذیه برق یک ساختمان هستند

فرعی: زیرمجموعه تابلوهای نیمه‌اصلی که قادر به تأمین برق بخشی از یک ساختمان یا مجموعه هستند

کنترل: وضعیت کلی شبکه را سنجیده و در صورت لزوم فرمان‌هایی را به شبکه منتقل می‌کنند

صنعتی: کنترل جریان خروجی با توجه به جریان ورودی

اصلاح ضریب قدرت:‌ همان تابلوهای بانک خازنی برای اصلاح ضریب توان شبکه

توزیع: به شبکه اصلی برق متصل شده و خروجی آن مصرف‌کننده است

خرید و سفارش انواع تابلوبرق در شهر تهران + قیمت

اکنون‌که اطلاعات کلی و مفیدی از تابلوبرق و انواع آن به دست آوردیم، نوبت به بررسی قیمت، سفارش و خریداری آن می‌رسد. با توجه به نوسانات قیمت ارز در ایران و قیمت بالای دستگاه‌ها و تجهیزات برقی وارداتی، نمی‌توان محدوده قیمت دقیقی برای انواع تابلوبرق‌ها ارائه نمود. جهت اطلاع از آخرین لیست قیمت تابلو برق بهترین گزینه تماس با سازنده تابلو و پرسیدن قیمت با توجه به فاکتورهایی که در ذهن دارید، است.

قیمت تابلوبرق با توجه به جنس بدنه، ابعاد، نوع آن، توان ورودی و خروجی و برند آن می‌تواند متفاوت باشد. قطعاً اگر از برندهای معروفی که آزمون خود را پس داده‌اند استفاده کرده و این تابلوبرق‌ها را از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز سراسر تهران تهیه کنید، هم از خرید هزینه‌ای می‌کنید مطمئن بوده و هم گارانتی دریافت خواهید کرد.

سخن پایانی

مهم‌ترین وظیفه تابلوبرق، تهیه و تقسیم برق یک واحد مسکونی و یا صنعتی به‌گونه‌ای است که ایمنی افراد و ماشین‌آلات متنوع و گران‌قیمت در بالاترین حد ممکن تأمین شود. کار محافظت از این ماشین‌آلات و نیز سلامتی و جان انسان‌ها، با استفاده از تابلو برق صورت می‌گیرد. با شناسایی فروشگاه‌های مجاز و نمایندگی‌های رسمی در تهران، با خیال راحت این تابلوها را خریداری و نصب کنید.

اینجا 250*970
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.