رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

دور زدن تحریم ها به سبک اتحادیه اروپا

روزنامه ایتالیایی ‘ایل جورناله’ نوشت: در آستانه دور جدید تحریم های آمریکایی علیه تهران، اتحادیه اروپا ، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را به چالش کشیده و آماده دور زدن تحریم های ضد ایرانی است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، ایل جورناله روز سه شنبه در تارنمای خود نوشت: تنش میان اروپا و آمریکا رو به رشد است. ترامپ در صدد بلوکه کردن کامل صادرات نفت ایران ، با تحریم های ماه نوامبر است، اما اتحادیه اروپا برعکس قصد ایجاد یک هویت موازی دارد که از طریق آن بتواند به معاملات نفتی با جمهوری اسلامی ادامه دهد و بنابراین امکان مقابله شدید میان اروپا و آمریکا بیشتر شده است.

برای ایتالیا و اتحادیه اروپا امکان ادامه تجارت و معاملات اقتصادی با ایران بسیار مهم است چرا که ایران معرف یکی از بازارهای اصلی مشرق زمین محسوب می شود. اتحادیه اروپا، ایران، چین و روسیه مصمم هستند تا از آزادی معاملات اقتصادی محافظت کنند و به مبادلات مشروع با ایران ادامه دهند .

اکنون ‘فدریکا موگرینی ‘ نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل از بوجود آمدن یک هویت و ابزار جدید که از طریق آن بتوان با ایران معاملات اقتصادی در بخش انرژی و نفت انجام داد، خبر داد.

موگرینی پس از دیدار با قدرت های امضا کننده برجام گفت که آنها نیز پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال های پرداختی، بویژه ایجاد یک ابزار جدید برای استفاده ویژه جهت تسهیلات در پرداختی های مربوط به صادرات نفتی ایران موافق هستند.

ایل جورناله افزود: این ابزار جدید طراحی شده از سوی بروکسل و سایر کشورهای امضا کننده برجام (بجز امریکا)، یک چالش برای سیستم سویفت است که از سوی آمریکا کنترل می شود.

به عبارتی آمریکا تمامی معاملات از طریق این سیستم را تحت کنترل دارد و در صورت تخلف شرکت های اروپایی، می تواند تحریم های ثانویه را بر آنها اعمال کند و شرکت های اروپایی و ایتالیایی زیادی هستند که از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام و تحریم های ثانویه آسیب می بینند.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.