نقد مسعود فراستی درباره فیلم تراژدی مکبث + ویدیو

در این ویدیو نقد مسعود فراستی درباره فیلم تراژدی مکبث را مشاهده خواهید کرد.

اینتیتر – سحر زمانی؛ مسعود فراستی، منتقد سینما با انتشار ویدیوی بخشی از برنامه هفت در صفحه اینستاگرامی اش به نقد فیلم تراژدی مکبث ساخته جدید جوئل کوئن با نگاهی به مکبث های دیگر سینما پرداخت.

بیشتر بخوانید:

فراستی در ابتدای این ویدیو اظهار داشت: دو تراژدی غیر از تراژدی های باستان از قرن پانزدهم به بعد مطرح هستند. معروف ترین تراژدی که همه راجع به آن نظر داده اند هملت اتللو و دیگری مکبث است.

این منتقد سینما درباره فیلم تراژدی مکبث بیان کرد: چه لزومی برای ساختن این فیلم تراژدی وجود دارد که به صورت سیاه و سفید است و سعی کرده پرده را چهارخانه بگیرد با این توجیه که فشار را روی کاراکتر نشان دهد که به نظر من این توجیه غیر سینمایی است.

وی افزود: در مکبث تضاد بین خیر و شر در درون آدم، تضاد بین داشتن زندگی به هر قیمت یا نداشتن آن و روی اصول ایستادن مطرح است. به نظر من مکبث تماتیک ساده تر از هملت و لیر است. اما در فیلم تراژدی مکبث تضادی مشاهده نمی شود.

فراستی با مقایسه تراژدی مکبث با دیگر مکبث های سینما گفت: جادوگرها در آخرین مکبث اصلا شکسپیری نیستند و ساحره بودن در این فیلم درنیامده است. اما در فیلم مکبثی گه اثر ولز است جادوگرها شکسپیری هستند و کاملا درآمده است. حتی در کار پولانسکی هم که فیلم خوبی نیست، جادوگرها بد نیستند. در فیلم کوروساوا نیز این جادوگرها که سه زن هستند تبدیل به یک می شوند. کوروساوا در این فیلم کار عجیب و غریبی می کند. شکسپیر را ترجمه ژاپنی نمی کند بلکه او را در فرهنگ خودش پیدا می کند.

این منتقد سینما درباره نقد فیلم تراژدی مکبث ادامه داد: اگر مکبث را نخوانده باشید، با تماشای این فیلم از روی سینما و صحنه تئاتر متوجه داستان نمی شوید. در این فیلم منطق جنایتی که در مکبث صورت می گیرد در نمی آید. اما در اثر کوروساوا می توانیم شاهد منطق این جنایت باشیم. من باید بتوانم با مکبث آشنا شوم و گاهی همزاد پنداری کنم وگرنه تراژدی نیست زیرا در تراژدی باید بتوان همزادپنداری کرد.

نقد مسعود فراستی درباره فیلم تراژدی مکبث

فراستی درباره نکات فنی فیلم تراژدی مکبث افزود: اساسا به دلیل مینیمالیسم حاکم بر کار، فیلم مکان و فضایی ندارد. کل متد مینیمال در این فیلم علیه مکبث است. جا و زاویه دوربین و دکور، بالای نود درصد بی مورد هستند و هیچ منطقی ندارد.

وی افزود: از نظر من مسئله لحظه قتل و کشتن در مکبث مهم است. حتی با اینکه شکپیر هم به سرعت از آن رد می شود اما او تضاد درونی و عامل رشد این تضاد را به ما نشان میدهد. این تضاد در فیلم تراژدی مکبث در نیامده است.

این منتقد سینما در خصوص پایان فیلم تراژدی مکبث گفت: آخر فیلم نیز کارتونی است برگهای جنگل مانند کاغذهای مسابقات تلویزیونی بود. اما در فیلم کوروساوا به اینشکل نیست و واقعا جنگل داریم. در پایان چیزی که من از این فیلم می گیرم این است که دوستان ما با سیاه و سفید و اکسپرسیونیسم و مینیمالیسم بازی می کنند. سیاه سفید ما را قانع نمی کند، اکسپرسیونیسم قلابی و مینیمالیسم هم سطحی است. در بازی گرفتن نیز این موارد همه وبال گردن می شود. من ترجیح می دهم این فیلم را سریع تر تمام کنم و بروم کتاب شکسپیر را بخوانم.

درباره فیلم تراژدی مکبث

تراژدی مکبث به نویسندگی و کارگردانی جوئل کوئن در سال ۲۰۲۱ است. این فیلم براساس نمایشنامه مکبث اثر ویلیام شکسپیر در ژانر دلهره آور تاریخی ساخته شده است. دنزل واشینگتن و فرانسیس مک‌ دورمند از بازیگران این فیلم هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.