رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

طول عمر لنت ترمز جک S5

لنت ترمز از قطعات مصرفی و حائز اهمیت در خودرو می‌باشد. از این رو تعویض به موقع این قطعه‌ی حیاتی به جهت حفظ ایمنی خودرو و سرنشینان بسیار اهمیت دارد.

زمانی که به پدال ترمز نیرو وارد می‌کنید، روغن ترمز به عنوان یک سیال تراکم ناپذیر از طریق شلنگ‌های ترمز به پشت چرخ‌ها منتقل شده و بین دیسک چرخ و لنت ترمز، اصطکاک ایجاد می‌کند. با هربار ترمزگرفتن، مواد اصطکاکی روی لنت ساییده می‌شود. با اتمام مواد موجود روی لنت، طول عمر این قطعه به پایان رسیده و باید تعویض گردد. اما عمر لنت ترمز چقدر است؟ چه عواملی روی عمر این قطعه تاثیر می‌گذارند؟ برای پاسخ به این سوالات، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

لنت ترمز

چه عواملی بر طول عمر لنت ترمز جک S5 تاثیر می‌گذارند؟

به طور کلی برای تعیین طول عمر قطعه‌ی لنت ترمز، کیلومتر مشخص و زمان دقیقی اعلام نشده است. زیرا با توجه به نوع مسیر، شیوه‌ی رانندگی و جنس لنت، زمان تعویض لنت ترمز جک S5 متغیر است. به عنوان مثال رانندگی در مسیرهای کوهستانی و شهرهای پرترافیک به دلیل آن‌که نیاز به ترمزگیری بیشتری دارد، موجب فرسودگی سریع‌تر لنت‌های ترمز خواهد شد. همچنین می‌دانیم که لنت‌ ترمزها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. لنت‌های فلزی و نیمه‌فلزی به دلیل تفاوت در مواد سازنده آن‌ها، نسبت به لنت ترمز سرامیکی، ارزانتر هستند و اگر از مواد با کیفیت پایین ساخته شده باشند، ممکن است به دیسک ترمز خودروی شما آسیب برسانند. از سوی دیگر نحوه‌ی رانندگی، عاملی تاثیرگذار در افزایش یا کاهش عمر مفید لنت ترمز جک S5 خواهد بود. برای مثال ترمزگیری‌های شدید و مکرر، عامل اصلی در نابودی لنت‌ ترمز اتومبیل شما است.

آیا لنت ترمز جک تاریخ انقضا دارد؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم لنت ترمز جزو محصولات مصرفی اتومبیل محسوب می‌شود و می‌بایست پس از ساییده شدن و اتمام لنت‌ ترمز جک نسبت به تعویض آن‌ با لنت‌ جدید اقدام کرد. با این حال، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که لنت‌های ترمز خودرو معمولاً پس از طی شدن مسافتی در حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر تمام می‌شوند. از این رو جهت تعویض لنت ترمز جک عجله نکنید و نیاز نیست آن‌ها را زودتر از موعد تعویض کنید.

لنت ترمز

آیا نوع لنت بر طول عمر این قطعه تاثیر گذار است؟

به طور کلی سه مدل لنت ترمز در بازار موجود است. قیمت لنت ترمز نیز براساس این سه مدل متفاوت است. لنت‌ ترمزهای اصل یا جنیون پارت، نیمه فلزی و سرامیکی که هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص به‌خود می‌باشند. در ادامه‌ی این بخش از مقاله به بررسی ویژگی‌های هر یک از آنها به طور مختصر خواهیم پرداخت.

لنت ترمز جنیون

برای تولید لنت ترمز جنیون ، غالبا از مواد با کیفیت استفاده می‌شود و دارای استاندارد اجباری می‌باشد. استفاده از یک لنت ترمز استاندارد، مانع از خوردگی و سایش دیسک ترمز می‌شود. از دیگر ویژگی‌های یک لنت ترمز اصل یا جنیون می‌توان به قدرت ترمزگیری بالا، بی‌صدا بودن، سازگاری با محیط زیست و عملکرد مناسب در شراط آب و هوایی مختلف اشاره کرد. لنت‌های جنیون در واقع لنت‌هایی هستند که به سفارش کارخانه خودرو سازی از بهترین مواد ساخته می‌شوند و در هنگام تولید خودرو بر روی سیستم ترمز اتومبیل نصب می‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که لنت ترمز جنیون برای خودروهای چینی را از فروشگاه‌های معتبر تهیه نمایید. چراکه نمونه‌های های‌کپی و تقلبی آن با کیفیت پایین، بسیار زیاد بوده و می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به‌بار بیاورد.

لنت ترمز سرامیکی

از ویژگی‌های مهم لنت ترمز سرامیکی می‌توان به مقاومت بالای این لنت در برابر حرارت، عدم تولید سر و صدا و غبار در ترمزگیری‌های شدید اشاره کرد. عنصر اصلی این لنت از سرامیک است. تکنولوژی به کار رفته در ساخت لنت‌های سرامیکی به گونه‌ای‌ است که از سر و صدای آن کاسته و قدرت ترمزگیری آن را در شرایط اقلیمی گوناگون افزایش داده است. از این رو قیمت لنت ترمز سرامیکی نسبت به انواع دیگر لنت، بالا‌تر می‌باشد.

لنت ترمز نیمه فلزی

غالب لنت‌های موجود در بازار را لنت‌های نیمه فلزی تشکیل می‌دهند. درصد زیادی از مواد تشکیل دهنده‌ی این لنت از ذرات فلز، آهن و گرافیت است. گرافیت انتقال دهنده حرارت است و مانع از بالاتر رفتن دمای سیستم ترمز می‌شود. ترکیبات تشکیل دهنده‌ی این لنت موجب قدرت ترمزگیری بالا، استحکام بالا و وزن مناسب لنت شده و از طرفی قیمت مناسب این لنت در مقایسه با انواع سرامیکی و جنیون شده است.

لنت ترمز

چگونه عمر لنت ترمز جک را افزایش دهیم؟

یکی از راهکار‌های موثر برای افزایش طول عمر لنت، رانندگی با سرعت مناسب است. چنانچه شما با سرعتی ایمن رانندگی کنید کمتر نیاز به ترمزگیری‌های شدید و ناگهانی پیدا می‌کنید و در صورت استفاده از ترمز نیز ، با ترمزگیری آرام می‌توانید خودرو را متوقف کنید. در غیر این صورت ترمزگیری شدید می‌تواند عمر لنت‌ ترمز را کاهش دهد. از سوی دیگر درگیر نکردن همزمان دو پدال ترمز و گاز می‌تواند به مراتب عمر لنت ترمز را افزایش دهد. به عنوان مثال هنگام گاز دادن پدال ترمز را فشار ندهید و هنگام ترمز گرفتن، پدال گاز را درگیر نکنید.

لنت ترمز جک S5 را از کجا خریداری کنیم؟

برای خرید بهترین لنت ترمز می‌توانید به وب سایت اینترنتی “Lent.ir” مراجعه کنید. در این فروشگاه لنت ترمز انواع خودروهای ایرانی و خارجی، از برند‌های معتبر موجود می‌باشد. بنابراین چنانچه با دیدن انواع برندها و قیمت‌های متنوع لنت، در خرید لنت ترمز مناسب خودروی خود دچار سردرگمی شده‌اید می‌توانید با استفاده از خدمات مشاوره رایگان فروشگاه لنت، با توجه به بودجه‌ی مد نظرتان اقدام به خرید لنت ترمز مناسب اتومبیلتان نمایید.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.