رسانه خبری این تیتر

خوراکی که مغز شما را می‌خورد

پروفسور دریا اولودوز، متخصص مغز و اعصاب در مقاله‌ای نوشت که چگونه رژیم غذایی یک فرد بر وضعیت حافظه او تاثیر می‌گذارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، به گفته این متخصص، افرادی که از فراموشی رنج می‌برند باید از خوردن فست فود صرف نظر کنند؛ زیرا چنین غذا‌هایی نه تنها قلب، بلکه عروق مغز را نیز به خطر می‌اندازند.

بیشتر بخوانید:

او گفت: مغز ما ۳۰ درصد از کالری دریافتی بدن از غذا را جذب می‌کند. در واقع، هر چیزی که می‌نوشید و می‌خورید مستقیماً بر عملکرد مغز و حافظه شما تاثیر می‌گذارد.

روغن‌های گیاهی حاوی اسید‌های چرب امگا ۶ بر عملکرد مغز تاثیر منفی می‌گذارند. باید خوردن نوشیدنی‌های انرژی زا را که احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهند، متوقف کنید؛ زیرا افزایش سطح انسولین باعث فراموشی می‌شود.

نان سفید، ماکارونی، سیب زمینی، برنج و سایر مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا برای حافظه مضر هستند؛ زیرا سطح قند خون را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. محصولات با شیرین کننده‌های مصنوعی نیز همین اثر منفی را دارند.

محققان طی تحقیقات انجام شده و مطالعه آنالیز ۱۶۲۳ نفر بالای ۶۵ سال به این نتیجه رسیده اند که هر چه مقدار مصرف ماهی بیشتر باشد (از یک بار در هفته تا ۴ بار در هفته)، علائم آسیب در عکس‌های مغز کمتر مشاهده شده است. این ارتباط، بیشتر در بین افراد سنین از ۶۵ تا ۶۹ نمایان‌تر بود.

بدین ترتیب این تحقیقات نشان داده اند که در افراد بدون سکته مغزی و یا زوال عقل، مصرف بیشتر ماهی با بیماری‌های بیشتر نادر بالینی قلب و عروق در عکس‌های “ام ار آی” مشاهده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.