رسانه خبری این تیتر

ضربه آخر دولت ترامپ به هواوی

دولت ترامپ به تعدادی از تأمین کنندگان هواوی از جمله اینتل خبر داده که برخی مجوزهای ارائه قطعات به این شرکت چینی را باطل کرده و می‌خواهد ده‌ها درخواست مجوز دیگر را نیز رد کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی اختصاصی اعلام کرد که دولت ترامپ به فاصله تنها چند روز تا پایان کار همچنان به اعمال محدودیت‌ها علیه شرکت هواوی به بهانه تهدید امنیت ملی ادامه می‌دهد و حالا در تازه‌ترین اقدام که پیش‌بینی می‌شود آخرین باشد، مجوز ارائه قطعات به این شرکت چینی توسط برخی شرکت‌ها از جمله اینتل را باطل کرده است.

انجمن صنعت نیمه‌رسانا (SIA) در ایمیلی که توسط رویترز مشاهده شده اعلام کرد که وزارت بازرگانی آمریکا «می‌خواهد تعداد قابل توجهی درخواست صادرات قطعه به شرکت هواوی را رد و دستکم یک مجوز را باطل کند». منابع آگاه به شرط فاش نشدن هویت گفته‌اند که تعداد مجوزهای باطل شده بیش از یک عدد است. یکی از منابع می‌گوید هشت مجوز این شرکت باطل شده است. دو منبع گفته‌اند که شرکت ژاپنی Kioxia Corp که در زمینه تولید چیپ‌های حافظه فعالیت می‌کند، دستکم یکی از از مجوزهای خود را از دست داده است.

انجمن صنعت نیمه‌رسانا در ایمیل خود اشاره می‌کند که اقدام جدید دولت آمریکا «طیف متنوعی» از محصولات صنعت نیمه‌هادی را شامل می‌شود. این انجمن می‌گوید شرکت‌ها «چندین ماه» در نوبت دریافت مجوز برای تجارت با هواوی بوده‌اند و حالا در کمتر از یک هفته تا پایان کار دولت ترامپ از دست دادن آنها چالش بزرگی محسوب می‌شود.

شرکت‌هایی که اخطاریه «رد درخواست» را دریافت کرده‌اند ۲۰ روز فرصت دارند تا به آن پاسخ دهند و وزارت بازرگانی ۴۵ روز مهلت دارد تا شرکت‌ها را در مورد هرگونه تغییر در تصمیم گیری باخبر کند، در غیر اینصورت درخواست مجوز رد خواهد شد. شرکت‌ها ۴۵ روز دیگر فرصت دارند تا به این تصمیم اعتراض کنند.

پیش از این اقدام حدود ۱۵۰ مجوز ارائه قطعات تکنولوژی به هواوی به ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد دلار منتظر تأیید شدن توسط دولت آمریکا بودند، اما هیچ کدام تأیید نشدند چون آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا در مورد تأیید کردن آنها به توافق نرسیدند. رویترز اشاره می‌کند که ده‌ها درخواست دیگر به ارزش ۲۸۰ میلیارد دلار نیز در نوبت تأیید هستند که حالا احتمال رد شدن آنها بیشتر شده است.

رویترز می‌گوید شروع تصمیم گیری در مورد لغو مجوزهای هواوی از دو هفته قبل و با ملاقات مقامات ارشد دولت آمریکا از وزارت بازرگانی، وزارت خارجه، وزارت دفاع و انرژی گرفته شده است. آنها تصمیم در مورد لغو مجوز را با توجه به توانایی محصول در پشتیبانی از فناوری ۵G گرفته‌اند و در حدود ۱۵۰ درخواست مجوز را رد و دستکم ۸ مجوز را باطل کردند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.