رسانه خبری این تیتر

چه زمانی برای عرضه دارا سوم به بورس مناسب است؟

یک کارشناس بورس گفت: با توجه به شرایط متفاوت بازار سرمایه و مقایسه میزان خرید دارادوم با صندوق اول، اکنون زمان مناسبی برای عرضه دارا سوم نیست.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، حسین آقابزرگی کارشناس بورس با اشاره به مهم‌ترین هدف راه اندازی ‌ای تی اف‌های دولتی بیان کرد: عرضه چنین صندوق‌هایی به منظور راهنمایی سرمایه گذاران نوپاست چرا که این صندوق‌ها قابلیت نقد شوندگی دارند بنابراین ریسک خرید واحد‌های آن‌ها به مراتب کمتر از سهام‌های دیگر است.

او ادامه داد: قرار است بعد از مدتی مدیریت این صندوق‌ها به افراد واگذار و قید دولتی بودن از آن‌ها حذف شود همچنین اگر سهام‌های دولتی به صورت مستقیم عرضه می‌شد، بازدهی افزایش می‌یافت، اما ریسک سرمایه گذاری در آن کاهش می‌یافت چرا که صندوق ‌ای تی اف دربرگیرنده مجموع چند سهم بوده و احتمال ریزش کلیه سهم‌ها کم و در تضاد با قوانین است.

آقابزرگی سهام ‌ای تی اف سوم دولتی را ارزشمند برشمرد و گفت: دولت قرار است سهامی را عرضه کند که با استقبال در بازار مواجه شود و هدف از وضع چنین قانونی کاهش تصدی گری و عرضه سهام مازاد دولت بوده است.

ترغیب سرمایه داران به خرید دارا سوم دلیل موجهی ندارد

این کارشناس اقتصادی افزود: با وجود ارزشمند بودن سهام دولت در سه بانک تجارت، ملت و صادرات، اما احتمال استقبال از خرید واحد‌های این صندوق در شرایط فعلی کم است چرا که شرایط بازار بورس با سه ماه ابتدای سال متفاوت بوده با نگاه به شرایط خرید ‌ای تی اف دوم دولت و مقایسه خرید آن با صندوق اول هم می‌توان به این نتیجه رسید چرا که طبق آمار‌ها تنها ۲۰ درصد از صندوق پالایش یکم به فروش رسیده بود.

او با اشاره به دلایل استقبال از صندوق دارا یکم بیان کرد: در ۳ ماه نخست سال جاری میزان تقاضا افزایش یافت و دولت در شرایط سبز پوش بودن بازار بورس مجموعه‌ای از سهام‌های ارزشمند خود را در ۳ بانک و دو شرکت بیمه‌ای عرضه کرد بنابراین در حال حاضر وقتی سهم‌های موجود در صندوق‌ای تی اف سوم با استقبال مواجه نخواهند بود، اصرار بر اجرای این برنامه و ترغیب سرمایه داران برای سرمایه گذاری در آن هیچ دلیل موجهی ندارد.

آقابزرگی با بیان اینکه اکنون عرضه مضاعفی در بازار مشاهده می‌شود، گفت: ممکن است منابع نقد موجود در اقتصاد و بازار سرمایه متوجه این ‌ای تی اف‌ها بشود سپس به منظور تامین خلاء نقدینگی دور باطلی ایجاد شود و مابقی سهام‌ها آسیب ببیند و بازدهی صندوق‌های دیگر کاهش یابد بنابراین اگر کماکان این برنامه به اجرا دربیاید ممکن است تجربه پالایش یکم تکرار شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ابتدا باید اصلاح قیمت‌ها صورت پذیرد سپس شاهد عرضه‌های جدید باشیم چرا که در غیراینصورت تاثیر خود را به صورت منفی خواهد گذاشت و احتمال می‌رود به صورت غیرمستقیم عرضه‌های بعدی را هم تحت تاثیر قرار دهد بنابراین باید مسئولان اقتصادی، منافع ملی را اولویت کار خود قرار دهند.

لزوم تشکیل اتاق فکر اقتصادی برای اصلاح قیمت در بازار بورس

او با اشاره به ماجرای پرحاشیه عرضه صندوق پالایش یکم بیان کرد: برای عرضه این صندوق ابتدا مباحثی مبنی بر مخالفت یک وزیر شنیده شد که گویی میان دو مقام مسئول برای اجرای این سیاست‌ها اختلاف نظر وجود دارد بنابراین برنامه ریزی برای عرضه به موقع سهام‌ها همواره از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری خواهد کرد.

