رسانه خبری این تیتر

پروژه پنهانی خیانت به دریاچه ارومیه بود

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: پروژه پنهانی تبریز خیانت بزرگی به دریاچه ارومیه بود.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، فرهاد سرخوش با اشاره به طرح احداث یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی با حقابه دریاچه ارومیه افزود: طبق مصوبات قانونی، آبی از این نقطه به کشاورزی نمی‌دهند با این وجود آذربایجان شرقی با احداث دریاچه مصنوعی و ایجاد آب بند خیانت بزرگی به دریاچه ارومیه و ۵میلیون نفر جمعیت ساکن حوضه آبریز کرد.

وی بااشاره به نامه نگاری خود با رییس سازمان محیط زیست برای پیگیری این موضوع افزود: این سازمان به استاندار آذربایجان شرقی و وزیر نیرو اعلام کرده است که طرح ایجاد دریاچه مصنوعی از حق آبه دریاچه ارومیه باید متوقف شود.

سرخوش باابراز تاسف از اقدام آذربایجان شرقی واینکه مسیر حرکت ریزگردها با وجود خشکی دریاچه به سمت این استان است و بیشترین خسارت را خواهد دید عنوان کرد: ایجاد پارک آبی در چنین وضعیت نامناسب ذخایر آبی کشور غیرمنطقی است.

وی با بیان اینکه این آب بند آجی چای توانایی ذخیره بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب را دارد تصریح کرد: آذربایجان غربی با چه سختی قطره قطره آب ذخیره می کند تا وضعیت دریاچه دچار بحران نشود در حالیکه آذربایجان شرقی اقدام به احداث اب بند و پارک ابی می کند که جای بسی تاسف دارد.

وی بابیان اینکه حقابه ای که از سمت تبریز به سمت دریاچه هدایت می شود، بسیار جزئی است افزود: ۹۰ درصد آب از آذربایجان غربی به دریاچه ارومیه هدایت می شود.

سرخوش بااشاره به اینکه تراز امروز دریاچه ارومیه۱۲۷۰.۴۶ است گفت: مساحت دریاچه ۱۹۵۳ کیلومتر مربع و حجم آب نیز یک میلیاردو ۴۰۰میلیون مترمکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.