رسانه خبری این تیتر

سم‌زدایی، رژیمی علمی یا غیر واقعی

تبلیغات دروغین و اغواکننده در تمام حوزه‌ها بسیاری از افراد را در معرض آسیب و خطر قرار داده است بویژه تبلیغاتی که با سلامت مردم مرتبط است از جمله این تبلیغات دروغین در حوزه سلامت، تبلیغ رژیم سم‌زدایی است که برخی از سودجویان با ترفندهای مختلف سلامتی مردم را به خطر می‌اندازند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، ادعاهایی که در رابطه با رژیم‌های سم زدایی مطرح می شود مانند کاهش وزن جادویی، بهبود هضم، بهبود وضعیت مو، ناخن و پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن، آن طور که در تبلیغات بیان می شود از حدود یک روز تا چند هفته طول می کشد و در طول این مدت می تواند آسیب جدی به سلامت افراد وارد کند براین اساس بالا بردن سطح آگاهی و دانش عمومی و بهداشتی مردم در کاهش آسیب های جدی به هموطنان لازم و ضروری است.

برخی از متخصصان تغذیه بر این باورند، سم‌زدایی فرآیندی است که بدن به طور شبانه‌روزی با استفاده از مواد مغذی مهم رژیم غذایی انجام می‌دهد. این فرآیند سموم را دگرگون می کند تا بتوانند از بدن خارج شوند و آن‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند، سمومی که در طول متابولیسم منظم در بدن ساخته می شوند و سمومی که از خارج بدن تولید می شوند و با خوردن، آشامیدن، تنفس یا جذب از طریق پوست در بدن ایجاد می شوند.

به گفته آن ها، سموم تولید شده در بدن شامل اسید لاکتیک، اوره و مواد زائد میکروب های موجود در روده بوده و سموم خارجی ممکن است شامل آفت کش ها، جیوه در غذاهای دریایی، سرب ناشی از اگزوز خودرو و آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در محصولات تنباکو و مواد مخدر یا الکل باشد.

توانایی هر فرد برای سم زدایی متفاوت است

رضا مجد متخصص تغذیه در این زمینه به خبرنگار ایرنا می گوید: از آنجا که سموم به طور بالقوه برای سلامتی انسان خطرناک هستند، باید از طریق ادرار، مدفوع، تنفس یا عرق دفع شوند. توانایی هر فرد برای سم زدایی متفاوت است و تحت تاثیر محیط، رژیم غذایی، شیوه زندگی، وضعیت سلامتی و عوامل ژنتیکی قرار دارد و این نشان می دهد که برخی افراد بیش از دیگران به سم زدایی نیاز دارند اما اگر میزان سمومی که فرد در معرض آن قرار می گیرد از توانایی بدن او برای دفع آن‌ها بیشتر باشد، ممکن است سموم در سلول های چربی، بافت نرم و استخوان ذخیره شوند و بر سلامتی تاثیر منفی بگذارد. این دلیل استفاده از شیوه هایی است که از قابلیت سم زدایی بدن پشتیبانی می کند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

وی می افزاید: در بسیاری از برنامه های سم زدایی توصیه می شود که مواد غذایی که برخی از افراد نسبت به آنها حساس هستند، مانند لبنیات، گلوتن، تخم مرغ، بادام زمینی و گوشت قرمز را حذف و بیشتر سبزیجات ارگانیک، میوه، غلات کامل بدون گلوتن، آجیل، دانه ها و پروتئین بدون چربی مصرف کنید.

مجد تاکید می کند: بسیاری از افراد بدون تخصص و دانش ادعا می کنند که متخصص سم زدایی هستند. با این حال، در حال حاضر تحقیقات کافی برای حمایت از استفاده از آن وجود ندارد. به علاوه، برنامه های سم زدایی می تواند بسیار متفاوت باشد و ممکن است برای برخی افراد مانند افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند، افرادی که چندین دارو مصرف می کنند، زنان باردار یا شیرده خطراتی را به همراه داشته باشد.

سم زدایی نیاز به برنامه دقیق ندارد

وی می افزاید: سم زدایی نیازی به یک برنامه دقیق ندارد، با انجام برخی اقدام ها از جمله اینکه به اندازه کافی آب بنوشید، روزانه پنج تا ۹ واحد میوه و سبزیجات بخورید، هر روزبه اندازه کافی فیبر از سبزیجات، میوه ها، آجیل، دانه ها و غلات کامل دریافت کنید تا به نظم روده کمک کرده و سم زدایی طبیعی بدن را انجام می دهد.

مجد ادامه می دهد: مصرف کافی پروتئین بدون چربی برای سم زدایی بدن ضروری است، در صورت تمایل به مصرف مولتی ویتامین و هرگونه شکاف در رژیم غذایی سالم، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید و از غذاهای تخمیر شده مانند کفیر و ماست برای کمک به سلامت روده استفاده کنید.

تبلیغات دروغ در مورد سم زدایی

مهدی رحمانی متخصص تغذیه نیز در این زمینه می گوید: برخی از ادعاهایی که در رابطه با رژیم‌های سم زدایی مطرح می شود مانند کاهش وزن جادویی، بهبود هضم، بهبود وضعیت مو، ناخن و پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن، آن طور که در تبلیغات بیان می شود از حدود یک روز تا چند هفته طول می کشند و در طول این مدت می توانند آسیب شدیدی به سلامت افراد وارد کنند.

وی می افزاید: وقتی فرد گرسنه است و بدن کالری کافی دریافت نمی کند، بدن شروع به تولید مواد شیمیایی به نام کتون خواهد کرد و این مواد شیمیایی می‌توانند منجر به تهوع، کم آبی، ضعف، سرگیجه و تحریک پذیری شود، علاوه بر این، کمبود طولانی مدت پروتئین باعث می شود که بدن از عضلات خود برای تولید انرژی استفاده کند و می تواند سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازد. این متخصص تغذیه اظهار می دارد: در این رژیم غذایی اغلب فواید میوه ها و سبزی ها تبلیغ می‌شوند و گفته می شود که میوه ها و سبزی ها بخش مهمی از یک رژیم متعادل هستند و باید هر روز حداقل پنج واحد میوه و سبزی مصرف شود، اما هیچ یک از میوه ها و سبزی ها نمی توانند تمام نیازهای بدن را به ویتامین ها، مواد معدنی و غیره تامین کنند، بنابراین لازم است حداقل مقداری از تمام گروه های غذایی نیز مصرف شوند.

وی می افزاید: افرادی که رژیم‌های سم زدایی را تبلیغ می کنند، اغلب ادعا می کنند که برای سم زدایی بدن نیاز به حذف مواد غذایی مانند محصولات گندم و فرآورده های لبنی است، در صورتی که این غذاها مواد مغذی مهمی را برای ما فراهم می‌کند و حذف آنها غیرضروری و بالقوه مضر است و رژیم های غذایی سم زدایی می توانند عوارض جانبی شدیدی را به دنبال داشته باشند، انجام یک رژیم غذایی سم زدایی شدید به مدت طولانی ممکن است به میزان خطرناکی روی مقادیر ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، چربی ها یا کربوهیدرات ها در بدن شخص تاثیر بگذارند و عملکرد بدن شخص را تحت تاثیر قرار دهند.

1 نظر
  1. مرتضوی می گوید

    جالبه که تبلیغات‌زیر این متن ،خوداین متن‌رازیرسوال میبرد ،

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.