تلاش سفیر آمریکا در سازمان ملل برای مقصر جلوه دادن ایران در مذاکرات وین

سفیر آمریکا در سازمان ملل در گفت‌وگویی با تلاش برای انداختن توپ در زمین ایران، به سوالی درباره مکث در مذاکرات وین پاسخ داد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل در بخشی از یک گفت‌وگو با این روزنامه در پاسخ به سوالی درباره بن‌بست در مذاکرات وین و این که آیا انتظار دارد شورای امنیت سازمان ملل به زودی این موضوع را بحث بگذارد یا نه، گفت: همان طور که اشاره کردید، ما هنوز به توافقی دست نیافته‌ایم و ممکن است به آن نرسیم. اما رئیس جمهور(جو بایدن) وعده داده است که ما اطمینان خواهیم یافت ایران هرگز به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا نکند.

بیشتر بخوانید:

گرینفیلد ادامه داد: موضوع توافق در شورای امنیت مطرح نشده است اما اگر آن‌جا مطرح شود، ما آماده‌ایم رای بدهیم و درباره مسائل مشترک جهانی بحث کنیم. این یکی از حوزه‌هایی بود که ما توانستیم راجع به آن همکاری نزدیکی با تمام اعضای شورای امنیت داشته باشیم.

او افزود: من فکر می‌کنم تمام آن‌ها خواستار برجام(توافق هسته‌ای)، بازگشت آمریکا به توافق و اجرای کامل مقررات آن هستند. به گمانم، اگر این مسئله در شورای امنیت مطرح شود، ایران خواهد شنید که جهان می‌خواهد در این زمینه وارد عمل شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل مدعی شد: این ایران است که مانع این تلاش‌ها شده است. ما موافقت کرده بودیم که اگر آن‌ها به پایبندی دوجانبه به توافق بازگردند، ما هم به پایبندی دوجانبه باز می‌گردیم. موقعیت کنونی ما این است. ما آماده‌ایم، آن‌ها[ایران] نیستند.

اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل در پی این مطرح می‌شود که ‌مذاکرات وین در پی برخی تحولات اخیر در مناسبات سیاسی بین‌المللی در پی حمله روسیه به اوکراین، اعمال تحریم‌های متعدد واشنگتن علیه روسیه و کشمکش‌های تهران- واشنگتن بر سر برخی مسائل باقی مانده در مذاکرات، اخیرا تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

ادعای گرینفیلد درباره موضع ایران در مذاکرات وین در حالی مطرح شده است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری اخیرش درباره مذاکرات وین گفت: جو وین منفی نیست چون ایران و گروه ۱+۴ همه کارهای خود را انجام داده‌اند و منتظر پاسخ مناسب از سوی آمریکا هستیم. پاسخی که بتواند نگرانی‌هایمان را در دو حوزه‌ای که اشاره کردم مرتفع کند. هماهنگ‌کننده برجام و اتحادیه اروپا وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهد. ایران در جریان مذاکرات وین بیشترین ابتکارات را داشته و اکنون نیز با ابتکارات مناسب تلاش کرده‌ایم که اطمینان لازم را برای بازگشت صادقانه آمریکا (به معنای حقوقی آن) به همراه اجرای تعهدات از سوی این کشور صورت بگیرد. به نظر می‌آید واشنگتن سیاست تأخیر را در پیش گرفته است و هر زمان که آمریکا به چند موضوع باقی مانده پاسخ بدهد به وین برمی‌گردیم و جو وین همچنان برای امضا و حصول توافق آماده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره علت توقف مذاکرات و اینکه آیا بحث ماندن سپاه در «لیست سازمان‌های تروریستی خارجی» آمریکا عامل این توقف است، اظهار کرد: همان طور که هفته قبل نیز گفتم موضوعات باقی مانده بین ایران و آمریکا بیش از یک موضوع است و ما تأکید می‌کنیم که پیام‌هایی که از طریق آقای مورا طی چند هفته گذشته قبل و بعد از سفر ایشان به تهران انجام شده با راه‌حل‌های حداقلی که باید اتفاق افتد که توافقی را اعلام کرد، فاصله دارد. مسئول عقب انداختن، پاسخ مناسب واشنگتن است.

خطیب‌زاده گفت:‌ همان طور که پیش از این تأکید کرده ایم باید تمامی عناصر و اجزای فشار حداکثری از بین برود. آمریکا نمی‌تواند تمام انرژی و وقت ما را صرف این موضوع بکند که بخشی از اجزای فشار حداکثری و میراث ترامپ را حفظ کند. اجزای این فشار حداکثری باید کلا از بین برود و نکته دوم مورد توجه ما این است که زنجیره انتفاع اقتصادی ملت ایران از برجام باید به صورت کامل دیده شود.

او ادامه داد: ‌آنچه که بین ما و آمریکا باقی مانده است در هر دو این قسمت‌ها دچار نقص است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.