رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

وزیر ارشاد: برخی دنبال سیاسی کردن سینما هستند | احکام سعید روستایی و دیگر سینماگران پیگیری شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی به دنبال سیاسی کردن حوزه سینما هستند، اما ما دنبال این هستیم که سینما درخدمت آرمان‌های مردم ایران باشد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایلنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برخی به دنبال سیاسی کردن حوزه سینما هستند، اما ما دنبال این هستیم که سینما درخدمت آرمان‌های مردم ایران باشد.

محمدمهدی اسماعیلی درباره این‌که مطرح می‌شود یکی از معاونین وزارت ارشاد مطرح کرده است، بازیگران زنی که کشف حجاب کرده‌اند باید دستمزد خودشان برای بازی در برخی از فیلم‌ها و سریال‌‌هایی که به دلیل حضور آنان اکران نشده پس دهند، گفت: معاون ما چنین حرفی نزده است؛ هر حرفی که ما می‌‌زنیم باید مبنای قانونی داشته باشد. این‌گونه نیست که ما امروز برای چندسالی که گذشته، یک حرفی را بزنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: بله، یک حرف‌ها و بحث‌هایی است که تهیه‌کنندگان هم این پیشنهاد را داده‌اند؛ مثلا تهیه‌کننده‌ای آمده و می‌گوید من فیلمم را ساخته‌ام و یک بازیگری دچار مشکل شده است که البته ما چنین مشکلی را حل کردیم و در حال حاضر فیلم‌هایی که بازیگرش مشکل دارد، اکران می‌شود. یا حتی بعضاً ممکن است کارگردانی دچار مشکل شود؛ تهیه‌کنندگان عنوان می‌کنند بیاییم قرارداد ببندیم تا پایان نمایش یک فیلم، دست‌اندرکاران آن دچار تخلفات قانونی نشوند که اکرانش با مشکل مواجه شود.

وی ادامه داد: حرف مبنای درستی دارد اما هنوز تصویب نشده است ما هرکاری که انجام می‌دهیم، مستند است و سلیقه‌ای نیست و مبنا، قانون است. به نظرم این حرف، حرف درستی است در همه کشورهای مهم در حوزه نمایشی این استعداد و آمادگی را پیش‌بینی می‌کنند که اثر به دلیل آنکه ممکن است از زمان تولید تا انتشار چندسال طول بکشد، دچار مشکل نشود.

اسماعیلی عنوان کرد: حتما مشاهده کردید برخی از آثار تاریخی ساختش طول می‌کشد بعد به مراحل تدوین و آماده‌سازی می‌رسد و تا به نمایش عمومی برسد، زمان می‌برد. ممکن است در آن بازه زمانی اتفاقاتی رخ دهد که به زحمات چندساله لطمه بزند. من چرا با این تصمیمی که قبلا اجرا می‌شد، مخالفت کردم و گفتم فیلمی که تهیه می‌شود به خاطر یک بازیگر نباید دچار مشکل شود؟ زیرا یک مجموعه‌ای از آدم‌ها درگیر هستند. مخصوصا بخش خصوصی که همیشه منتظر فروش و برگشت سرمایه‌شان هستند و چرخه باید بچرخد.

وی تاکید کرد: حال با این تفاسیر ما چنین پیش‌بینی را نداریم و در حال حاضر قانونی برایش نداریم. البته بحث‌هایی ممکن است باشد. غیر از این بحث‌ها ۱۰ پیشنهاد دیگر هم وجود دارد که باید در جای خودش بحث و بررسی شود و بعد قانون و محل استناد شود. در حال حاضر قانونی برای این موضوع نیست اما موافق این نوع تمهیداتی هستیم که بتواند امنیت کاری تولیدات نمایشی را افزایش دهد. این به نفع جامعه صنفی ما در حوزه سینما است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره احکامی که طی ماه‌های اخیر برای برخی سینماگران مانند سعید روستایی صادر شده است و اینکه آیا از سوی وی و وزارت ارشاد پیگیری شده است، عنوان کرد: بله، پیگیری شده است. من اولا از قوه قضائیه، رئیس محترم قوه قضائیه و دوستان و همکاران در وزارت‌خانه تشکر می‌کنم که برای این که جامعه دچار التهاب نشود، همراهی کردند.

وی با بیان اینکه در بعضی از موارد بعضی‌ها ایستادند مدام نقض قانون می‌کنند، طبیعی است وقتی طرف قصد نقض قانون دارد، پیش‌بینی هزینه‌هایش را دارد، اظهار داشت: اما اتفاقی افتاده است بحثی از طرف فردی انجام شده بعد و به هر دلیل درحال حاضر او دیگر در آن موضع نیست، ما این مسئله را دنبال می‌کنیم. من برای مواردی که اشاره شد هم خودم و هم آقای هاشمی معاونت حقوقی وزارت‌خانه پیگیری‌هایی را انجام دادیم، ان‌شاالله دنبال آرامش در حوزه هنر هستیم.

اسماعیلی تاکید کرد: البته می‌دانید برخی‌ها دنبال آرامش نیستند و به دنبال سیاسی کردن حوزه سینما هستند اما ما دنبال این هستیم سینما درخدمت آرمان‌های مردم ایران باشد.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.