ویژگی تلفن هوشمند برای کمک به حافظه افراد

پژوهش جدید دانشمندان نشان می دهد که ویژگی تلفن های هوشمند ممکن است به حافظه افراد کمک‌ کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از باشگاه خبرنگاران، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال به ابزار‌های کمکی حافظه تبدیل شده‌اند و تعداد بی‌پایانی از اطلاعات مهم از شماره تلفن گرفته تا تاریخ تولد و یادآوری دارو را ذخیره می‌کنند.

اما استفاده گسترده از این دستگاه‌ها این نگرانی را ایجاد کرده است که این دستگاه‌ها ممکن است حافظه داخلی ما را مختل کنند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حداقل در شرایط خاصی که در طول آزمایش‌ها در این مطالعه استفاده شد، ممکن است چنین نباشد.

«سام گیلبرت»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه کالج لندن، گفت: «استفاده از یک دستگاه حافظه خارجی به دور از ایجاد “زوال عقل دیجیتال” می‌تواند حافظه ما را برای اطلاعاتی که هرگز ذخیره نکرده‌ایم بهبود بخشد.»

وی افزود: «اما ما باید مراقب باشیم که از مهمترین اطلاعات پشتیبان تهیه کنیم. در غیر این صورت، اگر یک ابزار حافظه از کار بیفتد، چیزی جز اطلاعات کم‌اهمیت در حافظه‌مان باقی نمی‌ماند.»

در این مطالعه، ۱۵۸ داوطلب یکی از سه بازی تکلیف حافظه را روی تبلت یا رایانه دیجیتال دارای صفحه لمسی انجام دادند.

در طول این بازی‌ها، به شرکت‌کنندگان دایره‌های شماره‌دار روی صفحه نمایش داده می‌شد و باید آن‌ها را به ترتیب افزایش تعداد به سمت پایین، چپ یا راست صفحه می‌کشیدند. پس از حذف هر دایره از تابلو، دایره‌های جدید ظاهر می‌شدند.

شرکت‌کنندگان با کشیدن دایره‌های کم ارزش یا با ارزش به کنار صفحه با رنگ مربوطه، امتیاز کسب کردند.

از آنجایی که دایره‌ها به ترتیب عددی جابه‌جا شدند، شرکت‌کنندگان باید با استفاده از حافظه داخلی خودشان به خاطر بسپارند که چه دایره‌هایی کم یا زیاد هستند، حتی پس از تغییر رنگ به زرد.

در طول اولین آزمایش، به برخی از شرکت‌کنندگان اجازه داده شد تا یادآوری‌هایی را برای حلقه‌های کم یا زیاد روی صفحه تنظیم کنند. این کار شبیه به استفاده از تلفن هوشمند یا دستگاه دیجیتال دیگر برای به خاطر سپردن اطلاعات برای بعد است.

شرکت‌کنندگانی که نمی‌توانستند از یادآور‌های خارجی استفاده کنند، حلقه‌های با ارزش را بهتر از حلقه‌های کم ارزش به خاطر می‌آوردند.

در مطالعه جدید، زمانی که شرکت‌کنندگان اجازه استفاده از یادآوری را داشتند، دقت آن‌ها افزایش یافت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.