آقابزرگی اذعان داشت: انتظار می‌رود برای اجرای چنین سیاست‌هایی اتاق فکر اقتصادی متشکل از کارشناسان متخصص در این حوزه و مسئولان بازار سرمایه تشکیل شود تا برای انجام فرآیند اصلاح قیمت در بورس از نقطه نظرات متخصصان استفاده شود.

این کارشناس بورس تصریح کرد: در یک فضای کم رونق در اقتصاد کشور هر گونه پیش فروش محصول و عرضه در بازار سرمایه با استقبال مواجه می‌شود، اما بستر اصلی برای تحقق این امر، مثبت شدن بورس است که با توجه به وضع این روز‌های بازار سرمایه، شرایط برای این عرضه سخت‌تر خواهد بود.

مردم با دوگانگی در بازار بورس مواجه هستند

او با بیان اینکه اکنون مردم با دوگانگی در بازار بورس مواجه هستند، گفت: یک عامل تاثیر پذیری از انتخابات آمریکا و دیگری عوامل درونی اقتصاد کشور هستند که مورد اول تاثیر شگرفی بر بازار سرمایه ما نخواهد گذاشت چرا که حدود سه دهه می‌شود که با مسائل اینچنینی مواجه هستیم بنابراین آنچه که بیشتر بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد عوامل داخلی و رکود اقتصادی است یعنی عوامل درونی بیشتر از عوامل خارجی بازار را درگیر نوسان خواهند کرد.

آقابزرگی اذعان داشت: همین کم رونق بودن اقتصاد سبب می‌شود با وجود نیاز بازار به عرضه، اما اقبال برای هر گونه عرضه جدید کاهش یابد بنابراین اگر صندوق در زمان مناسب عرضه نشود احتمال اینکه نمود منفی در عرضه‌های بعدی داشته باشد و سوابق گذشته را تا حدودی کاهش دهد، وجود دارد.

این کارشناس بورس تصریح کرد: در شرایطی که عده‌ای انتظار کاهش نرخ ارز و تورم را دارند، افزایش قیمت برخی سهم‌ها با منطق سرمایه گذاری سازگار نیست و این امر ممکن است خروجی مناسبی در بازار سرمایه نداشته باشد.

دارا سوم محدویت خرید برای خریداران سابق صندوق‌ها را ندارد

او با اشاره به سقف تعیین شده برای فروش واحد‌های دارا سوم بیان کرد: یکی از اهداف ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری به پیشینه اقتصادی ما برمی گردد یعنی تجربه ثابت کرده هر زمانی که دولت‌ها سهمیه‌ای را برای فروش محصولاتی در نظر گرفته اند، استقبال از خرید آن بیشتر شده است.

آقابزرگی ادامه داد: خریداران می‌توانند تا سقف ۵ میلیون تومان از واحد‌های صندوق ‌ای تی اف سوم دولتی را خرید کنند و دولت این بار سهمیه‌ای برای خریداران در نظر گرفته است یعنی آن‌ها می‌توانند فارغ از خرید صندوق اول و دوم تا سقف ۵ میلیون تومان را خریداری کنند.

‌ای تی اف‌ها بهترین گزینه برای ورود تازه وارد‌ها به بورس

این کارشناس بورس با اشاره به مدیریت این صندوق‌ها تصریح کرد: برابر اصل ۴۴ دولت باید واگذاری‌های خود را به گونه‌ای انجام دهد تا قید دولتی بودن از اموال او سلب شود بنابراین قرار است در آینده مدیریت این صندوق‌ها به برخی از خریداران اعطا شود.

او دامنه نوسان قیمت ‌ای تی اف‌ها را یکی از نقاط قوت برای خریداران برشمرد و گفت: دامنه نوسان این صندوق‌ها ۱۰ درصد بوده و نقدشوندگی بیشتری دارند بنابراین ریسک سرمایه گذاری در این صندوق‌ها بسیار کمتر از عرضه‌های مستقیم است

آقابزرگی در پایان بیان کرد: هدف از انتشار این اوراق بازدهی نیست بلکه هدف قدرت نقدشوندگی و کاهش ریسک برای کسانی است که بی قید و شرط و بدون مطالعه وارد بازار بورس می‌شوند بنابراین عرضه این صندوق‌ها بیشتر متناسب با حال وروز این افراد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.