رییسی و قالیباف در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت می کنند؟

یک تحلیلگر مسائل سیاسی کشور گفت: اصل بر این است کسانی که مسئولیت ریاست یک قوه را دارند، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکنند، اما مسئله انتخابات ریاست جمهوری خیلی مهم است و اگر افراد توانمندی در این انتخابات شرکت نکنند احتمال حضور رییسی یا قالیباف وجود دارد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، ناصر ایمانی درباره احتمال ورود رییسی و قالیباف به انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: آقای رییسی واقعا خودش تمایل ندارد وارد انتخابات شود، زیرا اقدامات او در قوه قضاییه متوقف می‌ماند، اما عده ای از جریان های سیاسی تمایل دارند که به خاطر اهمیت جایگاه ریاست جمهوری، وی وارد انتخابات شود. به هر حال اهمیت جایگاه ریاست جمهوری از ریاست قوه قضائیه بیشتر است. این افراد معتقدند که آقای رییسی هم میان اصولگرایان و هم میان اصلاح طلبان رای دارد. در واقع مسئله آنها اهمیت جایگاه ریاست جمهوری است.

وی ادامه داد: در حال حاضر انتخاب این نیست که آقای رییسی قوه قضائیه را انتخاب کند یا خانه نشین شود. ما در مورد این موضوع بحث نمی کنیم، بلکه مقایسه ما بین ریاست قوه قضائیه و ریاست جمهوری است و کسانی که از آقای رییسی دعوت می کنند معتقدند ریاست قوه مجریه مهمتر از ریاست قوه قضائیه است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اعتقاد من این است که آقای رییسی در حال حاضر تمایلی به حضور در انتخابات ندارد، اما اگر در میان کاندیدهای انتخابات کسی وجود نداشته باشد که بتواند کشور را در این شرایط برای چهار یا هشت سال به خوبی مدیریت کند، احتمال دارد که به انتخابات ورود کند.
وی درباره شکست رییسی در انتخابات ۹۶ گفت: آن موقع شرایط به گونه دیگری بود. مردم شناخت کمتری از آقای رییسی داشتند، زیرا او رئیس تولیت آستان قدس بود، اما در این چند سال شناخت مردم بیشتر شده است و نظرسنجی ها هم نشان می دهد که میزان رای رییسی افزایش یافته است.

ایمانی در مورد احتمال حضور قالیباف در انتخابات هم خاطرنشان کرد: اگر رییسی وارد انتخابات شود حتما قالیباف کاندید نمی شود، اما اگر رییسی نیاید، احتمال کاندید شدن قالیباف وجود دارد. تفاوت قالیباف با رییسی این است که او کارهای اجرایی و مدیریتی زیادی کرده و کارنامه مفیدی هم داشته است و ممکن است اگر رییسی نیاید، او به انتخابات وارد شود. اگر کاندیدای قابلی وارد انتخابات نشود که تاکنون نشده، احتمال حضور قالیباف وجود دارد. من معتقدم قالیباف در جایگاه ریاست جمهوری می تواند مفیدتر از جایگاه ریاست مجلس باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان گفت: اصل بر این است کسانی که مسئولیت ریاست یک قوه دیگر را دارند، آن قوه را ترک نکرده و در انتخابات شرکت نکنند، اما مسئله ریاست جمهوری خیلی مهم است و به نظر من اگر افراد شایسته ای که توانمندی اداره یک کشور را ندارند، در انتخابات حضور نداشته باشند، احتمال حضور رییسی یا قالیباف وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.