روز و ماه های میلادی و معادل سازی آنها

تعداد روزهای ماه های میلادی چقدر است؟ کدام ماه میلادی ۲۸ روزه است؟ معادل شمسی ماه های میلادی کدامند؟ همه چیز درباره روز و ماه های میلادی و معادل سازی آنها را در این مطلب بخوانید.

اینتیتر – آوا سپهر؛ دانستن ترتیب ماه های میلادی و تطبیق آن با ماه های شمسی از جمله مواردی است که در بسیاری از مواقع به کارمان می آید. به عنوان مثال زمانی که می خواهید صفحه ای را در یکی از شبکه های اجتماعی با نام خودتان راه اندازی کنید، آن شبکه از شما تاریخ تولد میلادی تان را می خواهد. یا فرض کنید می خواهید با شرکتی در خارج از کشور قرارداد کاری ببندید، برای دانشگاهی در خارج از کشور درخواست ارسال کنید، مهاجرت کنید و … در این صورت نیز باز به تقویم میلادی نیاز خواهید داشت.

از این رو در مطلب ” روز و ماه های میلادی و معادل سازی آنها ” تاریخچه تقویم میلادی،  ترتیب ماه های میلادی،تعداد روزهای این ماه ها و معادل شمسی ماه های میلادی را برایتان گردآوری کردیم تا تنها به مراجعه با آن به پاسخ سوالات تان در این خصوص دست پیدا کنید. با ما همراه باشید.

روز و ماه های میلادی و معادل سازی آنها

کمی درباره تاریخچه تقویم میلادی بدانیم

همانطور که می دانید تقویم میلادی یکی از پرکاربردترین تقویم ها در سطح جهان است و بسیاری از کشور از آن به عنوان تقویم رسمی استفاده می کنند. اما چه شد که این تقویم به وجود آمد و استفاده از آن به این میزان همگانی شد؟

در پاسخ به این سوال بهتر است تا مروری بر تاریخچه شکلگیری این تقویم بین المللی داشته باشیم. ریشه تقویم میلادی به گاهشمار ژولینی باز می گردد. آلویسیوس لیلیوس که پزشکی ایتالیایی بود پیشنهاد داد تا گاهشمار ژولینی را بر مبدا تولد عیسی مسیح قرار دهند که این پیشنهاد مقبول واقع شد و تعدیل کبیسه گری این تقویم در بیست و چهارم فوریه سال ۱۵۸۲ توسط پاپ گریگوری سیزدهم پذیرفته شد. از آن پس به این تقویم گاهشمار گریگوری می گویند. اما در سایر کشورها مانند ایران و کشورهای عربی این تقویم را به نام تقویم میلادی می شناسند. این تقویم کم کم در میان کشورهای مختلف به عنوان تقویم رسمی پذیرفته شد و مورد استفاده قرار گرفت و اکنون بیش از ۹۵ درصد کشورهای دنیا از تقویم میلادی استفاده می کنند.

ترتیب ماه های میلادی چگونه است؟

جالب است بدانید که برخلاف سال شمسی که از اولین ماه فصل بهار شروع می شود، ماه میلادی از دومین ماه فصل زمستان آغاز می شود و ژانویه نام دارد. ماه فوریه ماه بعدی و آخرین ماه فصل زمستان است. فصل بهار با ماه مارچ آغاز شده با ماه آپریل ادامه دارد با با ماه می به پایان میرسد. ماه های جون، جولای و آگوست به فصل تابستان تعلق دارند. ماه سپتامبر آغاز کننده فصل پاییز است و دو ماه اکتبر و نوامبر نیز در این ماه قرار دارند. ماه دسامبر اولین ماه زمستان و آخرین ماه سال است.

روز و ماه های میلادی و معادل سازی آنها

ترتیب ماه های میلادی به همراه اسم انگلیسی، فرانسوی و روسی آنها به شرح زیر است:

ترتیب نام انگلیسی نام فرانسوی نام روسی
۱ جنیوئری ژانویه ینور
۲ فبریوئری فوریه فیرورل
۳ مارچ مارس مرت
۴ اپریل آوریل اپریل
۵ می مه می
۶ جون ژوئن ایین
۷ جولای ژوئیه اییل
۸ آگوست اوت اوگست
۹ سپتمبر سپتامبر سینتیبر
۱۰ اکتبر اکتبر اوکتیبر
۱۱ نومبر نوامبر نویبر
۱۲ دسمبر دسامبر دیکبر

تعداد روزهای ماه های میلادی چقدر است؟

تعداد روزها در ماه های میلادی متفاوت است و عدد ثابتی ندارد. در ادامه تعداد روزهای هر کدام از ماه های میلادی را ذکر می کنیم.

ماه ژانویه ۳۱ روز دارد.

تعداد روزها در ماه فوریه ۲۸ یا ۲۹ روز است.

ماه مارس ۳۱ دارد.

ماه آوریل ۳۰ روز دارد.

تعداد روزهای ماه مه ۳۱ روز است.

ماه ژوئن ۳۱ روز دارد.

ماه ژوئیه ۳۱ روز دارد.

ماه اوت نیز ۳۱ روز دارد.

تعداد روزها در ماه سپتامبر ۳۰ روز است.

ماه اکتبر ۳۱ روز دارد.

ماه نوامبر دارای ۳۰ روز است.

ماه دسامبر و آخرین ماه سال میلادی ۳۱ روز دارد.

روز و ماه های میلادی و معادل سازی آنها

معادل شمسی ماه های میلادی کدامند؟

در این بخش به شما توضیح خواهیم داد که هر کدام از ماه های میلادی معادل کدام یک از ماه های شمسی و هر کدام از ماه های شمسی معادل کدام یک یک از ماه های میلادی هستند.

ماه میلادی معادل شمسی آن ماه شمسی معادل میلادی آن
ژانویه ۱۱ دی تا ۱۱ بهمن فروردین ۲۱ مارس تا ۲۰ آوریل
فوریه ۱۲ بهمن تا ۹ اسفند اردیبهشت ۲۱ آوریل تا ۲۱ مه
مارس ۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین خرداد ۲۲ مه تا ۲۱ ژوئن
آوریل ۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت تیر ۲۲ ژوئن تا ۲۲ ژوئیه
مه ۱۱ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد مرداد ۲۳ ژوئیه تا ۲۲ اوت
ژوئن ۱۱ خرداد تا ۹ تیر شهریور ۲۳ اوت تا ۲۲ سپتامبر
ژوئیه ۱۰ تیر تا ۹ مرداد مهر ۲۳ سپتامبر تا ۲۲ اکتبر
اوت ۱۰ مرداد تا ۹ شهریور آبان ۲۳ اکتبر تا ۲۱ نوامبر
سپتامبر ۱۰ شهریور تا ۸ مهر آذر ۲۲ نوامبر تا ۲۱ دسامبر
اکتبر ۹ مهر تا ۹ آبان دی ۲۲ دسامبر تا ۲۰ ژانوبه
نوامبر ۱۰ آبان تا ۹ آذر بهمن ۲۱ ژانویه تا ۱۹ فوریه
دسامبر ۱۰ آذر تا ۱۰ دی اسفند ۲۰ فوریه تا ۲۰ مارس

در این مطلب از ترتیب ماه های میلادی، تعداد روزهای ماه میلادی و معادل شمسی این ماه ها برای شما مخاطبان عزیز گفتیم. امیدواریم این مطلب مورد استفاده شما بوده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.