رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

مکانیسم ویژه برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مکانیسم ویژه برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران تا «قبل از ماه نوامبر» آماده خواهد شد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایرنا، سیستم موسوم به (SPV) Special Purpose Vehicle با هدف ادامه همکاری تجاری اتحادیه اروپا با ایران حتی با وجود تحریم های آمریکا طراحی شده است.

به گزارش رویترز، موگرینی روز چهارشنبه در نشستی در نیویورک گفت «فکر می کنم تا قبل از ماه نوامبر» این مکانیسم آماده شود.

قرار است دور دوم تحریم هایی که در چارچوب برجام برداشته شده بود، چهارم نوامبر (۱۳ آبان) بازگردد.  دیپلمات های اروپایی SPV را ابزاری برای ایجاد یک سیستم تهاتری به منظور مبادله نفت ایران با کالاهای اروپایی بدون ردوبدل کردن پول توصیف کرده اند.

خبرگزاری فرانسه نوشته بود که SPV همچون یک شرکت برای تسویه مالی تجارت با ایران به دور از حلقه های مالی متداول عمل می کند. به عنوان نمونه در این ساختار ایران می تواند به اسپانیا نفت بفروشد و اعتبار مالی لازم برای پرداخت به یک شرکت آلمانی را که به ایران کالا یا خدمات داده است تامین کند و پول از طریق خاک اروپا بین دو شرکت مبادله شود.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نیز گزارش داد، مکانیزم مالی جدید مورد بررسی اروپا برای کمک به ایران موجب تضعیف برتری مالی آمریکا و همچنین تسهیل فروش اقلام غذایی و دارویی به ایران خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد. طرف های برجام به شدت با این تصمیم مخالفت کردند و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل که در حال برگزاری است، مخالفت خود را با خروج از برجام دوباره اعلام کردند.

طرف های اروپایی گفته اند که مکانیسمی برای مقابله با تحریم های آمریکا طراحی کرده و با اجرای «قانون انسداد» از شرکت های خود که با ایران همکاری می کنند، در مقابل تحریم های آمریکا حمایت خواهند کرد.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.