نشست آتی تهران و ریاض در سطح دیپلماتیک است

یک منبع دولتی عراق، شامگاه پنجشنبه، خبر داد که عراق میزبان نشستی میان دیپلمات‌های ایرانی و سعودی خواهد بود.

به گزارش اینتیتر به نقل از فارس، این مقام عراقی در گفت‌وگو با شبکه «روسیا الیوم» در این خصوص گفت: «پنج نشست‌ پیشین که در بغداد میان تهران و ریاض برگزار شد، در سطح امنیتی و اطلاعاتی بود؛ اما نشست آتی در سطح دیپلماتیک خواهد بود.»

بیشتر بخوانید:

این مقام عراقی که اشاره‌ای نیز به نام او نشده، افزود: «این نشست در مرحله آتی و طبق توافق اولیه صورت‌گرفته میان سعودی‌ها و ایرانی‌ها در بغداد برگزار خواهد شد.»

«فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز روز گذشته در گفت‌وگوی تلفنی با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از آمادگی بغداد برای فراهم کردن زمینه‌های لازم به منظور‌ آغاز مذاکرات سیاسی بین ایران و عربستان خبر داد.

فؤاد حسین، روز گذشته همچنین در گفت‌و‌گو با شبکه «الحدث» اظهار داشت: «در سفر الکاظمی به عربستان سعودی مسئله حمایت عراق از گفت‌وگوهای سعودی-ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. گفت‌و‌گوهای جداگانه‌ای در بغداد میان اردن و ایران و مصر و ایران آغاز شده است.»

وی اضافه کرد: «در سفر الکاظمی به عربستان سعودی اختلاف سعودی و ایران بر سر یمن مطرح شد. الکاظمی علنی شدن گفت‌و‌گوهای سعودی و ایرانی را مطرح کرد. ما جدیت ایران درباره آتش‌بس یمن را احساس کردیم.»

اظهارات وزیر امور خارجه عراق پس از سفر اخیر نخست‌وزیر این کشور به عربستان سعودی و ایران بیان شد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با مصطفی الکاظمی آخرین تحولات منطقه و موضوعات مرتبط با روابط دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داده بود.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به برقراری آتش بس در یمن، بر حمایت ایران از تداوم آتش بس و لزوم پایان محاصره انسانی در این کشور تأکید کرده بود.

امیرعبداللهیان همچنین با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران راه حل مشکلات منطقه را از درون منطقه می‌داند، از تلاش‌های عراق برای تقویت عنصر گفت‌و‌گو و نقش سازنده این کشور در معادلات منطقه‌ای و گفتگو بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان قدردانی کرده بود و افزوده بود: «جمهوری اسلامی ایران جز خیر برای منطقه نمی‌خواهد و از بازگشایی سفارتخانه‌ها در پایتخت‌های دو کشور حمایت می‌کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.