رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

قیمت برنج ارزان شد | جدیدترین فهرست قیمت انواع برنج ایرانی

سال گذشته قیمت انواع برنج ایرانی داخلی در بازار برای مصرف‌کنندگان بین ۶۵ تا ۱۸۰ هزارتومان بود که امسال این رقم برای برنج ایرانی درجه یک هاشمی و طارم بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزارتومان و برای برنج پرمحصول برحسب کیفیت بین ۳۷ تا ۶۰ هزارتومان رسیده است.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرملت، قیمت برنج در یک سال اخیر افزایش پیدا کرده است. قیمت برنج ایرانی از انواع برنج خارجی گران تر است. در روزهای اخیر قیمت برنج ایرانی تا حدودی کاهش یافته و فاصله قیمت برنج ایرانی با قیمت خارجی به حداقل رسیده است. خبرهای جدید درباره قیمت برنج را در ادامه بخوانید.

برنج یکی از مهم‌ترین غلات مصرفی جهان است که توسط میلیون‌‌‌ها نفر در سراسر جهان مصرف می‌شود و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست به طوری که این محصول یکی از کالاهای اساسی و مهم سبد خانوار ایرانی محسوب می‌شود و از دیرباز جایگاه ویژه‌ای داشته است.

طبق گزارش‌های موجود در حال حاضر ۱۰ کشور چین، هند، اندونزی، بنگلادش، ویتنام، تایلند، میانمار، ژاپن، فیلیپین و برزیل بزرگترین تولیدکنندگان برنج جهان هستند که چین سالانه با بیش از ۱۹۵ میلیون تن و برزیل با بیش از ۱۲ میلیون تن اولین و دهمین تولیدکننده به شمار می‌روند. این درحالی است که ایران رتبه ۲۶ تولید برنج در جهان را در اختیار دارد. هر چند سهم قابل توجهی از تولید جهان را در اختیار نداریم و برای تأمین نیاز داخلی نیازمند واردات برنج هستیم اما یکی از مرغوب‌ترین برنج‌های جهان را تولید می‌کنیم. کیفیت برنج ایرانی یکی از مسائلی است که منجر به محبوبیت روزافزون برنج ایرانی در کشورهای خارجی شده از جمله برنج‌های محبوب و خوش عطر ایرانی می‌توان به برنج هاشمی و برنج طارم اشاره کرد. تولید برنج در ایران هرچند از لحاظ کمی آمار بالایی ندارد اما از لحاظ کیفیت جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید.

ایران سالانه حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲‌میلیون و ۴۰۰ هزارتن از این محصول را تولید می‌کند درحالی که نیاز سالانه کشور ما به محصول برنج حدوداً ۳ میلیون و ۶۰۰ تن در سال است که هر ساله بین یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن آن از محل واردات تأمین می‌شود.

البته سال گذشته یک میلیون و ۷۸۳ هزار تن برنج وارد کشور شده بود که از این میزان یک میلیون و ۳۶۳ هزار تن سهم بخش خصوصی بوده است.

به گفته مقامات صنفی، امسال قبل از ممنوعیت فصل برداشت برنج در حمایت از تولیدکنندگان داخلی، حدود ۴۰۰ هزارتن برنج توسط بخش دولتی برای ذخایر احتیاطی کشور تأمین و به کشور وارد شد.

قیمت برنج باکیفیت ایرانی چند؟

بنابراین شرایط تولید داخلی، میزان واردات نشان می‌دهد که امسال بازار برنج از شرایط مطلوبی نسبت به سال گذشته برخوردار باشد همچنین افزایش عرضه این محصول در بازار منجر شد که قیمت این محصول نیز نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد تاجایی که قیمت هر کیلوگرم برنج با کیفیت و درجه یک شمال کشور بین ۷۰ تا ۹۰ هزارتومان به فروش می‌رسد.

درحالی که سال گذشته این رقم در استان‌های شمالی که خود تولیدکننده این محصول بودند به بیش از ۱۲۰ هزارتومان نیز رسیده بود. دولت درسال‌جاری حلقه‌های واسط از زنجیره ارزش برنج ایرانی را حذف کرد به طوری که خرید برنج کشاورزان به‌صورت مستقیم و بدون واسطه در مراکز اعلام شده انجام شد تا با کاهش حاشیه سود، این محصول در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت ارزان به دست مصرف‌کنندگان نهایی برسد.

