سفر پاپ به کانادا برای عذرخواهی از بومیان

پاپ در اولین مقصد خود وارد شهر «ادمونتون» در استان آلبرتا خواهد شد و «جاستین ترودو» و «مری می سایمون» اولین فرماندار کل بومی کانادا از وی استقبال خواهند کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از فارس، رهبر کاتولیک‌های جهان عازم کانادا شد تا از بومیان این کشور بابت جنایات مدارس مسیحی علیه فرزندان آن‌ها عذرخواهی کند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتد پرس»، پاپ در اولین مقصد خود وارد شهر «ادمونتون» در استان آلبرتا خواهد شد و «جاستین ترودو» و «مری می سایمون» اولین فرماندار کل بومی کانادا از وی استقبال خواهند کرد.

رهبر کاتولیک‌های جهان برنامه‌ای برای روز یکشنبه ندارد اما فردا (دوشنبه) برای بازماندگان بومیان قربانی جنایات مدارس مسیحی کانادا سخنرانی کرده و از آن‌ها عذرخواهی خواهد کرد.

با این حال بومیان کانادا خواستار اقداماتی فراتر از عذرخواهی‌های کلامی بوده و به‌دنبال دسترسی به آرشیو این مدارس مخوف هستند تا اطلاعات بیشتری درباره کودکان گمشده پیدا کنند.

آن‌ها همچنین خواستار اجرای عدالت برای عاملان این جنایات، پرداخت غرامت و بازگرداندن آثار باستانی اجداد خود از موزه واتیکان هستند.

از اواسط سده ۱۸۰۰ چیزی حدود ۱۵۰ هزار کودک از جوامع بومی کانادا به اجبار جدا شده و به دستور دولت مجبور شدند به‌منظور جذب در «فرهنگ کانادایی» و به‌عبارت دیگر از بین بردن رسوم بومی آن‌ها در ۱۳۹ مدرسه شبانه‌روزی با مدیریت کلیسای کاتولیک ساکن شوند.

در طول این دوره، هزاران کودک از سوء تغذیه، بیماری و آنچه «سهل‌انگاری» توصیف شده جان خود را از دست دادند. بسیاری دیگر نیز به صورت جسمی و جنسی مورد آزار قرار گرفتند. این مدارس تا دهه ۱۹۹۰ میلادی همچنان دایر بودند. از ماه می سال ۲۰۲۱، بیش از ۱۳۰۰ قبر بی‌نام و نشان در محل این مدارس کانادا پیدا شد و زخم‌های کهنه بومیان این کشور را دوباره تازه کرد.

اکنون دیگران میخوانند

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.