رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

فوری؛ واریز مطالبات همسان سازی حقوق بازنشستگان بعد از تعطیلات | پرداخت باقی مانده همسان سازی حقوق بازنشستگان

اولتیماتوم مجلس :همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی انجام شود.

به گزارش اینتیتر به نقل از مکتوب نامه، همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان یک موضوع مهم و پیچیده در ایران است.همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به معنای برابر کردن درآمدهای بازنشستگان با توجه به شرایط فعلی جامعه است. در گذشته، سیستم بازنشستگی در ایران بر پایه نظام وظیفه بود، به این معنی که حقوق بازنشستگان به مبنای حقوق آخرین شغلی که انجام داده بودند، تعیین می‌شد.همسان سازی حقوق بازنشستگان باعث ایجاد عدالت نامتوازن در نحوه پرداخت حقوق بازنشستگان شده بود.اما در سال‌های اخیر، تلاش‌هایی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در ایران انجام شده است. برخی از این تلاش‌ها شامل تغییر قوانین و مقررات مربوط به بازنشستگی، اصلاح سیستم بازنشستگی و تعیین استانداردهای جدید در پرداخت حقوق بازنشستگان است.با این حال، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان همچنان یک چالش بزرگ در ایران است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس، گفت: همسان‌سازی حقوق بازنشستگان توسط صندوق‌ها در هر استان برای بیش از ۷۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی انجام شود که متولی مستقیم این مهم نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

سید سلمان ذاکر با اشاره به مشکلات ساختاری و عملکردی که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد، تاکید کرد که رفع این مشکلات در گروی همکاری تمام ارکان دولت است.

وی، با اشاره به مشکلاتی که در عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود دارد، گفت: مرتضوی صبورانه مشکلات مختلف را پیگیری می‌کند اما ساختار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گونه‌ای است که قریب ۵۰ میلیون نفر مخاطب دارد و رفع مهمترین مشکلات کشور اعم از اشتغال، حمایت از دهک‌های پایین جامعه، یارانه، معیشت به عملکرد این وزارتخانه بازمی‌گردد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، ادامه داد: آنچه مسلم است این وزارتخانه از چند وزارت دیگر تجمیع شده است و به لحاظ تعداد زیاد مخاطبی که دارد، طبیعی است که با مشکلات زیادی هم مواجه باشد، همچنین با توجه به اشکال ساختاری که در این مجموعه وجود دارد شاید نتواند به این زودی مشکلات مذکور را یک به یک حل کند.

وی تصریح کرد: البته این مشکلات به ناکارآمدی مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارتباطی ندارد چرا که بزرگی اشکالات ساختاری موجود در آن و کثرت جمعیت مخاطبی که دارد به افزایش مشکلات این وزارتخانه دامن زده است.

ذاکر خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات مهمی که رفع آن در حیطه اختیارات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است وضعیت امکانات، درمان، تجهیزات پزشکی، ورزش، آموزش، اشتغال و رفاه افراد تحت پوشش بهزیستی به ویژه معلولان است که بنده نیز در این زمینه طرح سوالی را از وزیر کار مطرح کردم.

وی افزود: هم‌اکنون می‌طلبد دولت برای رفع مشکلات این بخش پای کار بیاید و به داد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برسد، همچنین تمام وزارتخانه‌ها در جهت رفع این مشکلات که اغلب به معیشت و اشتغال ارتباط دارد باید با این وزارتخانه همکاری کنند تا بتوان مشکلات جمعیت ۵۰ میلیونی تحت پوشش این مجموعه را رفع کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: البته اگر از ابعاد مختلف عملکرد این وزارتخانه را مورد ارزیابی قرار دهیم به این نتیجه می‌رسیم که عمده مشکلات آن ریشه در ناعدالتی در توزیع امکانات به استان‌های مختلف، عدم سوددهی شرکت‌ها و هلدینگ‌های تابعه آن، سوءمدیریت‌ها و عملکرد ناعادلانه شستا در اجرای پروژه‌های استانی دارد.

پرداخت ۲۵ درصد همسان سازی حقوق بازنشستگان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، تاکید کرد: لازم است برای برون‌رفت از این مشکلات پیش‌بینی‌های لازم را در برنامه هفتم توسعه داشته باشیم کما اینکه انتظار داریم. بنابراین وزیر کار باید بودجه این بخش را به طور دقیق پیش‌بینی کند و اجازه ندهد که زندگی جامعه بازنشستگان تحت‌الشعاع تورم افسار گسیخته قرار گیرد. همچنین تقویت مدیران شرکت‌های زیرمجموعه خود را در دستورکار قرار دهد.

نماینده دماوند در مجلس شورای اسلامی بر لزوم تسریع در اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و حمایت عملی، جدی، معنوی و مادی از نیروی انتظامی تاکید کرد.

احمد رسولی نژاد در جلسه علنی در نطق میان دستور خود با تاکید بر لزوم تسریع در اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: از ابتدای سال جاری سربازان نیروی انتظامی مظلومانه به شهادت رسیدند که لازم است وزیر کشور به مجلس گزارش دهد؛ باید از پلیس مقتدر و قانونمند حمایت کنیم که متاسفانه در طول یک سال گذشته اظهارات برخی از مقامات در قوای قضاییه و مجریه و معدود نمایندگان مجلس مناسب نبود و باید در مواضع خود تجدید نظر کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید قوای سه گانه حمایت عملی، جدی، معنوی و مادی از نیروی انتظامی کنند، افزود: عدم اجرای تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی باعث تعطیلی تعدادی از کارخانجات شده که از جمله آن تعطیلی یکی از بزرگترین کارخانجات شرق استان تهران ۵۰۰ کارگر است. وزارت صمت و سخنگوی دولت در کنار ارائه آمار از کارخانجات راه‌اندازی شده، آماری هم از صنایع تعطیل شده بدهند.

