رسانه خبری این تیتر

داستان طرح دارویار چیست؟ + جزییات کامل

شب گذشته وزیر بهداشت از آغاز طرح دارویار خبر داد. اما داستان طرح دارویار چیست؟ و چه جزئیاتی دارد؟ با ما همراه باشید.

اینتیتر-سحر سادات زمانی؛ شب گذشته دکتر بهرام عین اللهی جزئیاتی را از طرح جدید وزارت بهداشت به نام طرح دارویار در گفت و گو با بخش خبری ساعت ۲۴ شبکه خبر تشریح کرد.

بیشتر بخوانید:

عین اللهی ابتدا در خصوص طرح ارتقای بیمه‌ ها و کارایی بیشتر بیمه‌ ها گفت: این طرح از بیمه همگانی شروع شده است و مجلس شورای اسلامی اعتبار خوبی بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان برای بیمه همگانی در نظر گرفته و بر اساس آن حدود ۶ میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش بیمه همگانی اضافه شدند.

وی افزود: بر این اساس، زیرساخت بیمه‌ها در این مدت تامین شد. همچنین مجلس شورای اسلامی ۵ هزار میلیارد تومان نیز بابت حمایت از دارو و درمان بیماری‌های خاص در نظر گرفته است.

وزیر بهداشت درباره طرح دارویار توضیح داد: این طرح جامع آغاز شده است. در قالب این طرح تعداد داروهای تحت پوشش بیمه، افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که ۱۰۰ قلم داروی پر مصرف را که قبلاً بیمه نبودند تحت پوشش بیمه قرار دادیم. به این ترتیب داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی، دیفن هیدرامین و غیره که قبلا بیمه نبودند جزو بیمه قرار گرفتند. علاوه بر این هدف اصلی وزارت بهداشت از این طرح این است که پوشش بیمه‌ ای داروها را افزایش دهیم.

عین اللهی درباره هدف این طرح گفت: ثابت ماندن پرداخت از جیب بیماران از اهداف این طرح بوده است. متاسفانه در سال‌های قبل وضعیت به گونه‌ای بود که پرداخت از جیب بیماران افزایش پیدا کرد. در حالی که هدف اصلی از این طرح این است که به تدریج پرداخت از جیب بیماران را به ویژه در حوزه دارو که برای بیماران ضروری است، کاهش دهیم و ان‌شاءالله دولت بتواند مخارج مربوط به داروی بیماران را تامین کند.

روابط عمومی وزارت بهداشت در خصوص جزئیات این طرح مطالب بیشتری را منتشر کرده است که در ادامه می خوانید.

مزایای اجرای « دارویار»چیست؟

از جمله مزیت های این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران

بهره مندی همه دهک های درآمدی از یارانه دارو

عدم تغییر پرداخت از جیب بیماران و در مواردی کاهش آن

اجرای بیمه همگانی سلامت برای افراد فاقد بیمه

برقراری پوشش بیمه ای برای داروهایی که پیش از این تحت شمول حمایت های بیمه ای نبوده اند

کاهش کمبودهای دارویی، منطقی شدن تجویز و مصرف دارو و کاهش تقاضای القایی

کنترل قاچاق معکوس و رشد صادرات رسمی دارو

حمایت ویژه از داروهای مصرفی بیماری های مزمن، خاص و صعب العلاج

وضعیت پرداخت از جیب مردم پس از اجرای طرح دارویار چگونه خواهد بود؟

وضعیت پرداخت از جیب مردم در گروه های دارویی مختلف پس از اجرای طرح به چهار صورت زیر خواهد بود:

الف) داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند:

پرداخت از جیب مردم برای این دسته داروها بدون تغییر بوده و در برخی اقلام کاهشی خواهد بود.

ب) داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه نیستند:

برای ۳۶۶ قلم از این داروها پوشش بیمه ای به گونه ای تعیین شد که مبلغ پرداختی بیماران برای تهیه این داروها پس از اجرای طرح نسبت به قبل از اجرای آن ثابت باشد. در صورت لزوم بیمه ها این آمادگی را دارند تا اقلام بیش تری را به این فهرست اضافه کنند.

ج) داروهایی که تهیه آن نیاز به نسخه پزشک ندارد(OTC):

این داروها افزایش قیمتی نخواهند داشت. با توجه به اینکه تعداد زیادی از هموطنان به صورت روزانه از این داروها استفاده می کنند ؛ حسب دستور ریاست محترم جمهور، تعداد ۱۲۰ قلم از این داروها که تواتر مصرف بیش تری دارند، تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. بنابراین پرداخت از جیب مردم برای این داروها اگر در مسیر بیمه ای تهیه شوند، کاهش می یابد.

د) داروهای گیاهی و مکمل های غذایی:

این بخش از محصولات افزایش قیمتی را تجربه نخواهند کرد. با توجه به سیاست های دولت در حمایت از بیماران، قیمت این محصولات مجددا مورد بررسی قرار گرفته و تا حد امکان قیمت ها تعدیل خواهد شد

تکلیف افراد فاقد بیمه در طرح دارویار چه می شود؟

با توجه به این که در طرح « دارو یار» قرار است یارانه دارو از مسیر بیمه ها به مردم تخصیص یابد، بیمه شدن همه مردم یکی از اصول اجرای این طرح است. بر همین اساس از مدتی پیش تلاش ها برای ایجاد پوشش همگانی بیمه سلامت آغاز شده است که ریشه این تلاش ها مصوبه نمایندگان مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور است. نمایندگان در قانون بودجه مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان به برقراری پوشش بیمه برای افراد فاقد بیمه اختصاص داده اند. سایر اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در این مسیر به این شرح است:

الف) سه دهک اول جامعه (بالغ بر ۶ میلیون نفر) به صورت غیرحضوری و رایگان توسط سازمان بیمه سلامت تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

ب) افراد سایر دهک ها می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند.

ج) اتباع خارجی که مجوز قانونی اقامت دارند، می توانند برای برقراری پوشش بیمه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. اتباع غیر مجاز هم با ثبت مشخصات خود و با تایید وزارت کشور می توانند از بیمه برخوردار شوند.

د) بیمه روی تخت و بیمه در مواقع اورژانسی برای افراد فاقد بیمه یا مجهول الهویه برقرار است.

۴. یارانه دارو به چه افرادی تعلق می گیرد؟

با توجه به ضرورت تجویز و مصرف منطقی دارو و مدیریت منابع عمومی، یارانه دارو عموما به افرادی تعلق خواهد گرفت که نسخه پزشک داشته باشند. بنابراین خریدهای آزاد از داروخانه صرفا در مورد بیماران مزمن مشمول دریافت یارانه خواهد شد.

۵. چه اقداماتی برای پایش اجرای طرح پیش بینی شده است؟

پایش و ارزیابی طرح « دارویار» در مراحل اجرا ضامن بقا و موفقیت این طرح خواهد بود. در همین جهت و با هدف تضمین بهره مندی مردم از یارانه دارو و عدم افزایش پرداخت از جیب بیماران، اقدامات زیر صورت گرفته است:

الف) استقرار تیم بازرسی ویژه در وزارت بهداشت برای تضمین بهره مندی مردم از طرح«دارویار»

ب) اعلام عمومی قیمت دارو در برنامه کاربردی تیتک و سایت رسمی سازمان غذا و دارو

ج) امکان گزارش موارد تخلف از طریق سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت یا برنامه کاربردی تیتک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.