رسانه خبری اینتیتر
این تیتر کمینه ترین رسانه خبری ایران

پوشش ۶ درصد از سطح زمین با تالاب‌ها

رئیس گروه اکولوژی تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب‌ها در حالی که تنها شش درصد از سطح زمین را پوشش می‌دهند اما خدمات اکوسیستمی نسبتاً زیادی را نیز ارائه می‌دهند که برای رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم سودمند هستند و محیط زیست آنان را حفاظت می‌کند.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، ریحانه پرهیزگار درباره اهمیت بوم‌شناسی تالاب‌ها اظهار کرد: تالاب‌ها در فصل مشترک اکوسیستم‌های خشکی و آبی شکل می‌گیرند و می‌توانند ویژگی‌های هر دو اکوسیستم را داشته و در عین حال از ویژگی‌های منحصر به فرد خود نیز برخوردار باشند. چنین محیط های انتقالی بین خشکی و آب، حاوی بسیاری از بیوتوپ‌های مختلف ( سطحی با شرایط یکنواخت زیست‌محیطی است که جایگاهی را برای محل زندگی مجموعه‌ی ویژه‌ای از گیاهان و حیوانات فراهم می‌کند) است که در آن جمعیت‌های مهم موجودات زنده نقش‌های کلیدی را در شبکه‌های غذایی ایفا می‌کنند.

وی افزود: از این رو تالاب‌ها از تنوع زیستی بالایی برخوردار هستند و زیستگاه بسیاری از گونه‌های شاخص اکولوژیک و اقتصادی محسوب می‌شوند.

پرهیزگار درباره انواع تالاب‌ها توضیح داد: انواع مختلفی از تالاب‌ها از مناطق ساحلی شور، مصب‌ها و حتی صخره‌های مرجانی گرفته تا مناطق داخلی سرزمین نظیر رودخانه‌ها، مرداب‌ها و دریاچه‌ها وجود دارند.

رئیس گروه اکولوژی تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تالاب‌ها همیشه نقش مهمی در زندگی انسان‌ها ایفا کرده‌اند. این اکوسیستم‌ها از جمله مولدترین اکوسیستم‌های جهان هستند که با جنگل‌های بارانی قابل مقایسه هستند.

وی با اشاره به نقش حیاتی دیگری از تالاب‌ها گفت: تالاب‌ها نقش‌های حیاتی دیگری دارند که کمتر مشهود است. به عنوان مثال اکسیژن تولید، کربن ذخیره و چرخه نیتروژن را کامل می‌کنند بنابراین در حالی‌که تنها شش درصد از سطح زمین را پوشش می‌دهند، خدمات اکوسیستمی نسبتاً زیادی را نیز ارائه می‌دهند که برای رفاه اجتماعی و اقتصادی مردم سودمند هستند و محیط زیست آن‌ها را حفاظت می کنند.

پرهیزگار درباره تحقیقات بوم‌شناسی اظهارکرد: همانطور که در طول زمان آگاهی از خدمات و ارزش‌های اکوسیستم تالاب‌ها افزایش یافته، تحقیقات اکولوژیک (بوم‌شناسی) تالاب نیز توسعه یافته است. بوم شناسی مطالعه موجودات زنده در ارتباط با محیطی است که در آن زندگی می کنند. این محیط از اجزای متفاوتی شامل موجودات زنده و عوامل غیرزنده تشکیل شده است. محیط برای یک موجود زنده از اهمیت بالایی برخوردار است و توانایی موجود زنده برای حضور در محیطی که در آن زندگی می کند، در واقع موفقیت یا شکست آن را به عنوان یک فرد تعیین می‌کند.

وی در مورد بوم‌شناسی تالاب‌ها گفت: بوم‌شناسی تالاب نیز تعاملات بین گونه‌ها و محیط زیست‌شان را مورد توجه قرار می‌دهد و نقش مهمی را که هیدرولوژی تالاب در شکل دادن به محیط فیزیکوشیمیایی و جوامع بیولوژیکی در تالاب‌ها ایفا می‌کند، بررسی می‌کند.

به گفته رئیس گروه اکولوژی تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست تنوع زیستی که تالاب‌ها از آن پشتیبانی می‌کنند و عملکردهای متعددی که تالاب‌ها ارائه می‌دهند، آن‌ها را به عرصه‌ای پر ارزش تبدیل می‌کند و این علم بوم‌شناسی است که دانش لازم برای مدیریت و حفاظت از تالاب‌های جهان را در اختیار ما قرار می‌دهد.

پرهیزگار در پایان خاطرنشان کرد: حفظ تنوع زیستی تالاب‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل از وظایف مهم و اولویت‌های سازمان محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از تنوع زیستی کشور است.

این تیتر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.