درآمد صنعت پتروشیمی سال آینده به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد

وزیر نفت گفت: جهش اول درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۹۲ به ۱۱ میلیارد دلار رسید و در جهش دوم با اتمام طرح‌ها در سال ۱۴۰۰ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، «بیژن زنگنه» در سی و هشتمین هفته از پویش ملی تدبیر و امید که سه طرح پتروشیمی با حضور رییس‌جمهوری افتتاح می‌شود، گفت: وزارت نفت در دوران تحریم همت و عزم خود را برای تدوم توسعه نفت به کار بسته و با اتکا به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دستاوردهای بزرگی به‌دست آمده و جهش‌های صنعت پتروشیمی یکی از این دستاوردهای ویژه است که امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۷۶ بر پایه قیمت‌های ثابت سال ۹۵، حدود دو میلیارد دلار بود که با طراحی گسترده که در این سال شروع شد درآمد این صنعت با جهش اول در سال ۹۲ به ۱۱ میلیارد دلار رسید از سال ۹۲ با جهش دوم این کار صنعت پیگیری شد و با اتمام طرح‌ها در سال ۱۴۰۰ این درآمد به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و در سال ۱۴۰۴ با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و طرح‌های در دست اجرا به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

وزیر نفت گفت: امسال در ادامه طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی طبق وعده، ۱۹ طرح پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۱۱.۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۲۵ میلیون تن به بهره‌برداری می‌رسند.

وی توضیح داد: تا کنون هفت طرح به بهره‌برداری رسیده است و امروز سه طرح دیگر افتتاح می‌شود که طرح اول، فاز پتروشیمی ایلام است، بعد پتروشیمی هگمتانه و سپس به مجموعه طرح‌های کوچکی که در ارومیه خواهد رسید.

زنگنه توضیح داد: نخستین طرحی که امروز افتتاح می‌شود فاز دو پتروشیمی ایلام است. فاز اول آن در اردیبهشت ۹۳ افتتاح شد که واحد پلی اتیلن و سرویس‌های جنبی ایلام بود.
وی توضیح داد: امروز دو واحد که گوگرد زدایی خوراک و دومی که بسیار مهم است، الفین پتروشیمی ایلام که نخستین الفینی محسوب می شود که در غرب کشور احداث شد.

به گفته وزیر نفت، ظرفیت مجموع این طرح ۷۶۵ هزار تن است که با سرمایه‌گذاری ۸۶۶ میلیون یورو توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس افتتاح می‌شود. خوراک این طرح اتان، C۳ و C۵ که از پالایشگاه گاز ایلام می‌آید به اتیلن، پروپیلین و سایر مشتقات تبدیل می‌شود.
وی تاکید کرد: طرح فاز دو پتروشیمی ایلام طرح بسیار مهمی است به خصوص پروپیلن تولیدی و یک طرح پلی پروپیلن در ایلام با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن، سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلار با پیشرفت ۵۲ درصد در دست اجرا قرار دارد که بسیار مهم است.

زنگنه با بیان اینکه ایلام، استان بسیار مهمی از نظر صنعت نفت محسوب می شود،‌ افزود: علاوه بر اقدام های صنعت نفت در این استان طرح‌های توسعه میدان نفتی آذر، میدان نفتی آبان، میدان‌های پایدار غرب چشمه خشک و میدان‌های پایدار شرق را با سرمایه‌گذاری در قالب آی پی سی و بیع متقابل دردست اجرا داریم. همینطور توسعه میدان تنگه بیجار که خوراک پتروشیمی ایلام را تامین می‌کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: طرح ان جی ال ۳۱۰۰ با بیش از ۵۵ درصد پیشرفت در دست اجراست که مانع سوختن گازهای منطقه ایلام می‌شود و ۸۹۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده و آخر ۱۴۰۰ باید به بهره‌برداری برسد؛ خوراکی که از اینجا تولید می‌شود به پتروشیمی دهلران داده می‌شود که در دست اجراست.

وی درباره دومین طرحی که به بهره‌داری می‌رسد، گفت: پتروشیمی هگمتانه طرح دیگری است که امروز به بهره‌برداری می‌رسد و یک صنعت پایین دستی به حساب می آید و چون در منطقه عمومی همدان پتروشیمی نداشتیم و با پیگیری‌های نماینده همدان این طرح را آغاز و امروز به بهره‌برداری می‌رسد و ۴۵ هزار تن پی وی سی گرید پزشکی تولید می‌کند که برای ساخت وسایل پزشکی همچون سرم و سرنگ استفاده می‌شود و امکان توسعه آن توسط سرمایه‌گذاری وجود دارد و تفاهم شده که بتوانیم خوراک تامین کنیم که واحد مشابه در کنار ایجاد شود، زیرا این صنعت پایین دستی بسیار مهم است.

زنگنه افزود: صنایع پتروشیمی در مبارزه با کرونا نقش مهمی در تولید مواد ضدعفونی و تولید ال ای بی که مواد اولیه تولید شوینده‌ها هستند و افزایش ظرفیت پروپیلن برای تولید ماسک و لباس بیمارستانی است.

به گفته وی، سومین طرحی که امروز افتتاح شد، طرح پایین دستی و تکمیلی صنعت پتروشیمی، طرح سولفات پتاسیم و اسید کلرید ریک در پتروشیمی ارومیه با ظرفیت ۹۰ هزار تن و ۵۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری که هلدینگ خلیج فارس این کار را انجام داد.

وزیر نفت گفت: طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شود، ارزشی معادل یک میلیارد دلار دارند و همگی در غرب کشور واقع شده اند و در واقع جشن شکوفایی و جهش تولید در غرب کشور است.

وی تصریح کرد: این ۱۰ طرحی که امسال به بهره‌برداری رسیده‌اند ارزش تولیدات سالیانه بیش از پنج میلیارد دلار خواهند داشت و علاوه بر این طرح‌ها، ریل‌گذاری برای آینده را هم داشتیم.

زنگنه افزود: علاوه بر طرح‌های جهش سوم، دو مگا پروژه نیز داریم که در این دولت شروع می‌شود که هر کدام آنها از نظر اندازه و ارزش تولیدات از بندر امام فعلی بزرگ‌تر است و خوراک آنها تامین شده و سرمایه‌گذار و زمین‌ها هم مشخص شده است.

وی تصریح کرد: اینها طرح‌های بزرگ و عظیمی هستند که در دل آنها چندین طرح کارخانه تولیدی است و دیگری خط پروپیلن و پایین دستی که دنبال می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.