رسولی نژاد همچنین گفت: به سربازی مقام معظم رهبری افتخار می‌کنم؛ مواضع اینجانب در طول ۴۰ سال گذشته در مسئولیت‌های متعدد در سه قوه موید این موضوع است. آقا در یکی از فرمایشاتشان، قریب به این مضمون فرمودند که بیان نقطه نظرات کارشناسی به معنای مخالفت با ولایت فقیه و رهبری نیست.

وی افزود: علاوه بر سابقه ۱۶ سال نمایندگی مجلس در مقطع کارشناسی در رشته حقوق و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در رشته حقوق عمومی تحصیل کرده‌ و سابقه تدریس درس قانون اساسی در دانشگاه دارم؛ در دو الی سه نطق از جمله در فروردین ماه سال ۱۴۰۲ گفتم که رویه مجمع تشخیص مصلحت درباره برخی مصوبات مجلس در این دوره از جمله واردات خودرو، امنیت غذایی، ساماندهی کارکنان شرکتی، قیر و بیمه کارگران ساختمانی خلاف اصل ۱۱۲ قانون اساسی است. مجمع در موارد اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس حق ورود دارد نه اینکه یک قانونی را مجلس تصویب کند و شورای نگهبان آن را تایید و مجمع آن را رد کند.

نماینده دماوند در محلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر مجمع نقطه نظراتی بر اساس اصل ۱۱۰ دارد برای شورای نگهبان ارسال کند نه اینکه راسا ورود کرده و مصوبات مجلس را رد کند. با مصوبات اخیر مجلس از جمله در خصوص قیر تمامی پروژه‌های سازمان راهداری متوقف می‌شود.

مهم‌ترین خواسته بازنشستگان اجرای کامل همسان سازی حقوق است

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: انتظار می‌رود در لایحه برنامه هفتم به وضعیت بازنشستگان توجه شود چراکه مهم‌ترین خواسته بازنشستگان اجرای کامل همسان سازی حقوق و اتخاذ تدبیری برای تناسب میان حقوق بازنشستگان و وضعیت بازار است.

علیرضا زندیان در نطق میان دستور خود در جریان جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: یک فرد بازنشسته باید دوران بازنشستگی خود را بدون نگرانی از تامین معیشتی خود به ویژه در حوزه درمان طی کند و مشکلات کمتری برای حوزه درمانی داشته باشد اما متاسفانه دولت ها و صندوق ها هیچ حمایتی از این قشر ندارند.

وی در ادامه اظهار کرد: در حالی که زمانی که فرزندان بازنشستگان بزرگ می شوند هزینه‌های بیشتری نیز دارند و در زمان تلاطم بازار بیشترین آسیب را می بینند. انتظار می رود توجه ویژه در لایحه برنامه هفتم به بازنشستگان صورت گیرد. مهم‌ترین خواسته بازنشستگان اجرای کامل همسان سازی حقوق و اتخاذ تدبیری برای تناسب میان حقوق بازنشستگان و وضعیت بازار و همچنین ایجاد زمینه اشتغال فرزندان آنها است. لازم است مراکز فرهنگی، ورزشی، سالن های اجتماعات و مراکز رفاهی و تفریحی در اختیار بازنشستگان به ویژه روستایی و عشایری و خانواده آنها قرار گیرد.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی بیان کرد: باید درباره دلایل عدم اجرای قوانین و ضوابط و مقررات و دستورات شما در سیستم بانکی به ویژه بانک های دولتی توضیح ارائه شود. مسئولان بارها در مصاحبه های تلویزیونی خود گفته‌اند که برای پرداخت تسهیلات به وام های خرد قرض الحسنه به مردم تا سقف صد میلیون تومان نیاز به ضامن نیست اما برای همین میزان وام ۲ تا ۳ ضامن گرفته می شود و علاوه بر آن پرداخت وام‌های ازدواج و مسکن نیز مشکلات عدیده برای مردم به وجود آورده که لازم است وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی به موضوع ورود کند.

وی در ادامه در تذکری خطاب به وزیر آموزش و پرورش، بیان کرد: بخش عمده ای از بار مسئولیت آموزش و پرورش بر دوش معلمان نهضتی به ویژه معلم های سال ۹۱ به بعد و دبیران دبیرستان های غیرانتفاعی با پایین ترین میزان حقوق است در حالی که تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند لذا باید زمینه تعیین تکلیف وضعیت استخدام آنها در برنامه هفتم در کمیسیون تلفیق فراهم آید تا مشکلات این قشر حل شود.

وی افزود: ماموریت بنیاد شهید و امور ایثارگران مبتنی بر چهار محور معیشت، درمان، مسکن و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است اما با رصد وضعیت مشخص است این بنیاد به تنهایی قادر به ایفای نقش خود نخواهد بود بلکه حمایت همه ارکان دولت و مجلس را می طلبد.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.