رسانه خبری این تیتر

نمایندگان در هر موضوعی می‌توانند تحقیق و تفحص انجام دهند

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صراحتا تاکید داشته که حق نمایندگان است تا تحقیق و تفحص در هر یک از امور را انجام دهد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، غلامرصا نوری قزلجه در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس و در جریان بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد اتاق بازرگانی ایران، بیان کرد: در قوانین و آئین نامه داخلی مجلس این موضوع نیامده که مجلس مجوز تحقیق و تفحص از نهادهای خصوصی را تا کجا دارد؟. بنابراین بنظر می رسد که تحقیق و تفحص از خود اتاق بازرگانی ایران نمی تواند موضوعیت داشته باشد بلکه می توان از وزارت صمت که وظیفه نظارتی در این حوزه را بر عهده دارد تحقیق و تفحص کرد.

بیشتر بخوانید:

وی در ادامه اظهار کرد: نکته اساسی که در خصوص تحقیق و تفحص ها وجود دارد این است که تاکنون حدود۳۰۰ درخواست تحقیق و تفحص در این مجلس طرح شده که حدود ۲۷۳ مورد جهت رسیدگی به صحن ارجاع شده و ۲۳ مورد نیز مصوب شده است. تجارب گذشته نیز نشان می دهد که این تحقیق و تفحص ها به نتیجه ای نمی رسد.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نوری بیان کرد: آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی صراحتا تاکید داشته که حق نمایندگان است تا تحقیق و تفحص در هر یک از امور را انجام دهد. مجلس در خصوص هر اموری می تواند تحقیق و تفحص انجام دهد. محدودیت و حصری نه در آئین نامه مجلس و نه در قانون اساسی برای انجام تحقیق و تفحص ها وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.