قوانین بین‌المللی بشردوستانه در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و یمن به‌شدت نقض می‌شود

نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار کرد: در یمن، نقض سیستماتیک و جدی حقوق بین‌الملل بشردوستانه باعث کشتار هدفمند غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان، تخریب گسترده و عمدی زیرساخت‌های غیرنظامی و تشدید محاصره غیرقانونی بنادر و فرودگاه‌ها شده است، که این امر به تشدید درد و رنج مردم، وخامت اوضاع انسانی و ادامه بی‌توجهی به اساسی‌ترین اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه منجر شده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی که در نشست روز سه‌شنبه(۵ بهمن) شورای امنیت سازمان ملل درباره حفاظت از غیرنظامیان در مخاصمات مسلحانه سخنرانی می‌کرد، افزود: شورای امنیت وظیفه دارد حفاظت از غیرنظامیان را تضمین کرده، ناقضان حقوق بین‌الملل و حقوق بشر را وادار کند تا فوراً به چنین جنایات آشکاری پایان دهند و آنها را در قبال جنایات خود پاسخگو سازد.

بیشتر بخوانید:

وی گفت: گزارش سازمان ملل در مورد حفاظت از غیرنظامیان در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که درگیری‌های مسلحانه همچنان با تعداد بالای مرگ‌ومیر غیرنظامیان، مجروحان، افراد آواره، ناپدید شدن و همچنین تخریب و ویران شدن خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و آسیب به زیرساخت‌های غیرنظامی همراه بوده است.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: حفاظت از غیرنظامیان در مناطق شهری نیازمند رویکردی جامع برای پیش‌بینی و کاهش چنین خطرات و رنج‌هایی است. تمام تلاش‌ها بایستی در راستای اطمینان از رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه صورت گیرد و این‌که، غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی بدون توجه به صحنه جنگ مورد حفاظت قرار گیرند.

وی افزود برای این منظور، نقش سازمان ملل در وادار ساختن طرف‌های درگیری به پایبندی به تعهدات خود و احترام به حقوق بین‌الملل بشردوستانه بیش‌از هر زمان دیگری حیاتی است. علاوه بر این، دولت‌ها باید برای اطمینان از رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه اقدامات بیشتری انجام دهند.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در ادامه اظهار کرد: کنوانسیون‌های ۱۹۴۹ ژنو و پروتکل‌های الحاقی سنگ‌بنای چارچوب‌های حقوقی برای حفاظت از غیرنظامیان و کسانی که در منازعات مسلحانه شرکت نمی‌کنند، است. علاوه‌بر این، دیوان بین‌المللی دادگستری در نظر مشورتی خود در سال ۱۹۹۶ در مورد «قانونی بودن تهدید یا استفاده از سلاح‌های هسته‌ای» بر دو اصل اساسی حقوق بین‌الملل بشردوستانه یعنی تمایز بین نظامیان و غیر نظامیان و ممنوعیت رنج‌های غیرضروری تأکید کرده است. دادگاه به صراحت اعلام کرده است که کشورها هرگز نباید غیرنظامیان را هدف حملات قرار دهند و در نتیجه، هرگز نباید از سلاح‌هایی استفاده کنند که قادر به تشخیص اهداف غیرنظامی و نظامی نیستند.

تخت‌روانچی گفت: علی‌رغم الزام‌آور بودن قواعد بین‌المللی بشردوستانه، چالش جدی که جامعه بین‌الملل امروزه با آن مواجه است، عدم پایبندی طرفین درگیر به این قواعد است و به همان اندازه اهمیت، انفعال و بی‌عملی شورای امنیت در مقابل نقض‌های جدی حقوق بین‌الملل بشردوستانه است.

وی گفت: مایه تاسف و نگرانی است که در منطقه خاورمیانه، از جمله در سرزمین‌های اشغالی فلسطین و یمن، اجرای قوانین بین‌المللی بشردوستانه به شدت نقض می‌شود.

تخت‌روانچی در ادامه به وضعیت سرزمین‌های فلسطین اشغالی اشاره و گفت: جدی‌ترین نقض حقوق بین‌الملل بشردوستانه، سیاست‌ها و اعمال سیستماتیک، ضدانسانی و نژادپرستی رژیم اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطین است که شامل طیفی از جنایات وحشیانه مانند کشتار عمدی، سیستماتیک و گسترده غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان، تصرف و تخریب منازل و مصادره اراضی و اموال فلسطینی‌ها و اخراج اجباری آن‌ها و محاصره نوار غزه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.