رسانه خبری این تیتر

فورد برانکو رالی رکورد قیمتی شاسی‌بلندهای کلاسیک را شکست

در سال‌های اخیر محبوبیت نسل اول فورد برانکو (Bronco) بسیار افزایش یافته و مدل‌های بازسازی شده از این شاسی‌بلند آفرود با قیمت‌های بالایی معامله شده‌اند.

به گزارش اینتیتر به نقل از دیجیاتو، اما یک دستگاه برانکوی مدل ۱۹۶۹ که با لقب «اُلی بزرگ» (Big Oly) شناخته می‌شود، چندی پیش با رکوردشکنی در حراجی Mecum نام خود را بر سر زبان‌ها انداخته؛ آنچه که باعث جلب توجه این مدل خاص شده، قیمت ۱.۸۷ میلیون دلاری آن است.

همانطور که از تصاویر برانکوی رکوردشکن می‌توان حدس زد، این خودرو مدلی معمولی نیست. این نسخه ویژه توسط پارنلی جونز (Parnelli Jones) راننده معروف آمریکایی در مسابقات رالی باجا ۱۰۰۰ سال‌های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۲ رانده شده و به مقام نخست دست پیدا کرده است. قهرمانی در رقابت‌های رالی باجا ۵۰۰ سال ۱۹۷۳ و مینت ۴۰۰ سال ۱۹۷۳ هم در کارنامه این برانکوی گران‌قیمت دیده می‌شود.

نکته جالب اینکه پارنلی جونز در سال ۱۹۶۸ با برانکوی تقریبا استاندارد در رالی باجا ۱۰۰۰ شرکت کرده بود. او در این رقابت متوجه شد که کسب مقام قهرمانی بدون ارتقا و اعمال تغییرات در برانکو امکانپذیر نیست. به همین خاطر وی دست به کار شده و الی بزرگ را ساخت.

با توجه به حجم گسترده تغییرات ظاهری، الی بزرگ چهره‌ای کاملا متمایز از دیگر مدل‌های استاندارد هم عصر خود دارد. این شاسی‌بلند مخصوص رالی به میله‌های محافظ سرنشین مجهز بوده و پنل‌های اصلی بدنه با نمونه‌های آلومینیومی و فایبرگلس جایگزین شده‌اند. به لطف این تغییرات، وزن الی بزرگ به ۲,۶۲۰ پوند (۱۱۸۸ کیلوگرم) کاهش یافته است.

در کنار نمای بیرونی، در بخش فنی نیز حجم تغییرات گسترده است. میزان حرکت کمک‌فنرها در سیستم تعلیق برانکوی رکوردشکن به طور قابل ملاحظه‌ای رشد کرده و موتور ۵.۷۵ لیتری V8 حدود ۳۹۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. نیروی تولیدی این موتور قدرتمند از طریق گیربکس سه سرعته خودکار فورد C6 به سمت چرخ‌ها ارسال می‌شود.

اما یکی از جالب‌ترین و کاربردی‌ترین ویژگی‌های فورد برانکوی ملقب به الی بزرگ، نصب مخزن مخصوص آب است. این مخزن که در قسمت عقب قرار دارد، با هدف تامین آب مورد نیاز راننده و کمک راننده تعبیه شده است!

گفتنی است الی بزرگ تنها فورد برانکویی نیست که با قیمتی بالاتر از یک میلیون دلار به فروش می‌رسد. در ماه مارس گذشته هم یک دستگاه برانکوی بازسازی شده، با قیمت ۱.۰۷۵ میلیون دلار در حراجی Barrett-Jackson در Scottsdale آریزونا معامله شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.