فیفا تکلیف تاج را مشخص می‌کند

کمیته بدوی فدراسیون فوتبال درباره وضعیت مهدی تاج و سابقه حضور او در هیئت رئیسه دچار اختلاف‌نظر است که گویا در نهایت فیفا تکلیف را مشخص خواهد کرد.

به گزارش اینتیتر به نقل از تسنیم، در حالی که بسیاری در انتظار انتشار اسامی نامزدهای تأییدشده انتخابات ۸ شهریور ماه فدراسیون فوتبال هستند، اما پیرامون این ماجرا ابهاماتی مطرح است. یکی از اصلی‌ترین موارد، مربوط به بند ۳ ماده ۳۳ اساسنامه فدراسیون فوتبال است که صراحتاً تأکید دارد هیچ فردی نمی‌تواند بیشتر از سه دوره عضو هیئت رئیسه باشد و همچنان این موضوع در کمیته بدوی و محافل فوتبالی، مورد اختلاف است.

مهدی تاج تنها نامزد انتخابات فدراسیون فوتبال است که تاکنون سابقه سه دوره عضویت در هیئت رئیسه را داشته که دو دوره نایب رئیس علی کفاشیان بوده و یک دوره هم خودش به ریاست فدراسیون فوتبال رسیده است، ریاستی که به پایان دوره‌اش نرسید و پس از پرونده مارک ویلموتس با اعلام اینکه ناراحتی قبلی دارد، از ریاست فدراسیون فوتبال استعفا کرد.

کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال همانطور که در بیانیه‌اش اعلام کرده است باید مستقل عمل کند و نباید تحت‌نظر یا فشار هیچ مقام، مسئول، ارگان یا رکنی باشد. با این حال به بیرون درز پیدا کردن برخی اطلاعات و اخبار این کمیته، شرایطی را ایجاد کرده که برخی نامزدها در حال فشار آوردن برای احراز شرایط خود جهت حضور در انتخابات هستند.

درباره مسئله مهدی تاج نیز، برخی معتقدند با توجه به تصویب اساسنامه در آذر ماه ۱۳۹۹ و لزوم اجرای آن از همان تاریخ، سوابق حضور تاج در هیئت رئیسه پیش از این تاریخ نباید مورد بررسی قرار گیرد. به نوعی با به میان کشیدن عطف به ماسبق نشدن سوابق مهدی تاج در سه دوره هیئت رئیسه، در پی تأیید شرایط او برای حضور در انتخابات هستند. این مسئله در کمیته بدوی نیز به محل اختلاف تبدیل شده و این استدلال به میان آمده که اگر قرار است سوابق مهدی تاج پیش از سال ۱۳۹۹ نادیده گرفته شود و به نوعی عطف به ماسبق نشود، او فاقد شرایط نامزدی ریاست فدراسیون فوتبال است، چرا که در صورت عطف به ماسبق نشدن، حداقل چهار سال سابقه مدیریتی ورزشی را در کارنامه خود ندارد.

با توجه به اختلاف‌نظر پیش آمده درباره تأیید یا عدم تأیید تاج در کمیته بدوی، گویا قرار است در مورد اجرای بند ۳ ماده ۳۳ اساسنامه فدراسیون فوتبال، استعلامی از فیفا به‌عنوان عالی‌ترین مرجع فوتبال جهان گرفته شود. یکی از حقوقدان‌های ورزشی هم در این زمینه به تسنیم اعلام کرد که کمیته بدوی برای رفع ابهامات باید از فیفا استعلام بگیرد تا هیچ شک و شبهه‌ای در این زمینه باقی نماند. با این حال، پیش از اعلام نهایی اسامی نامزدها، فیفا باید تکلیف حضور تاج در انتخابات را روشن کند و در این زمینه نیز جمع‌بندی صورت گرفته است، اما باید دید در نهایت این استعلام از فیفا گرفته خواهد شد یا نه.

مسئله دیگر در مورد منصور قنبرزاده نایب رئیس دوم پیشنهادی مهدی تاج است. قنبرزاده که از مدیران ورزش وزارت نفت به شمار می‌رود، شانسی برای تأیید ندارد و با این شرایط از پروسه انتخابات حذف می‌شود. طبق استعلام صورت گرفته از وزارت نفت، قنبرزاده جزو مدیران کل این وزارتخانه محسوب می‌شود که طبق قوانین جاری کشور، نمی‌تواند در فدراسیون فوتبال عضویت داشته باشد. قنبرزاده تنها یک شانس برای حضور در انتخابات داشت که از وزارت نفت استعفا می‌کرد، اما این استعفا نیز باید پیش از پایان مهلت ثبت‌نام نامزدهای فدراسیون فوتبال در دبیرخانه وزارت نفت ثبت می‌شد که چنین اتفاقی رخ نداده است.

همچنین در زمینه تعداد اعضای کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال نیز مباحث زیادی مطرح بود و ابهامی هم درباره حضور دو عضو در این کمیته وجود داشت، اینکه افراد استخدامی در نهادهای دولتی نمی‌توانند عضو کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال باشند و ظاهراً دو یا سه عضو این کمیته، پست دولتی دارند. در این زمینه نیز خبرگزاری تسنیم با علی فلاحتی رئیس کمیته بدوی انتخابات تماس گرفت که وی در دسترس نبود و همچنین تماسی هم با حبیب‌الله حبیبی حقوقدان حاضر در جمع اعضای کمیته بدوی برقرار شد که این فرد هم پاسخی به تماس خبرنگار تسنیم نداد، آنهم در شرایطی که ابهامات درباره اتفاقات کمیته بدوی بیشتر شده است و این کمیته پاسخگو نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.