رسانه خبری این تیتر

دو کره مجددا به جان هم افتادند

همزمان با بالا گرفتن تنش ها میان دو کره، واحد جبهه متحد کره شمالی روز شنبه در بیانیه ای از تعطیلی قریب الوقوع دفتر ارتباطی دو کره در مجتمع مرزی “کایه سونگ” خبر داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، این بیانیه پس از آن منتشر می شود که “کیم یو جونگ” خواهر رهبر کره شمالی تهدید کرد اگر کره جنوبی به انتشار و توزیع اوراق و بیانیه ها علیه این کشور ادامه دهد، پیونگ یانگ از توافقنامه نظامی دوجانبه خارج خواهد شد و این دفتر را تعطیل خواهد کرد.

در بیانیه تاکید شده است که کره شمالی مسلما از این دفتر ارتباطی خارج خواهد شد و پیرو آن تدابیر دیگری برای مقابله با شرایط شکل گرفته اتخاذ خواهد کرد.

بنا به این بیانیه که خبرگزاری کره شمالی روز شنبه منتشر کرده است تا زمانی که این «چرخه شیطانی رویارویی» وجود دارد عزم کره شمالی برای چنین اقداماتی راسخ است و خواهر رهبر کره شمالی برای اقدامات ذی ربط فرمان داده است.

کره جنوبی چند روز قبل اعلام کرد که بزودی با کسب مجوز از پارلمان، «تبلیغات مرزی ضد کره شمالی» را متوقف خواهد کرد اما به گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، بیانیه امروز نشان دهنده افزایش فشارهای پیونگ یانگ بر سئول برای اقدامات فوری است.

به گزارش خبرگزاری کره شمالی، خواهر رهبر کره شمالی در بیانیه هفته قبل به توزیع برگه ها و اوراق تبلیغاتی در منطقه مرزی دو کشور، توسط فعالان مدنی و گروه های ضد کره شمالی علیه «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی اعتراض کرده است.

این توافقنامه نظامی که کره شمالی تهدید به فسخ آن کرده است را “مون جائه این” رییس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی در سال ۲۰۱۸ میلادی برای کاهش دشمنی و پایان دادن به برخوردهای نظامی امضا کردند ولی مفاد آن هنوز کاملا اجرایی نشده است.

برخی از فعالان کره جنوبی در روزهای اخیر اقدام به انتشار اوراق و بادکنک های تبلیغاتی در منطقه مرزی با کره شمالی کرده اند و خواهر رهبر کره شمالی تهدید کرده بود که این کار اگر ادامه یابد پیونگ یانگ از توافق نظامی خارج می شود و دفتر ارتباطی در مجتمع مرزی دو کشور را تعطیل می کند.

فعالان و گروه های ضد کره شمالی با استفاده از این اقدام تبلیغاتی عمدتا به دنبال اعتراض به برنامه هسته ای نظامی کره شمالی و انتقاد از حقوق بشر در آن کشور هستند.

در بیانیه خواهر رهبر کره شمالی آمده است که اگر کره جنوبی جلوی چنین اقدامی را نگیرد «بهای سنگینی» پرداخت خواهد کرد. او همچنین از این فعالان به عنوان «تفاله هایی یاد کرده است که در دولت کره جنوبی نفوذ کرده اند».

پس از امضای توافقنامه نظامی دو طرف، روابط دو کشور تا اندازه ای بهبود و تنش های مرزی کاهش یافت و بخش هایی از پاسگاه ها و تسلیحات مرزی جمع آوری شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.