بنابراین با کاهش قیمت برنج ایرانی، نرخ برنج خارجی نیز در بازار به تعادل رسیده و به نظر می‌رسد امسال اقشار مختلف جامعه بتوانند از این کالای اساسی بهره‌مند شوند. به تازگی «رضا کنگری» رئیس اتحادیه بنکداران موادغذایی تهران نیز گفته بود قیمت هر کیلوگرم برنج هاشمی و طارم درجه یک گیلان در بازار عمده فروشی تهران بین ۷۵ تا ۸۰ هزار تومان و برنج ایرانی پرمحصول بین ۳۷ تا ۴۰ هزارتومان به فروش می‌رسد که کاهش بین ۳۵ تا ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.

البته برنج هاشمی درجه یک با هزینه‌های شبکه توزیع و حمل‌ونقل با ۱۳ تا ۱۵ درصد افزایش به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

در پی کاهش قابل توجه قیمت برنج درجه یک شمال کشور، برنج وارداتی ثبات داشته است؛ تاجایی که قیمت برنج وارداتی هندی و پاکستانی درجه یک با نرخ‌هایی بین ۴۵ تا ۵۲ هزارتومان در عمده‌فروشی‌ها به فروش می‌رسد.

قیمت انواع برنج ایرانی

وضعیت بازار برنج نشان می‌دهد که امسال بازار آرامی را در این محصول داشته باشیم. گفتنی است که سال گذشته قیمت انواع برنج ایرانی داخلی در بازار برای مصرف‌کنندگان بین ۶۵ تا ۱۸۰ هزارتومان بود که امسال این رقم برای برنج ایرانی درجه یک هاشمی و طارم بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزارتومان و برای برنج پرمحصول برحسب کیفیت بین ۳۷ تا ۶۰ هزارتومان رسیده است. امسال با توجه به کاهش قیمت برنج داخلی قیمت برنج خارجی افزایشی نداشته و نسبت به سال گذشته نیز برای برنج خارجی درجه یک از ثبات و مابقی حتی با کاهش روبه‌رو بوده است.

لیست قیمت برنج:

۱-برنج طارم هاشمی دودی با بسته بندی ۱ کیلویی استاندارد: ۱۲۴۹۰۰تومان

۲-برنج طارم هاشمی دودی با بسته بندی پت ۵۰۰گرمی استاندارد: ۶۸۹۰۰ تومان

۳-برنج طارم هاشمی دوبارکشت فریدونکنار استاندارد: ۱۰۹۹۰۰تومان

۴-برنج طارم هاشمی فریدونکنار استاندارد: ۹۱۹۰۰ تومان

۵-برنج طارم هاشمی فریدونکنار استاندارد تولید روز: ۹۱۹۰۰ تومان

۶-برنج طارم سنگی فریدونکنار استاندارد: ***

۷-برنج طارم هاشمی استاندارد: ***

۸-برنج طارم دمسیاه کلاله استاندارد: ۹۰۹۰۰ تومان

۹-برنج فجر استاندارد: ۶۳۹۰۰ تومان

۱۰-برنج فجر استاندارد تولید روز: ۶۳۹۰۰ تومان

۱۱-برنج شیرودی استاندارد: ۵۵۹۰۰ تومان

۱۲-برنج ندا استاندارد : ۵۲۹۰۰ تومان

۱۳-برنج عنبربواستاندارد: ***

۱۴-شکسته برنج طارم هاشمی کشت دوم فریدونکنارسورت شده: ۶۵۹۰۰ تومان

۱۵-شکسته طارم(هاشمی،سنگی،دمسیاه) سورت شده: ۶۴۹۰۰ تومان

۱۶-شکسته برنج فجرسورت شده: ۴۹۹۰۰ تومان

۱۷-شکسته برنج شیرودی سورت شده: ۳۵۹۰۰ تومان

۱۸-شکسته برنج عنبربو سورت شده: ۳۵۹۰۰ تومان

۱۹-شکسته برنج ندا سورت شده: ۳۵۹۰۰ تومان

۲۰-نیمه برنج طارم هاشمی سورت شده: ۴۱۹۰۰ تومان

۲۱-نیمه برنج طارم دمسیاه کلاله: ۴۱۹۰۰ تومان

۲۲-نیمه برنج فجر سورت شده: ۳۵۹۰۰ تومان

۲۳-نیمه برنج شیرودی سورت شده: ۳۱۹۰۰ تومان

۲۴-نیمه برنج عنبربو سورت شده: ۳۱۹۰۰ تومان

۲۵-نیمه برنج ندا سورت شده: ۳۱۹۰۰ تومان

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.