رسانه خبری این تیتر

پیامدهای سنگین کووید-۱۹ برای کلیه ها

محققان در گزارشی اعلام کردند: بیماری کووید-۱۹ میتواند به کلیه ها آسیب وارد کند و خطر ضرورت انجام دیالیز برای این بیماران را افزایش دهد.

به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، همچنین محققان در این مطالعه هشدار دادند که به دلیل همه گیری بیماری کووید-۱۹ پزشکان باید برای مواجهه با افزایش قابل توجه موارد ابتلا به بیماری مزمن کلیوی آمادگی داشته باشند.

به گزارش هلث دی نیوز، در این مطالعه محققان به بررسی اطلاعات نزدیک به ۴۰۰۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ که ۱۸ ساله و بالاتر بوده اند و در فاصله ۲۷ فوریه تا ۳۰ ماه مه در بیمارستانی در شهر نیویورک تحت درمان بودند مورد ارزیابی قرار دادند.

طبق مطالعه انجام گرفته نارسایی حاد کلیه در ۴۶ درصد از این بیماران مشاهده شد و حدود یک پنجم از آنان به انجام دیالیز احتیاج پیدا کردند. همچنین موارد فوت در میان بیماران مبتلا به نارسایی کلیه که در بیمارستان تحت درمان قرار داشتند حدود ۵۰ درصد بوده است که این آمار در میان بیمارانی که دچار عارضه کلیوی نبوده اند حدود هشت درصد بوده است.

یافته های بدست آمده نشان داد تنها ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که به نارسایی حاد کلیه دچار شده بودند از این بیماری جان سالم به در برده و عملکرد کلیه های آنان بهبود پیدا کرده است.

به گفته محققان آمریکایی ممکن است با شیوع بیماری کلیوی پس از همه گیری بیماری کووید-۱۹ مواجه شویم که در این شرایط تعداد بیمارانی که به دیالیز و حتی پیوند کلیه احتیاج پیدا میکنند، افزایش پیدا میکند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.