رسانه خبری این تیتر

شاخص کل بورس بلندترین گام تاریخ ۵۰ ساله خود را برداشت

روز گذشته بورس اوراق بهادار تهران تمام رکوردهای تاریخی خود را پشت سرگذاشت. درآخرین روز کاری هفته جاری شاخص کل بورس بلندترین گام تاریخ ۵۰ ساله خود را با ۶۴۸۳ واحد رشد برداشت و از مرز ۱۵۵ هزار واحد هم عبور کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از روزنامه ایران، بدین ترتیب در تالار حافظ و در چهار ساعت کاری دیروز در هر دقیقه ۲۷ واحد و در هر ساعت ۱۶۲۰ واحد به شاخص کل بورس افزوده شد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال تاکنون به ۶۱ درصد برسد. درحالی که شاخص کل در آخرین روز سال گذشته بر روی عدد ۹۶ هزار و ۲۸۹ واحد ایستاده بود دیروز به ۱۵۵ هزار و ۶۱ واحد رسید که نشان دهنده رشد ۵۸ هزار و ۷۷۲ واحدی آن است.درکنار رشد قابل توجه شاخص کل بورس ارزش معاملات نیز با عبور از مرز هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان حاکی از ورود نقدینگی جدید به بازار سهام است. درحالی که در بازارهایی همچون ارز، طلا و مسکن علاوه بر افزایش ریسک بالا رفتن قیمت‌ها بازدهی آن را با خطر مواجه کرده است سوددهی قابل توجه بورس به رقیبی قدرتمند برای سایر بازارها تبدیل شده است.

طبق اعلام کارشناسان هم‌اکنون و با محاسبه نرخ ارز در بازار، سهام ارزان است و سودآور. برهمین اساس طی ماه‌ها و به خصوص هفته‌های اخیر شاهد ورود سرمایه گذاران و همچنین سرمایه‌های جدید و تازه به تالار شیشه‌ای هستیم.

گفتنی است طی هفته‌های اخیر به غیر از کسانی که ماه‌ها پیش نسبت به خرید ارز و طلا اقدام کرده‌اند، هم‌اکنون شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری دراین بازارها وجود ندارد. در هفته‌های اخیر بازار نوسان زیادی دارد و به دلیل بالا بودن قیمت‌ها ریسک هم بالا رفته است. در سایر بازارها نیز مانند مسکن و خودرو شرایط به‌طور کامل تغییر پیدا کرده است. بازارمسکن وارد رکود شده و سرمایه بخشی از سرمایه گذاران درآن حبس شده است جدای آن آنقدر قیمت‌ها در این بازار بالاست که هر سرمایه‌گذاری قدرت ورود به آن را ندارد. در بازاری مانند خودرو نیز به دلیل محدودیت‌های فروش که از سوی خودروسازان اعمال شده دیگر همانند گذشته امکان سرمایه‌گذاری در آن وجود ندارد. برهمین اساس این روزها بازار سهام مأمن مطمئنی برای بخشی از نقدینگی ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومانی کشور شده است.

هرچند از ابتدای سال تاکنون بازار سهام در اکثر ماه‌ها رشد مثبتی داشته است ولی درماه‌های تابستان این رشد خیره کننده بوده است. در فصل بهار امسال شاخص کل با رشد ۱۲ هزار و ۵۸۳ واحدی معادل ۱۳ درصد بازدهی برای سهامداران به همراه داشته است. اما از ابتدای فصل تابستان تا روز ۲۱ شهریور ماه میزان بازدهی بورس تهران به ۴۲.۴ درصد افزایش یافته است که این رشد ناشی از رشد ۴۶ هزار و ۱۸۹ واحدی شاخص کل بوده است.

درمیان سه ماه تابستان تیرماه با افت شاخص مواجه بوده‌ایم. به‌طوری که دراین ماه شاخص ۴۲ واحد کاهش یافته است اما در مرداد ماه با رشد ۲۸ هزار و ۸۰ واحدی این افت جبران شده و بازدهی این ماه به ۲۵.۸ درصد رسیده است. در روزهای کاری شهریور ماه نیز شاخص با رشد ۱۳.۲ درصدی معادل ۱۸ هزار و ۱۵۱ واحدی روبه‌رو بوده است.

تنها بازاری که با دلار ۴۲۰۰ قیمت می‌خورد

دراین باره ولی نادی قمی استاد دانشگاه و کارشناس بازارسرمایه اعتقاد دارد که در شرایط فعلی که تمام بازارها و کالاها بر مبنای دلار بازار آزاد قیمت‌گذاری می‌شود، سهام تنها بازاری است که بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت می‌خورد.

وی توضیح داد: درصورتی که نرخ دلار را ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان درنظر بگیریم قیمت حتی گرانترین سهم بازار هم ارزان و صرفه اقتصادی دارد. حتی درصورتی که دلار را ۹ هزار تومان هم محاسبه کنیم این صرفه اقتصادی باقی خواهد ماند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: ابتدای سال ۱۳۹۶ نرخ دلار حدود ۳۸۰۰ تومان و ارزش بازار سهام (بورس و فرابورس) ۴۲۸ هزار میلیارد تومان و ارزش دلاری بازار ۱۱۴ میلیارد دلار بود. اما در ابتدای سال‌جاری که نرخ دلار به حدود ۴۹۰۰ تومان رسید ارزش بازار به ۵۲۹ هزار میلیارد تومان ولی ارزش دلاری بازار به ۱۰۸ میلیارد دلار کاهش یافت.

وی اضافه کرد: درحالی که بازدهی بورس از ابتدای امسال تاکنون به ۶۱ درصد رسیده است ولی با محاسبه دلار ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی ارزش دلاری بازار به نصف یعنی ۵۴ میلیارد دلار کاهش یافته است. بنابراین عمده رشد بازارسرمایه به دلیل کاهش ارزش پول ملی رقم خورده است.

نادی قمی تأکید کرد: اما این بدین معنا نیست که سرمایه‌گذاری دراین بازار سوددهی ندارد. ارزش بازار بورس تهران روز گذشته ۶۸۷ هزار میلیارد تومان بود که این رقم بر پایه هر دلار ۶۴۰۰ تومان است به عبارت دیگر سرمایه‌گذاری دراین بازار از هر بازار دیگری ارزان‌تر است چرا که فاصله دلار محاسباتی ۶۴۰۰ تومانی با آنچه در بازار آزاد وجود دارد ۱۰۰ درصد کمتر است.

وی همچنین ادامه داد: حتی با درنظر گرفتن دلار ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومانی و پیش‌بینی افت ۳۰ تا ۴۰ درصدی فعالیت شرکت‌های بورسی به دلیل تحریم‌های امریکا بازهم دلار محاسباتی بازار سهام به ۹ هزار تومان افزایش می‌یابد که قیمت بسیار کمتری از بازار آزاد دارد.

به گفته وی با تمام این و حتی تحریم‌ها بازار سهام ایران ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ درصد رشد بیشتر را دارد. بنابراین سرمایه‌گذاری دراین بازار بسیار مقرون به صرفه است.

نادی قمی درپایان گفت: بازار سهام بهترین مکان برای جذب نقدینگی سرگردان است چرا که نه تنها آسیبی به همراه ندارد بلکه با توسعه شرکت‌های بورسی به کمک توسعه اقتصادی می‌آید.بدین ترتیب هم‌اکنون بازار سهام به یک رقیب جدی برای سایر بازارها تبدیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.