رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

محمود سریع‌القلم: تضاد اصلی آمریکا با ایران، بر سر یهودیان آمریکا و اسرائیل است

محمود سریع القلم تاکید می‌کند تضاد اصلی آمریکا با ایران، بر سر یهودیان آمریکا و اسرائیل است. حتی من یهودیان آمریکا را به مراتب مهمتر از اسرائیل می‌دانم.

به گزارش اینتیتر به نقل از خبرآنلاین، محمود سریع‌القلم، پژوهشگر و تحلیلگر علوم سیاسی و استاد تمام گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید براینکه مساله اول غرب برنامه هسته‌ای ایران نیست، گفت: دلیل اینکه قبل از امضای برجام عرض کردم برجام به جایی نمی‌رسد، این است که مسئله اول غرب، برنامه هسته‌ای ایران نیست. این را من از طریق علمی کشف کردم. مستقل از اینکه ما چگونه فکر می‌کنیم، باید ببینیم طرف مقابل چه موضوعی برایش مهم است؟

بنا بر این گزارش، بخش‌هایی از گفت و گوی سریع القلم را در ادامه می‌خوانید:

* الآن دوره ابوحامد غزالی نیست که نصیحه الملوک بنویسیم. ما باید Fact‌ها را کشف کنیم. مسئله نخست عمدتا آمریکا و بعد اروپا در برابر ایران، سیاست، نگاه و رهیافت ایران نسبت به اسرائیل و یهودیان آمریکاست. موضوع هسته‌ای، انعکاسی از این موضوع است.

* پاکستان هم یک کشور هسته‌ای و به گفته برخی دارای ۸۰ تا ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای است، اما چرا پاکستان می‌تواند با دنیا تعامل داشته باشد؟ زیرا این کشور با نظم جهانی در تفاهم است.

* تضاد اصلی آمریکا با ایران، بر سر یهودیان آمریکا و اسرائیل است. حتی من یهودیان آمریکا را به مراتب مهمتر از اسرائیل می‌دانم. چون قدرت یهودیان آمریکا، حد فاصل بین اردن و دریای مدیترانه یعنی اسراییل نیست. این قدرت خیلی وسیع‌تر از آن و شامل قدرت رسانه‌ای، بانکی، مالی و اقتصادی است. کما اینکه آن‌ها حل مسائل ایران و آمریکا را، بدون حل موضوع یهودیان، مانع شده اند.

* به همین دلیل موضوع هسته ای، موضوع سوم تضاد آمریکا و اروپا با ایران است. آن طرف هم متوجه شد موضوعات یک و دو یعنی مسئله یهودیان و اسرائیل و دوم حضور ایران در منطقه را نمی‌تواند حل بکند.

* پس موضوع سوم یعنی هسته‌ای برای آن‌ها فوریت یافت، زیرا گفتند با مشکل یک و دو، اگر ایران هسته‌ای شود یهودیان و اسراییل به خطر می‌افتند، از این رو در این باره دنبال برجام رفتند.

بنابراین، برجام اصل تضاد و اختلاف را حل نمی‌کرد، به همین دلیل هم به جایی نرسید. به نظر من، صُور مختلف برجام، طرح‌ها و برنامه‌های وصله‌ای و مقطعی است. در بهترین شرایط، جواب میان مدت و دراز مدت به تضاد‌های بین ایران و غرب نخواهد بود. اینکه چگونه باید حل شود، من به عنوان یک دانشگاهی، وقتی زیربنا‌های فکری و مسائل آن‌ها را مطالعه، واکاوی و مغز غربی را Deconstruct می‌کنم تا ببینم مسئله شان چیست، بدون اینکه قضاوتی بکنم و بگویم خوب است یا بد، می‌بینم مسئله اصلی آن‌ها این موارد است.

* برجام از دید غربی‌ها خیلی خوب بود. چون می‌توانستند برنامه هسته‌ای ایران را از طریق نظارت دیجیتالی سازمان انرژی اتمی بین المللی در وین، کنترل کرده و از دید خودشان خطر ایران را کاهش دهند. ولی اینکه مسئله را با ایران حل کنند، می‌دانستند نمی‌توانند. به همین دلیل، کماکان تحریم‌های بانکی، سرمایه گذاری، افراد، و نهاد‌ها عموماً سرجای خود باقی مانده است؛ و شاید بزرگترین خدمتی که یک نماینده مجلس، یک سیاستگذار و یک تصمیم گیرنده در ایران می‌تواند در شرایط فعلی انجام دهد، این است که کشور را از تحریم‌ها نجات دهد تا اینکه فضایی برای ارتباطات بین المللی فراهم شود.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. نجف آبادی می گوید

    ایشان درست می گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.