رسانه خبری این تیتر

رئیس سازمان سینمایی: وام تولید در سال آینده افزایش پیدا می کند/ اصلاح نظام نامه اکران

  نشست خبری محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی با حضور اصحاب رسانه، امروز یکشنبه ۲۰ اسفند برگزار شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از مهر، نشست خبری محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی با حضور صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوان، ابراهیم داروغه زاده معاونت ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، محمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در ساختمان این سازمان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای مراسم مسعود نجفی مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی به حاضران در جلسه خوش آمد گفت.

محمد مهدی حیدریان در ابتدای نشست گفت: اولین مرتبه است که دور هم جمع شده ایم، درگذشت سینماگران در روزهای گذشته از جمله شهنواز و هفتوان را تسلیت می گویم. در سالی که گذشت بر اساس تجربه ای که سینما با آن مواجه بود و با این نگاه که سینما مقوله ای پیچیده است نیازمند یک برنامه منسجم است. طی نشست های متعدد با صنوف مختلف سینما و کارشناسان خارج از سینما مشورت کردیم و برنامه جامع تدوین شد. تلاش می کنیم هیچ اقدامی توسط ما در بخش خصوصی صورت نگیرد تا به اهداف برنامه دست یابیم.

وی اظهار کرد: در سالی که گذشت تصمیم گرفتیم تصدی گری دولت را در امور سینما کم کنیم. صنوف در پاره ای اوقات مجبور می شوند از منافع بخشی و کلی خود چشم بپوشند. این در حالی است که سینما مقوله ای کوتاه مدت نیست. نظام اکران جزو مواردی بود که سینماگران نسبت به آن نکته داشتند. رها کردن اکران برای منافع کوتاه مدت یک خطای استراتژیک است و اگر قرار باشد نمایش به دلیل نگاه کوتاه ما مخاطب از دست دهد به نفع سینما نبود و ما تلاش کردیم در نظام نامه جدید اکران برای مخاطب بالقوه داشته باشیم.

رئیس سازمان سینمایی ادامه داد: در سالی که گذشت هر سه روز یک سالن اضافه شد و این یعنی فیلم بیشتر نیز اکران می شود. صدور پروانه ساخت نسبت به سال گذشته پیشرفت بیشتری داشت. در این بخش باید مساله امنیت شغلی مورد توجه قرار گیرد، در همین راستا الزام به استفاده از اعضای صنوف است. پس صدور پروانه ساخت در ۲ مرحله است؛ اول صدور پروانه ساخت و دوم استفاده از عوامل حرفه ای عضو صنوف سینمایی.

حیدریان در ادامه سخنان خود یادآور شد: همچنین با اصلاح نظام تهیه کنندگی سعی می کنیم بخش تهیه کننده را به سمت مسئولیت پذیری ببریم. اصلاحات نظام نامه اکران انجام شده که تا آخر هفته بعد به دست دوستان می رسد. احیا و تقویت شورای صیانت از جمله برنامه های ما به شمار می رود. لازم است سلامت این مجموعه تامین شود و این شورا در خانه سینما به فعالیت های خود ادامه دهد. در برنامه جامع سینما بحث اقتصادی پرونده جدا دارد و باید از سرمایه ای که از بخش های نامعلوم وارد سینما می شود جلوگیری کنیم. در همین راستا نشستی با رییس بورس داشتیم و کارگروه آن نیز تشکیل شده است و برای سال آینده از این امکان استفاده می کنیم و بر اساس آن، مردم شرکای ما در تولید فیلم و سالن خواهند بود.

وی ادامه داد: ۱۹ شرکت وی او دی مجوز گرفته است که از سال آینده برای رسیدن به بازار جدید، توسعه پیدا می کند. همچنین قرار است برای شهرهای کم جمعیت که بخش خصوصی نمی تواند ورود پیدا کند، در این شهرها با همکاری سازمان برنامه و بودجه سالن بسازیم. در حال حاضر بیش از ۵۰ سالن سینما در مشهد در حال ساخت است. همچنین با استان های دور صحبت کردیم تا برای تولید محتوا فعالیت بیشتری داشته باشیم و بنیاد فارابی از مساله تولید فیلم در شهرستان ها حمایت می کند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه مرکز گسترش سینمای مستند ۱۰ خانه مستند را در ۱۰ استان ایجاد می کند، افزود: همچنین خانه سینما نیز شعبی در شهرستان ها خواهد داشت. انجمن سینمای جوان در گذشته به بحث آموزش توجه می کرد اما قرار است به مساله تولید نیز بیشتر توجه کند و امیدوارم این تولیدات موفق باشد. برگزاری جشنواره ها می تواند به صورت همزمان در شهرها و یا با فاصله اندکی انجام شود که نمونه موفق آن، جشنواره فیلم کودک و نوجوان بود که با استقبال همراه شد.

حیدریان در بخش دیگری از این نشست گفت: در سال آینده بنیاد سینمایی فارابی سعی می کند میزان و سهم وام تولید را افزایش دهد و بر همین اساس ۶۰ درصد از بودجه فارابی به نیروهای جوان و خلاق ارایه می شود. تلاش می کنیم در سال آینده بازار خارجی و حضور اقتصادی در هند، چین، آسیا و منطقه را گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: وضعیت تکنولوژی سینما باید ساماندهی شود که از آن جمله به سی جی ای می توان اشاره کرد که برای آن مدیر جدید انتخاب کرده ایم. همچنین امیدوارم سینمای ایران در سال آینده سینمای منتقد و منصف و پرسشگرانه باشد. ما نیاز داریم منافع ملی خود را بشناسیم و از طریق مجموعه فیلم های تولید شده، مردم به سینما افتخار کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.