محافظت از مغز

تغذیه صحیح و سبک زندگی سالم باعث می‌شود سلول‌های خاکستری مغز سالم بماند

به گزارش اینتیتر به نقل از خراسان، هر لحظه اطلاعات زیادی وارد مغز می‌شود و شما نیاز دارید که این اطلاعات را بازیابی و در زمان مناسب استفاده کنید. به همین دلیل سلامت و پویایی مغز اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم. فشار خون، کلسترول و چاقی و سبک زندگی پراسترس می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد و باعث بروز بیماری‌های روحی و جسمی متعدد شود. ادامه مطلب را در زمینه محافظت از مغز در برابر بیماری‌ها و تقویت سیستم مغزی مطالعه کنید:

یادگیری ورزش مغز

هر چیزی که در زندگی تجربه می‌کنید، بخشی از ذخیره‌ حافظه‌تان را تشکیل می‌دهد. این همان چیزی است که به آن ذخیره شناختی می‌گویند. هر چه ذخیره شناختی‌تان بزرگ‌تر باشد، مغزتان در برابر پیری زودهنگام ایمن‌تر خواهد بود. در نتیجه در برابر بیماری‌های احتمالی مغزی، ایمن‌تر هستید. به همین دلیل باید هر روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید.

تغذیه و سلامت مغز

مغز به تنهایی ۲۰ تا ۳۰ درصد از کالری دریافتی‌تان را مصرف می‌کند. به همین دلیل باید از خوردن چربی زیاد و غذاهای صنعتی اجتناب کنید، زیرا در بلندمدت به سلامت مغزتان آسیب می‌زند . مصرف این مواد برای سلامت مغز توصیه می‌شود:

تریپتوفان

تریپتوفان در غذاهایی مانند ماهی، تخم مرغ، مغزها، موز، آناناس و آووکادو وجود دارد.

کولین

سویا و تخم مرغ سرشار از کولین است و این ماده برای انتقال پیام‌های عصبی به عضلات لازم است.

فلاوونوئید

فلاوونوئیدها پیر شدن عصب‌ها را کاهش می‌دهد و حافظه را قوی می‌کند. فلاوونوئیدها در حبوبات و شکلات یافت می‌شود.

ویتامینE

این ویتامین هم لازم است زیرا به فعالیت عصبی کمک می کند و جلوی اکسیداسیون غشای عصب را می‌گیرد. آووکادو، گردو، بادام زمینی، زیتون و روغن زیتون حاوی این ویتامین است.

چند کار همزمان ممنوع

توانایی انجام چندین فعالیت به صورت همزمان باعث کندی می‌شود. اگر کارهای متعددی را در یک زمان واحد انجام می‌دهید، مغز در ذخیره سازی اطلاعات یا نادیده گرفتن آن‌ها با مشکل مواجه نخواهد شد.

فعالیت منظم بدنی

ورزش برای سلامت مغز توصیه شده است. ورزش، جلوی آلزایمر و پارکینسون را می‌گیرد یا وقوع آن‌ها را به تأخیر می‌اندازد. یک ساعت پیاده‌روی روزانه، دوچرخه‌سواری، شنا یا انجام هر فعالیت دیگری ارتباطات عصبی مغز را افزایش می دهد.

برقراری ارتباط اجتماعی

داشتن زندگی اجتماعی برای مغزتان عالی است. در برقراری روابط اجتماعی به تجربیات ارزشمندی می‌رسید که ذخیره‌ ادراکی مغزتان را قوی‌تر می‌کند.

چالش مغز

مغز شما علاوه بر ورزش نیاز دارد تا خودش هم فعالیت کند و هر روز چالش‌هایی داشته باشد. سعی کنید چالش‌های کوچکی ایجاد کنید که مغزتان را جوان نگه دارد و به عملکرد آن کمک کند. بازی شطرنج، حل جدول کلمات متقاطع یا سودوکو برای مغز بسیار مفید است. مطالعه را فراموش نکنید.

محافظت از مغز در برابر ضربه

به سر گذاشتن کلاه ایمنی و بستن کمربند خودرو از ضربه های احتمالی به مغز جلوگیری می کند . ضربه خطر دمانس را افزایش می دهد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.